Diyarbakır'da havai fişek kullanımı ve satışı yasaklandı

DİYARBAKIR Valiliği, kent genelinde güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla havai fişek kullanımı ve satışının yasaklandığını duyurdu.

Haberler 16.08.2016, 17:13
Diyarbakır'da havai fişek kullanımı ve satışı yasaklandı
DİYARBAKIR, () - DİYARBAKIR Valiliği, kent genelinde güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla havai fişek kullanımı ve satışının yasaklandığını duyurdu.

Diyarbakır'da havayi fişek ve piroteknik maddelerinin satışı, kullanımı ve bulundurması yasaklandı. Diyarbakır Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, havai fişek kullanan ve satışı yapanlar hakkında Olağanüstü Hal Kanunu kapsamında yasal işlemin yapılacağı belirtilerek, "İlimizde resmi ve milli bayramlar ile çeşitli açılışlarda, özel günlerde ve kutlamalarda havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz, usule aykırı, yetkisiz kişilerce ve yeterli güvenlik önlemleri alınmadan kullanılması sonucunda meydena gelen kazalarda artış olduğu gözlemlenmektedir. Yine bu maddelerin zamansız ve uygun olmayan yerlerde kullanımı halkımızın mal ve can güvenliğini tehlikeye düşürmekle birlikte halkımızda korku ve paniğe yol açmaktadır. Ayrıca bahse konu olan maddelerin terör örgütlerine müzahir kitleler tarafından yapılan toplantı ve gösterilerde kolluk kuvvetlerine karşı kullanıldığı tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Belirlenen bu maddelerle, ilimizde genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla, 21 Temmuz 2016 gününden itibaren 90 gün süreyle ilan edilen Olağanüstü Hal nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ve 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11'nci maddesinin J bendine istinaden ilimiz sınırlarında havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurması ve kullanımı yasaklanmıştır. Bu sebeple, ilimiz sınırlarında havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satışını yapan, bulunduran ve kullananların Olağanüstü Hal süresince Olağanüstü Hal Kanununun 25'nci maddesinin B fıkrasınnı 1 bendince gereğince cezalandırılmaları hususunda gerekli işlemler kolluk birimlerimizce yapılacaktır" denildi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@