Diyanetten Covid-19 Aşısı için Fetva! Olmayanlar Kul Hakkına Girer

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Covid-19 aşısı olmayanlar için fetva geldi. Bir soruya yanıt olarak yapılan açıklamada Salgında aşı olmamak kul hakkı ihlalidir" ifadelerine yer verildi.

Diyanetten Covid-19 Aşısı için Fetva! Olmayanlar Kul Hakkına Girer

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Covid-19 aşısının kullanımının dinen uygun olduğu ifade edildi. Aşı olmayanlar için uyarıların yer aldığı açıklamada, aşı olmayanların kul hakkını ihlal ettiği vurgulandı. 

DİYANETTEN AŞI FETVASI

Sabah'tan Burak Çelik'in haberine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı aşı uygulanması konusunda açıklamalarda bulundu. Aşı ve toplum sağlığının vurgulandığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı tedbrilere uymamanın dinde kul hakkı olduğunu ifade etti.

İslam Dinine göre insana bahşedildiği ve insana verilen canın emanet olup korunması gerektiğini vurgulayan Diyanet bir Müslümanın öncelikli olarak ruh ve beden sağlığını koruması gerektiğini bildirdi. Diğer insanların hayatını tehlikeye sokacak davranışlardan da kaçınılması gerektiğini ifade eden Diyanet, bulaşıcı hastalıkların diğer insanlara bulaşmasının önlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Diyanet aşı konusunda yapmış olduğu açıklamasında "Haksız yere bir cana kıymak yasaklandığı gibi bir insana hayat vermek bütün insanlara hayat vermek gibi değerlendirilmiştir. İnsanların kendilerini kendi elleriyle tehlikeye atmaması emredilmiştir. Her hastalığın mutlaka şifasının yaratıldığını bildiren Hz. Peygamber (s.a.s.) ayrıca "Tedavi olun ey Allah'ın kulları!" ifadelerine yer verdi. 

Aşı Sorusuna ise Diyanet İşleri Başkanlığı "Özellikle hastalığı bulaşıcı ise yayılmasının ve başka insanlara bulaşmasının önüne geçilmeli. Bu konuda ihmalkar davranıp kendimize ve başkalarına zarar vermek, kul ve kamu hakkının ihlal edilmesi olup büyük bir vebaldir. Zira dinimizde kişinin kendisine de başkalarına da zarar vermesi yasaklanmıştır" fetvasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@