Diyanet: 'O imamlar kamuoyunu ilgilendirmez!'

​Diyanet İşleri Başkanlığı "cinsel istismar" iddiasıyla tutuklanan ya da hakkında bir soruşturma başlatılan personelin kimliklerini açıklamıyor. Gerekçesi ise oldukça garip; "Bu mesele kamuoyunu ilgilendirmez!"

Haberler 06.09.2015, 13:13
Diyanet: 'O imamlar kamuoyunu ilgilendirmez!'

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda görevli imamlarla ilgili sıklıkla "cinsel istismar" şuçu işledikleri iddiasıyla tutuklamaları veya gözaltına alınmaları sıklıkla gündeme geliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na Bilgi Edinme Yasası yoluyla Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda görevli kaç kamu görevlisinin bu iddialarla gözaltına alındığı, tutuklandığı ve hakkında soruşturma başlatıldığını sorduk.

"Kamuoyunu ilgilendirmez"

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Edinme Bürosu'ndan gelen yazıda bunun "kamuoyunu ilgilendirmediği" iddia edildi. Gelen yazıda şöyle denildi:

"Sayın İlgili İLGİ a) 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu b) Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik c) 14/08/2015 tarihli e-maliniz İlgi (c) e-mailinizdeki talebiniz, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik'in 36. maddesi gereği işleme konulamamıştır."

36. MADDE NEDİR?

Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına ilişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik'in 36. Maddesi şöyle "Madde 36: Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır" Bu yanıttan sonra ilgili yasa uyarınca bu kez BEHK'ya başvurarak Diyanet'in cevap vermesini sağlayacağız. BEHK başvurumuz da işe yaramazsa, hukuk sistemi içinde sorumuzun yanıtını aramaya devam edeceğiz.​

Kaynak: Yurt Gazetesi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@