Diyanet: Müslüman Dilencilik Yapamaz, Yapmamalıdır

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, İslam’da kural olarak dilenciliğin yasaklandığını belirtirken, “Bunun tek istisnası vardır.

Haberler 29.11.2015, 13:40
Diyanet: Müslüman Dilencilik Yapamaz, Yapmamalıdır

ANKARA (ANKA) – Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, İslam’da kural olarak dilenciliğin yasaklandığını belirtirken, “Bunun tek istisnası vardır. O da bir kimsenin çalışamayacak derecede güçsüz hale gelmiş olması ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Dilencilik bir kazanç yolu değil, zaruret haliyle sınırlı bir ruhsattır. Bütün canlıların rızkının Allah tarafından verileceği bilincinde olan bir Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır” dedi.  

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dinî Bilgilendirme Platformu vatandaşların “dini” dorularını yanıtlamaya devam ediyor.  Son olarak “Dilencilik yapmak caiz midir?” sorusuna yanıt veren Diyanet, İslam’da kural olarak dilenciliğin yasaklandığını vurguladı.

Diyanet şunları kaydetti:

“İslam’da kural olarak dilencilik yasaklanmıştır. Bunun tek istisnası vardır. O da bir kimsenin çalışamayacak derecede güçsüz hale gelmiş olması ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Buna göre dilencilik bir kazanç yolu değil, zaruret haliyle sınırlı bir ruhsattır.

Kur’an’da da dilencilik insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir tutum olarak değerlendirilmiştir. Ancak, ihtiyacından dolayı isteyenin zenginlerin mallarından belli bir hakkı olduğu bildirilmiş, Hz. Peygamber’e hitaben de ‘isteyeni azarlama’ buyrulmuştur. Diğer bir ayette ise iyi bir mü’minin özellikleri arasında ihtiyacından dolayı isteyenlere malından vermesi hususu da sayılmıştır.

Hz. Peygamber, yeni Müslüman olan bazı kimselerden Allah’ın birliğine inanıp O’na ibadette bulunmaları ve namaz kılmaları yanında dilencilik yapmayacaklarına dair söz almıştır. Ayrıca hadislerde şeref ve haysiyetini koruyan fakirle yoksulluğunu istismar eden ve dilenmeyi bir kazanç yolu görenler arasındaki ahlaki farka dikkat çekilmiş, elinin emeğiyle geçinme imkanı varken dilenenlerin, özellikle mal biriktirmek için avuç açıp isteyenlerin aslında cehennem ateşi talep ettikleri bildirilmiş, bunların dünyada yüzsüzlük ederek dilenmelerine karşılık ahirette yüz etleri soyulmuş olarak Allah’ın huzuruna çıkacakları ifade olunmuştur. İnsanlar da dahil olmak üzere bütün canlıların rızkının Allah tarafından verileceği bilincinde olan bir Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@