Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Regaib Kandili Mesajı

ANKARA (ANKA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, mültecilerin durumuna dikkat çekti. Görmez, “Birkaç gün önce bini aşkın insan, dalgalar arasında can vererek haya

Haberler 23.04.2015, 00:01
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Regaib Kandili Mesajı

ANKARA (ANKA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaib Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, mültecilerin durumuna dikkat çekti. Görmez, “Birkaç gün önce bini aşkın insan, dalgalar arasında can vererek hayatlarını kaybettiler. Batı dünyası, İslamofobik dalgalarla hızla çok kültürlülükten uzaklaşmakta, Müslüman kimliği ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Tarihte selam ve eman yurdu olarak bilinen İslam coğrafyası, bugün, artık savaş, şiddet ve vahşetle anılmaktadır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaib Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kutlu Doğum Haftasının kutlandığı günlerde üç aylara kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunun yaşandığını belirten Görmez, “Arzularına gem vuramayan, isteklerini dizginleyemeyen, hırslarını terbiye edemeyen, güç, servet ve şehvet tutkusunun önüne bir türlü geçemeyen günümüz insanı için Regaib gecesi, tüm yapıp etmelerinde ne kadar Allah’ın rızasını aradığını sorgulaması açısından büyük bir fırsattır” dedi. Dünyanın küresel ölçekte acılar yaşadığını, büyük bir darboğazdan, sığ görüşlülük girdabından ve ahlaki bir kriz döneminden geçtiğini belirten Görmez, Akdeniz’in kendisine küçücük bir yurt arayan göçmen ve mültecilerin mezarlığına dönüştüğünü ifade etti. Görmez, “Birkaç gün önce bini aşkın insan, dalgalar arasında can vererek hayatlarını kaybettiler. Batı dünyası, İslamofobik dalgalarla hızla çok kültürlülükten uzaklaşmakta, Müslüman kimliği ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Tarihte selam ve eman yurdu olarak bilinen İslam coğrafyası, bugün, artık savaş, şiddet ve vahşetle anılmaktadır. Bağdat’tan Şam’a, Kahire’den Yemen’e nice İslam diyarı kan ve gözyaşına bulanmıştır. Mezhepçilik, meşrepçilik, hizipçilik, ırkçılık, ideolojik ayrımcılığın zifiri karanlığında iç çatışmalar yaşanmakta, masum canlar katledilmektedir” dedi.

-MUHASEBE VAKTİ-

Türkiye’nin milletçe yaşadığı sorunları aşabilmek için kin ve nefret yerine adalet ve merhameti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği, ayrılık ve gayrılık yerine birlik ve beraberliği güçlendirmesinin önemine dikkat çeken Görmez, şunları kaydetti:

“Regaib Kandili münasebetiyle eğer bugün kalbimin dili olsaydı, nefesim yetip de sesimi tüm yeryüzüne duyurabilseydim bütün insanlara şöyle seslenmek isterdim; kalplerdeki kin ve nefret duygularını, hırs ve intikam arzularını parçalamak atomu parçacıklara ayırmaktan daha mı fazla çaba gerektiriyor? Yüreklerde sevgi, muhabbet ve şefkat üretmek, kocaman fabrikalar kurup silah üretmekten, gökdelenler inşa etmekten, devletler, şirketler kurup yönetmekten, bilişim teknolojileriyle hayal ötesi buluşlara imza atmaktan daha mı masraflı ve zahmetli?”

Regaib gecesinin, adalet ve hesap günü geldiğinde hesabını verebilecek bir maziye imza atmak, kendinden sonraki nesillere hayırla yâd edilecek iyi bir gelecek ve yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak için muhasebe vakti olduğunu belirten Görmez, hep birlikte kötülükleri bertaraf etme çağrısında bulundu. Her türlü ırkçılığın ve ayrımcılığın önüne geçilmesini isteyen Görmez, barış, huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmek için hak, hukuk, adalet, merhamet, erdem ve faziletlerin hayata hakim kılınması gerektiğini kaydetti. Affedici olunmasını ve affetmenin öğretilmesi gerektiğini ifade eden Görmez, “Rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, onların hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını diliyorum. Aziz milletimizin, yurt dışındaki millet varlığımızın ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle gönüllerimizi itminana kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, onların hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi. (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@