Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kabe Maketi Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Kabe maketinin sokakta yapılmış olması, hicret yolu ile ilgili birtakım çalışmaların yapılması, çocuklara, insanlara birtakım şeyleri tanıtmak amaçlı olsa dahi, bunların

Haberler 23.04.2015, 00:03
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den Kabe Maketi Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Kabe maketinin sokakta yapılmış olması, hicret yolu ile ilgili birtakım çalışmaların yapılması, çocuklara, insanlara birtakım şeyleri tanıtmak amaçlı olsa dahi, bunların birileri tarafından istismar edilmesine, hafife alınmasına yol açacak her türlü davranıştan uzak durmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Görmez, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. İki gün önce 800 insanın daha hayatını Akdeniz’de kaybetmiş olmasından dolayı büyük bir üzüntü duyduğumu söyleyen Görmez, şöyle konuştu:

“Doğrusu bu büyük acılar bütün insanlığın omuzlarında bir vebaldir. İnsan olan herkes bütün bunlardan sorumludur, mesuldür. Öncelikle insanlığın yeniden vicdan ve merhametle buluşmasına vesile olmasını ve dünyamızda bu büyük acıların bir daha yaşanmaması için hepimize bir şuur ve idrak nasip etmesini Allah’tan niyaz ediyorum.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın bir kardeşlik şölenine dönüşerek gerçekten hak ve emek konusunda farkındalıkların oluşmasına vesile olacak çok güzel bir bayram havası içerisinde geçmesini ve hiçbir kardeşimizin en küçük bir üzüntüye dahi maruz kalmadan idrak edilmesini canı gönülden dilediğimi ifade etmek istiyorum. Sizin şahsınızda da bütün işçilerimizin bayramını kutluyorum.”

-“KUR'AN-I KERİM’İ, RUHUNA UYGUN OLMAYAN BİRTAKIM ŞEKİLLERDE İFADE ETMEYİ UYGUN BULMAYIZ”-

Eğitim ya da tanıtım amaçlı da olsa “dini simgelerin hafife alınmasına yol açacak hem Kutlu Doğumun, hem de Kur'an-ı Kerim’in ruhuna uygun olmayan birtakım şekillerde ifade etmeye çalışmayı” asla uygun bulmadıklarını vurgulayan Görmez, şunları ifade etti:

“Kaldı ki, bildiğiniz gibi iki sene önce yaşanan bir hadisedir. Yani sizin Kur'an-ı Kerim’le ilgili sorunuzda ifade edilen görüntü iki sene önce kuran kursu öğrencileri tarafından yapılmış, ancak müftümüzün o davranışını bizim kabul etmemiz mümkün değildir. O gün yine soruşturmaya konu olmuş, iki sene sonra yeniden gündeme getirilerek Kutlu Doğum Haftasına gölge düşürülmesi de doğru değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı konunun üzerinde son derece büyük bir ciddiyetle duruyor. Bir daha bu tür hadiselerin yaşanmaması en büyük temennimizdir. Hem basınımızın, hem kamuoyunun hassasiyetine ben teşekkür ediyorum. Ancak biz bu hassasiyeti dinin bütün değerleriyle ilgili hem haberlerde, hem yorumlarda daimi olmasını diliyoruz, temenni ediyoruz.

Kabe maketinin sokakta yapılmış olması, hicret yolu ile ilgili birtakım çalışmaların yapılması, çocuklara, insanlara birtakım şeyleri tanıtmak amaçlı olsa dahi, bunların birileri tarafından istismar edilmesine, hafife alınmasına yol açacak her türlü davranıştan uzak durmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Yanlış kararların fetvalara konu olması Kuran’ı Kerim’in ve Hazreti Peygamberin hadislerinin bu tür yanlış mahkeme kararlarına, darbe ürünü olan yanlış mahkeme kararlarının Kuran’ı Kerim’le ve İslam fıkhıyla onaylatılarak insanlığa takdim edilmesini bütün İslam geleneği adına, dünyada bütün İslam alimleri adına son derece mahcubiyet duyduğumu açıkça ifade etmek isterim. Yani Mısır müftüsünün mahkeme kararlarını onaylamak için verdiği fetvayı ben canlı yayında bizzat kendisinden dinlerken orada kullandığı Kur'an ayetleri, orada kullandığı Hazreti Peygamberin hadislerini dinlerken bir ilim adamı olarak hasbelkader İslami ilimleri az çok bilen bir insan olarak büyük bir mahcubiyet ve utanç duyduğumu ifade etmek isterim.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@