Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama yaptı! Hac başvuru süresinde değişiklik yapıldı

Hac başvurularında yoğun talep yaşandığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac başvuru süreleri ile ilgili bir açıklamada bulundu. Hac başvuruları süreli 26 Ocak 2023 tarihinde bitecekti fakat Erbaş’ın açıklamasına göre başvurular uzatıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama yaptı! Hac başvuru süresinde değişiklik yapıldı

2023 yılına girilmesiyle birlikte kutsal topraklara giderek ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar 2023 yılı Hac takvimini yakından takip ediliyor. Vatandaşlar Hac kuralarını beklerken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, önemli bir açıklama yaptı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan açıklama

2023 yılı Hac takvimi kutsal topraklara gitmek isteyen vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken, TRT Haber canlı yayınına konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, başvurularda yoğun talep yaşandığını belirtti. Erbaş; “Gitmek isteyen herkesi bu sene hacca göndereceğiz” ifadelerini kullanarak, ön kayıt başvurusu süresinin uzatıldığını belirtti. 26 Ocak 2023 tarihinde bitmesi gerek Hac başvuruları Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamasına göre, 31 Ocak 2023 tarihine kadar uzatıldı. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Önceki yıllarda kayıt yaptıranların kayıtlarını biz yeniledik. Yeni kayıt olmak isteyenler 5 Ocak itibarıyla e-Devlet’ten kayıt yaptırdılar. 26 Ocak ‘ta bitmesi planlanan başvuru sürecinin gelen taleplerin fazla olması üzerine ön kayıt başvuru süresini 31 Ocak’a kadar uzattık” dedi. 

Kura tarihi ile ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açıklamasına göre Hac başvuruları 31 Ocak 2023 tarihine kadar uzatıldı. Vatandaşlar kura tarihini de büyük bir heyecanla beklerken, konuyla ilgili açıklama Erbaş’tan geldi. Erbaş; “Çarşamba günü bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’muzu topluyoruz. Hac ile ilgili konularımızı konuşup kura tarihini belirleyeceğiz. Tamamen biz özgü bir kura sistemi yürütüyoruz. En adil sistem olarak biz kat sayılı kura sistemini uyguluyoruz” ifadelerini kulandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı açıklamaya göre, çarşamba günü kurulun toplanacağı ve kura tarihinin belirleneceği biliniyor. Hac kura tarihinin yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

SONRAKİ HABER