Diyanet İçin Skandal İddia 'çiftlik Gibi Yönetilmiş'

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının çiftlik gibi yönetildiğini ve önemli usulsüzlük ve yolsuzlukların yapıldığını iddia etti.

Haberler 26.11.2015, 12:35
Diyanet İçin Skandal İddia 'çiftlik Gibi Yönetilmiş'

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının çiftlik gibi yönetildiğini ve önemli usulsüzlük ve yolsuzlukların yapıldığını iddia etti.

Kuşoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “AKP iktidarı dine özellikle İslamiyet’e en fazla zarar veren iktidar oldu. Bu bağlamda da Diyanet kurumuna da çok zarar verdi ve yozlaştırdı” iddiasında bulundu.

-“ÖNEMLİ USULSÜZLÜKLER VE YOLSUZLUKLAR YAPILMIŞ”-

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili yolsuzluk iddialarının olduğunu savunan Kuşoğlu şöyle dedi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı 2014’te 20 milyar liraya yakın bir meblağı Devlet muhasebesi kayıtlarına geçirtmeyerek bir anlamda rekor da kırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı devlet bütçesine tabii bir kurum. Türkiye Diyanet Vakfı ise özel bütçeli özel hukuka tabi bir kurum. İkisi ayrı kuruluşlar, ayrı bütçesi var. Ama maalesef yıllar içerisinde bunlar bir çiftlik gibi yönetilmiş maalesef ikisinin bütçesi birbirine karıştırılmış, önemli usulsüzlükler ve yolsuzluklar yapılmış. Mesela vekalet yoluyla kurban kesimi diye bir müessese var. Bunun için örneğin 400 lira yatırıyorsunuz ama Diyanet bunun için 200 lira maliyet yapıyor. Aradaki 200 liranın ve alınan 400 liranın normalde bütçe hesaplarına geçmesi lazım. Yıllardan beri alınmıyor.

Hac ve umre işlemleriyle ilgili olarak Diyanet Vakfı’na bunun muhasebesi tutturuluyor. Normalde bununla ilgili olarak muhasebe işlemleriyle ilgili olarak maliyetin 1 olması gerekirken abartmıyorum 100 liralık maliyet çıkarılıyor. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakfa muhasebe işlemleriyle ilgili olarak 1 lira ödemesi gerekirken 100 lira gibi anormal rakam ödüyor.

Diyanet İşleri Başkanlık makamının harcamalarıyla ilgili olarak hem Türkiye Diyanet Vakfı’ndan hem de bütçeden önemli meblağlar harcanmış. Bunlarla ilgili olarak da usulsüzlük ve yolsuzluklar var maalesef.

-“BU PARALAR HAİTİ’YE YOLLANMAMIŞ, VAKFA AKTARILMIŞ”-

2010 yılında Haiti’de bir deprem meydana geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı buraya yardım için bir kampanya açtı.  Ama bu paralar Haiti’ye yollanmamış, Vakfa aktarılmış.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@