Dışişleri'nden Yunanistan'a Ege Tepkisi: ‘Çarpık Anlayış'

ANKARA(ANKA) – Ankara, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün ve Yunanistan Savunma Bakanı  Panos Kamenos’un Ege’ye İlişkin ifadelerine tepki gösterdi.  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Ege Denizi’ne yönelik yaklaşımının

Haberler 01.04.2015, 08:10
Dışişleri'nden Yunanistan'a Ege Tepkisi: ‘Çarpık Anlayış'

ANKARA(ANKA) – Ankara, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün ve Yunanistan Savunma Bakanı  Panos Kamenos’un Ege’ye İlişkin ifadelerine tepki gösterdi.  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Ege Denizi’ne yönelik yaklaşımının net olduğunu ve ilgili tüm taraflarca yakından bilindiğini belirterek Ege’nin bir “Yunan Denizi” yönündeki “çarpık anlayışın, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve Ege’deki sorunların halli için ortaya konan çabalara zarar verdiğinin” altını çizdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bir soruyu yanıtlarken  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün 29 Mart tarihinde bir soruya cevaben yaptığı açıklamada Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın TBMM’deki beyanlarına değindiğini belirterek, Bakan Yılmaz’ın Ege’deki bazı ada isimlerine yer veren bir haber üzerine, Meclis'te kendisine yöneltilen sorulara cevaben, uluslararası hukuk çerçevesinde konunun hukuki veçhesine değindiğini anımsattı. Bilgiç şöyle devam etti: 

“Bilindiği üzere Ege’de birbiriyle bağlantılı meseleler bulunmaktadır. Ülkemizin Ege Denizi’ne yönelik yaklaşımı nettir ve bunu ilgili tüm taraflar yakından bilmektedir. Bu denizin iki ülke arasında barış, dostluk ve işbirliği alanı olmasını arzuluyoruz. Ege’deki tüm sorunların iki tarafın da mutabık kalacağı, ortak çıkarlara dayalı, BM şartında öngörülen uyuşmazlıkların barışçıl yollardan çözümü yöntemleriyle kapsamlı ve kalıcı şekilde çözülmesi için gerekli siyasi irade ve kararlılığı muhafaza ediyoruz. Bu sorunlar çözülene kadar her iki tarafın da bölgede barış ve istikrara menfi etkide bulunacak ve iki ülke arasında güçlendirilerek sürdürülen olumlu atmosfere zarar verecek tek yanlı girişimlerden kaçınması önem taşımaktadır.”

Öte yandan, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kamenos’un bir soruya cevaben Ege’nin bir “Yunan Denizi” olduğunu iddia ettiğine dikkat çeken Tanju Bilgiç, "Tüm Ege sorunlarının temelinde yatan bu çarpık anlayış, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve Ege’deki sorunların halli için ortaya konan çabalara zarar vermektedir” uyarısında bulundu.

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, açıklamasının son bölümünde de “Türkiye, Ege’deki hak ve menfaatlerini uluslararası hukuk çerçevesinde korumaya devam edecek olup, bu konuda sağduyuyla hareket edilmesi ve mevcut diyalog mekanizmalarından yararlanılması gerektiğini bir kez daha vurgularız” dedi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@