Dışişleri'nden Türk Üyesini İhraç Eden Belçikalı Partiye Sert Eleştiriler

ANKARA(ANKA) - Belçika'da Frankofon Merkez Hümanist Demokrat Parti’nin, (CDH) "Ermeni soykırımı”nı tanımadığı gerekçesiyle Brüksel Başkent Parlamentosu üyesi Mahinur Özdemir’i partiden ihraç etmesi Ankara’da  “derin kaygı”

Haberler 31.05.2015, 15:16
Dışişleri'nden Türk Üyesini İhraç Eden Belçikalı Partiye Sert Eleştiriler

ANKARA(ANKA) - Belçika'da Frankofon Merkez Hümanist Demokrat Parti’nin, (CDH) "Ermeni soykırımı”nı tanımadığı gerekçesiyle Brüksel Başkent Parlamentosu üyesi Mahinur Özdemir’i partiden ihraç etmesi Ankara’da  “derin kaygı” yarattı. Kararı sert dille eleştiren Dışişleri Bakanlığı da "Dışlayıcı ve toplum içine nifak tohumları serpen bu gibi tutumlar, Avrupa'da uyum sorunlarının çözümüne değil daha da derinleşmesine neden olur” uyarısını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Mahinur Özdemir’in 29 Mayıs’ta partisinden ihraç edilmesine ilişkin bir soruyu yanıtlarken  “Köklü bir demokrasi geleneğine sahip olan Belçika'da, bir siyasi partinin demokratik değerlerle çelişen bu kararını hayretle karşılıyoruz” dedi.

Seçilmiş bir milletvekilinin Avrupa'nın temel ilkelerinden olan ifade özgürlüğü yok sayılarak, partisinden ihraç edilmiş olmasının, Belçika'da yaşayan, çoğunluğu Belçika vatandaşı 220 bin Türk kökenlinin entegrasyonuna katkı sağlamayacağının açık olduğunun altını çizen Bilgiç şöyle devam etti:

“Dışlayıcı ve toplum içine nifak tohumları serpen bu gibi tutumlar, Avrupa'da uyum sorunlarının çözümüne değil daha da derinleşmesine neden olur. Bu düşüncelerle başta bahsekonu siyasi parti olmak üzere tüm Belçika kurumlarını toplumda kutuplaşma yaratacak davranışlardan kaçınmaya ve aklıselime davet ediyoruz.”(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@