Dışişleri Bakanlığı'ndan Gümülcine Uyarısı: Türk Azınlığın Güvenliği İçin Tedbir Alınmalı

ANKARA(ANKA) - Gümülcine Mahmud Ağa Camii’nde yaşanan yangına ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Türk azınlığın huzur ve güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmasının, beklendiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı

Haberler 18.04.2015, 11:43
Dışişleri Bakanlığı'ndan Gümülcine Uyarısı: Türk Azınlığın Güvenliği İçin Tedbir Alınmalı

ANKARA(ANKA) - Gümülcine Mahmud Ağa Camii’nde yaşanan yangına ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Türk azınlığın huzur ve güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmasının, beklendiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Gümülcine Yenice Mahalle bölgesindeki, Yenice Mahelle İlkokulu’nun avlusunun içerisinde bulunan Mahmud Ağa Camii’nde yaşanan yangına ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Mahmud Ağa Camii’nde 17 Nisan günü sabaha karşı çıkan ve Caminin büyük hasar görmesine yol açan yangını üzüntüyle öğrendik.  Hakları ikili ve uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmış olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kutsal bir mekânında meydana gelen bu yangınla aynı zaman diliminde, anılan Camiye birkaç yüz metre uzaklıktaki Alankuyu Mescidi’nin bahçesindeki ağaçlara da zarar verilmiş olması dikkat çekmiştir. Bu iki olayın biribiri ile irtibatlı olduğu izlenimi edinilmektedir. Batı Trakya Türk Azınlığı için kutsal olan bahsekonu mekânlarda meydana gelen bu menfur olayların Yunanistan makamlarınca en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmasını diliyor ve Türk Azınlığın huzur ve güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.(ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@