Dersi küp şekerle maket yaptırarak anlattı

İZMİR'de mimarlık fakültesi öğrencilerine yığma yapıları anlatmak isteyen bir akademisyenin 36 bin küp şeker ile yaptığı dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, İzmir Enternasyonal Fuarı'nda (İEF) büyük ilgi gördü....

Haberler 02.09.2016, 09:24
Dersi küp şekerle maket yaptırarak anlattı
İZMİR'de mimarlık fakültesi öğrencilerine yığma yapıları anlatmak isteyen bir akademisyenin 36 bin küp şeker ile yaptığı dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, İzmir Enternasyonal Fuarı'nda (İEF) büyük ilgi gördü. Akademisyen, şimdi öğrencileriyle şekerden Anıtkabir'i yerinde yapmaya hazırlanıyor.
İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, ikinci sınıf öğrencilerine yığma yapıları anlatmak için küp şekeri kullandı. Öğrenciler, 36 bin küp şeker ile İzmir'in tarihi Saat Kulesi'nin, Efes'teki Artemis Tapınağı'nın ve İngiltere'deki Big Ben Saat Kulesi'nin 1/100 ölçekteki birebir maketlerini yaptı. Yrd. Doç. Dr. Savaşır ve öğrencileri, bu yılki teması 'İnovasyon' olan İEF'te stantta kurdukları atölye ile küp şekerle nasıl maket yaptıklarını gösterdi. Savaşır, "Öğrencilerime yığma yapıları anlatırken teknik ve kitap eğitiminin dışına çıkmak istedim. Bir malzeme ile yığma yapıları görsel olarak anlatmayı düşünürken önce şeker hamurunu denedim ama elin kiri hamura geçtiği için olmadı. Sonra hamuru bıraktım maliyeti de düşük olan küp şekeri denedim. Küp şekeri yapıştırabilmek için birkaç yapışkan denedik, poligomdan sonuç aldık. Şekeri yontarak da keskinliğini alıyoruz, öğrenciler bu yöntemle yığma yapıları çok iyi öğrendi" dedi.
Stantta LED ile aydınlatılan maketler büyük ilgi görürken özellikle çocuklar ve gençler şekeri ellemekten kendilerini alamadı. Ancak öğrenciler vatandaşlar şekeri ellememeleri konusunda uyarıldı. Beyaz ve esmer küp şekerle yapılan Artemis Tapınağı'nı ilgiyle izleyen ziyaretçiler, yanında selfie çekti. Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, öğrencileri ile birlikte Anıtkabir'in küp şekerden maketini yerinde yapmak için izin aldıklarını ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası güvenlik nedeniyle iznin iptal edildiğini, ilerleyen zamanda Anıtkabir'i de küp şekerle yapacaklarını söyledi.

FOTOĞRAF

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@