Demirtaş: Yüzde 50 Oy Almış Bir Parti Bugünün Türkiye'si İçin Bir Tehlikedir

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İlla herkesin bir partiden olması gerekmiyor. Ya...

Haberler 26.10.2015, 17:10
Demirtaş: Yüzde 50 Oy Almış Bir Parti Bugünün Türkiye'si İçin Bir Tehlikedir

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İlla herkesin bir partiden olması gerekmiyor. Yani tek parti hükümeti, tek parti devleti tehlikeli bir durumdur. Yüzde 50, yüzde 60 oy almış bir parti bugünün Türkiye’si için bir tehlikedir” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Maltepe’de Maltepe Forum ile bir araya geldi.

Demirtaş burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlla herkesin bir partiden olması gibi bir gereklilik olmadığını söyleyen Demirtaş, “Tek parti hükümeti, tek parti devleti tehlikeli bir durumdur. Yüzde 50, yüzde 60 oy almış bir parti bugünün Türkiye’si için bir tehlikedir. Bizler için birlikte tek partide birleşmek değildir ana hedef. Bu demokratik kurumlara aykırıdır. Ama çok sayıda partinin yan yana duracağı zeytin dalı benzeri birliktelikler ve ortak mücadele alanları inşa etmeliyiz ki bunlar bize nefes aldıracak şeylerdir” dedi.

-“ÜLKEDE BAŞKAN OLSA BİZİM NE GİYECEĞİMİZE, NE YİYECEĞİMİZE KARAR VERECEK NOKTAYA GELEBİLİR”-

“Paranın nereye harcanacağını siz bilirsiniz. Siz karar vermelisiniz” diyen Demirtaş, şunları kaydetti:

“Denetim sizde olmalı. Öyle müfettiş aracılığıyla falan değil. Yurttaş gidip inceleyebileceği açık bütçeleme faaliyetinin harcama kalemlerinin mecliste her zaman dijital ortamda sürekli bulunması lazım. Hal böyle olursa bu ülkede demokrasi kurumsallaşmış olur. Ve bir gün biri çıkıpta ben başkan olmak istiyorum diyemez. Dese de buyurun başkan ol yetkin yok bir şey yok. Yetki bizde. Ama şu günkü ülkede Maltepe’deki bir araziye bile göz dikmiş bir iktidar çıkıp ben başkan olmak istiyorum dediğinde herkes korkar. Haklı olarak korkarsınız. En küçük bir imar değişikliğini bile kabul etmeyen biri ülkede başkan olsa bizim ne giyeceğimize, ne yiyeceğimize karar verecek noktaya gelebilir. Kahvaltı saatlerimizden akşam yemeğine kadar herkesi akşam kaçta uyumasına gerektiğine kadar kararlar alabilirler. Bunlar yapabilirler bunu. Akşamları dokuz oldu mu herkes uyuyacak diye bir kanun yapabilirler yani. Komik geliyor size değil mi? Yapmamış değil ki bunlar. Benzer şeyleri yıllardır yapıyor. Gece gündüz bize talimat veriyor. Nasıl yaşayacağımıza, nasıl düşüneceğimize, yaşam tarzımıza, siyasi anlayışımıza, kimliklerimize, inançlarımıza gece gündüz müdahale ediyor. 

-“ÇEVREMİZE, SUYUMUZA, TOPRAĞIMIZA DOKUNMAYAN POLİTİKALARI SAVUNUYORUZ”-

Örgütlü olmak ve dayanışma içine olmak en önemlisidir. Bu tekleşmek değil birleşmektir. Herkes ideoloji, siyasi yapısı, inançları farklı olacak. Ama hepsi ana ilkelerde buluşmak için bahaneler değildi. Ana ilkelerden biri ülkemizde barış. Kimliklere inançlara eşitlik. Ayrım gözetmiyoruz. Özellikle cinsiyet ayrımcılığına son verecek politikaları savunuyoruz. Çevremize, suyumuza, toprağımıza dokunmayan politikaları savunuyoruz. Ana ilkeler bunlar. Kime sorsanız bunlara hayır demeyecektir. Niye birleşemiyoruz bu ilkelerde? İşte onun artık Türkiye açısından aşılması gerektiğini düşündüğümüz için biz yeni bir parti kurduk ve partimiz büyüdükçe bu ana ilkeleri savunan herkesle birlikte olmaya devam edeceğiz."

-“BİZİ TÜRKİYE PARTİSİ YAPAN…”-

“Hepsiyle aynı anda ayrım gözetmeden ilgilenmektir Türkiye partisi olmak” diyen Demirtaş şunları kaydetti:

“HDP’nin Türkiye partisi olmasıyla ilgili olarak biz çaba sarf ediyoruz ama HDP’nin buradaki çevre sorunuyla ilgilenecek olması değil bizi Türkiye partisi yapan. Kürt sorununu, Kürtleri unutmada buradaki çevre sorunuyla ilgilenmesi HDP’yi Türkiye partisi yapan. Asıl şunu sormalısınız diğer partilere; buradaki çevre sorunuyla ilgilendiğiniz kadar 20 milyonluk kürdün 20 milyonluk sorunuyla ilgilenebiliyor musunuz? Budur Türkiye partisi olmak. Hepsiyle aynı anda ayrım gözetmeden ilgilenmektir Türkiye partisi olmak. Bu açıdan baktığımızda ben HDP iyi bir Türkiye partisidir diyebiliyorum.”

-“BİZ ŞU VEYA BU ŞEKİLDE KOALİSYON İÇERİSİNDE YER ALIRSAK…”-

Bu seçimde alternatif iktidar seçeneklerinin ortaya çıkacağını söyleyen Demirtaş, “Biz şu veya bu şekilde koalisyon içerisinde yer alırsak bir hükümet ortağı olarak burada Maltepe halkına söz veriyoruz. Kesinlikle projenin durması için iktidardan kaynaklı güçlerimizi, yetkilerimizi sonuna kadar kullanırız. Buna da hazırız. Muhalefette olursak da birlikte değiştirmek için mücadelemizi sürdürürüz” dedi.

-“SURİYE’YE KULELER YAPACAK DUBAİ GİBİ OLACAK”-

Bir nesl sonra Suriye’de doğacak çocukların nasıl bir ülkede doğup, büyüdüklerini bilmeyeceklerini savunan Demirtaş, “Suriye’yi yıkıyorlar. Yıkacaklar bütün o tarihi eserleri, ortadan kaldıracaklar. Sonra uluslararası firmaları, müteahhitleri Suriye’ye kuleler yapacak Dubai gibi olacak. Ne kadar gelişti diyecekler Suriye. Bir nesil sonra Suriye’de doğan çocuklar nasıl bir ülkede doğup büyüdüklerini bilmeyecekler bile. Yüzlerce hatta binlerce yıllık mirasın birikimin varolduğu topraklar bildiğiniz Manhattan’a dönmüştür diyor. AKP bunu büyük bir başarı öyküsü olarak pazarlıyor şuanda. Her yeri Dubai gibi yapacağız derken de ciddiler ve bunu kendileri icat ettiler zannediyorlar. Dünyada neredeyse kapitalizmin girdiği her yerde benzer bir anlayışı dayattığı çirkin mimari dayatmalarını, ekonomi politikalarını olduğu gibi uyguluyorlar. Bildiğiniz klasik sağ, neoliberal bir partidir AKP. Dünyanın başına beladır bu anlayış. Bu anlayışı hep birlikte şimdilik yavaşlattık 1 Kasım’da da umarım ülkemizde yeni bir dönemin açılacağı bir direnci başlatmayı temenni ederiz” diye konuştu. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@