Demirtaş: Seçime Birkaç Gün Kala Muhalif Kanalların Susturulmaya Çalışılması Şaibeleri Artıracaktır

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçime sayılı günler kala “muhalif&rd...

Haberler 28.10.2015, 14:55
Demirtaş: Seçime Birkaç Gün Kala Muhalif Kanalların Susturulmaya Çalışılması Şaibeleri Artıracaktır

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçime sayılı günler kala “muhalif” kanalların susturulmaya çalışılmasının kafalardaki soru işaretlerini artırdığını belirterek, “Seçime birkaç gün kala muhalif kanalların susturulmaya çalışılması kafalarda şaibeleri daha da artıracaktır. Yani seçim akşamı yapılacak yayınlarla ilgili bir tereddüttünüz mü var? hazırlığınız mı var gibi soruları da insanların aklına getirmiyor değil tabi ki” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Bugün TV’yi ziyaret ederek canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Kabloların kesilerek çıkarılıp yayının kesilmesinin hiçbir yasada olmadığını söyleyen Demirtaş, “Yani kayyum atarsın ‘Sen şirketi iyi yönetemiyorsun ben diyorum ki geçici bir yönetim belirliyorum’ dersiniz. Ama şirketin her şeyine el koymak, yayınları durdurmak, gazlamak, coplamak, zorla gelip içeri girmek… Bunlar mafyavari, çetevari usullerdir.  Savunulacak hiçbir yanı yoktur” dedi.

-“ÜLKEMİZDE DEMOKRASİNİN İŞLEMEDİĞİ BU OLAYLA BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞ OLDU”-

Demirtaş, Koza İpek Medya Grubu ve bünyesindeki medya kuruluşlarına yönelik operasyonların aynı zamanda medya özgürlüğüne, toplumun haber alma özgürlüğüne ciddi bir saldırı olduğunu söyleyerek, “Şuanda mağdur olan, saldırı altında olan sadece ipek medya grubu değil. Dolaylı olarak toplumun tamamı haber alma hakkının engellenmesi durumuyla karşı karşıya. İnsanların düşüncelerini beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz. Beğenmediğiniz düşüncelerin yayılmasına tahammül göstermektir demokrasi. Ülkemizde bunun işlemediği bu olayla bir kez daha ortaya çıkmış oldu” ifadelerini kullandı.

-“SEÇİME SAYILI BİRKAÇ GÜN KALA…”-

Seçime sayılı günler kala “muhalif” kanalların susturulmaya çalışılmasının kafalardaki soru işaretlerini artırdığını belirterek şunları kaydetti:

“Yani bunun büyük gövde gösterisine dönüştürülmesi, hükümet gücüyle bunun yapılmaya çalışılması da bir zorba hükümet, zorba güce dayalı bir hükümet anlayışının dışa vurumudur. Seçime birkaç gün kala muhalif kanalların susturulmaya çalışılması kafalarda şaibeleri daha da artıracaktır. Yani seçim akşamı yapılacak yayınlarla ilgili bir tereddüttünüz mü var? hazırlığınız mı var gibi soruları da insanların aklına getirmiyor değil tabi ki. Vicdanı olan bütün kesimlerin –ki ekseriyeti çoğunluğudur bu- haksızlığa karşı adaletin yanındadır. Amasız ancaksız savunabildiğiniz oranda insan hakları, demokrasi anlamlıdır. Vicdanı, demokrasiden yana olan herkesin bugün bu haksızlığa karşı durması gerekir. biz HDP olarak bu bu zorbalığı, hukuksuzluğu, haksızlığı kesinlikle reddettiğimizi ifade etmek için medya çalışanlarıyla, İpek Medya Grubuyla dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek için buradayız. Basın özgürlüğünün yanındayız, hukuksuzluğun karşısındayız.”

-“BU ŞEKİLDE 276 MİLLETVEKİLİ DEĞİL 400 MİLLETVEKİLİ DE KAZANSANIZ NE SİZE HUZUR VAR NE BİZE”-

AK Parti hükümetinin bu şekilde devam etmesi halinde ülkede sorunun odağı haline geleceğiniz savunan Demirtaş, “Hükümetin, bu şekilde 276 milletvekili değil 400 milletvekili de kazansanız bu şekilde ne size huzur var ne bize. Zannetmeyin ki zorbalıkla elde edilmiş iktidar size huzur getirir bu ülkede. Bu şekilde 400 milletvekili de kazansanız artık bitmiş durumdasınız. Uzatmaları oynuyorsunuz. Çekin elinizi ülkemizin, halklarımızın yakasından. Sınırlarınızı bilin, haddinizi bilin. O sınır da hukuktur. Hepimizin sınırı ve haddi hukuktur. Siz de onu bilin saygı duyun. Hepimiz birlikte ülkemizde kardeşçe yaşayalım. Bu şekilde devam ederseniz ülkenin temel sorun odağı haline gelmiş olursunuz” dedi.

-“YAŞANANLAR YARGIYI SİYASETİN ARACI, BİR SOPASI HALİNE GETİRENLERİN UTANCI”-

Demirtaş, yaşananların yargıyı siyasetin aracı, bir sopası haline getirenlerin utancı olduğunu, kendilerinin buna hiç yabancı olmadığını, parti binalarımız böyle basıldığını söyledi.

-“AKP TABANINI DA DÜŞMANLAŞTIRIŞI BİR DİL KULLANILMAMALI”-

Bu uygulamalar dolayısıyla AK Parti seçmenini de suçlamamak gerektiğini, hiçbir seçmenin seçimlerinden dolayı suçlu olamayacağını söyleyen Demirtaş, “Bunun sorumlusu AKP tabanı, seçmeni değildir. Bir grup elit AKP yöneticisidir. Siyasi bir darbeyle devlete el koymuş durumdalar. Yani AKP tabanını da düşmanlaştırışı bir dil kullanılmamalı. Özen göstermeliyiz. Hiçbir seçmen düşman değildir. hiçbir camia, cemaat düşman değildir” ifadelerini kullandı.  (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@