Demirtaş Odtü'de: Türkiye'yi Akp'den Kurtarmak İstiyoruz

ANKARA (ANKA) – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ODTÜ'de öğrencilerle bir araya geldi. Demirtaş, “Biz AKP'ye en nitelikli en kaliteli muhalefeti yapmak için parlamentoya gidiyoruz. Türkiye'yi AKP'den kurtarmak istiyo

Haberler 06.05.2015, 21:59
Demirtaş Odtü'de: Türkiye'yi Akp'den Kurtarmak İstiyoruz

ANKARA (ANKA) – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ODTÜ'de öğrencilerle bir araya geldi. Demirtaş, “Biz AKP'ye en nitelikli en kaliteli muhalefeti yapmak için parlamentoya gidiyoruz. Türkiye'yi AKP'den kurtarmak istiyoruz” dedi.

Rektörlük kararıyla basın mensuplarının içeriye alınmamasına tepki gösteren Demirtaş, "ODTÜ yönetimi ODTÜ'nün direniş şanını yakışır bir tutum içerisinde olmadığını da belirtmek isterim. Burada özgür düşünceyi engellemeye çalışan öğrencilerin, siyasetçilerin, akademisyenlerin düşüncelerini engellemeye çalışmak nafile bir çabadır. Bunu 2015 yılında başarabileceğini düşünen varsa kendini kandırıyor. Burada bizim sesimizin dışarıya ulaşılamayacağını düşünerek salonu, basını engelleyen bir yönetim zaten bireysel düşünüyor olamaz. Zaten ODTÜ'ye yakışır olamaz. Ben ODTÜ Rektörüne ve yönetimine şu tavsiyede bulunmak istiyorum. ODTÜ'de rektör olmak yürek ister, yüreğin yetmiyorsa bırakın kardeşim. HDP'liler gelip burada konuştu ve ODTÜ öğrencilerini dinledi diye azar işitmekten korkuyorsan sen yanlış üniversitede rektörsün. ODTÜ Rektörü ve benzer rektörler bu siyasal baskıyı kabul etmek istemiyorlarsa bu siyasal baskıdan kurtulmak istiyorlarsa HDP onları da kurtaracak. Yok memnunlarsa biz onlardan kurtulacağız" dedi.

-“İLKELERİ UYUŞMAYAN İKİ UÇTAKİ PARTİYİZ”-

Konuşmadan sonra öğrencilerin sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, "8 haziran sonrası AK Parti ile koalisyon olacak mı?" sorusuna, "AKP ile koalisyon yaparız diye bir cümlemiz olmadı. Biz AKP ile ittifak yapmak için bu kadar zahmet çekmiyoruz. Türkiye'de seçmenler 8 Haziran sonrası esnaflar sabah dükkanlarını açmak istiyorlar, memurlar, işçiler maaşlarını alma konusunda garanti istiyorlar. Bu ancak siyasi istikrar ile mümkün olur. AKP ve özellikle cumhurbaşkanı koalisyon tartışmalarına atıfta bulunarak bir korku ortamı yaratıp AKP'nin etrafında oy toplamaya çalışıyor. Biz ise koalisyondan korkulmaması gerektiği mesajı vermek istedik. Yani ne olursa olsun sonuç Türkiye hükümetsiz kalmaz merak etmeyin. AKP'nin tek başına iktidar olmasına gerekmez. Biz HDP olarak bir istikrarsızlığa izin vermeyiz mesajı verdik. İlkeleri uyuşmayan iki uçtaki partiyiz. Biz AKP'ye en nitelikli en kaliteli muhalefeti yapmak için parlamentoya gidiyoruz. Türkiye'yi AKP'den kurtarmak istiyoruz" diye konuştu.

-“7 HAZİRAN AKŞAMI NEYİN SÜPER OLDUĞUNU GÖRECEKLER”-

Basının sorularını da yanıtlayan Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “HDP barajın altında kalırsa süper olur” açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Parlamento, yargı, üniversiteler, medya hepsi Aksaray’a bağlansa daha süper olur. Parlamentoda AKP dışında milletvekili olmasa mesela daha süper olur. Bence sadece HDP’nin girmemesi yetmez. Hayal ettikleri toplum, hayal ettikleri parlamento öyle bir parlamento. Fakat 7 Haziran akşamı neyin süper olduğunu görecekler. Kendisi de biraz bu konularda az konuşsa daha süper olur” dedi.

-“YENİ BAŞBAKAN TAM OLARAK MEYDANLARDA KİME OY İSTİYOR, NİYE OY İSTİYOR”-

HDP ile Hükümet arasındaki çözüm sürecine ilişkin diyaloğun devam edip etmediği sorusuna Demirtaş, “Hangi Başbakan söyledi onu? Davutoğlu olan. Ne söylediklerini inanın ki kaale almaya gerek yok. Biri ‘Kürt sorunu yoktur’ diyor. Öbürü ‘çözüm sürecini ısrarla sürdüreceğiz’ diyor. İki Başbakan kendi aralarında anlaşamıyorlar. İki farklı kampanya sürdürüyorlar. Başbakanlardan biri AKP’nin bildirgesini savunuyor, diğer Başbakan ise Cumhurbaşkanı olan yani kendi seçim beyannamesini savunuyor. Onda Başkanlık dışında hiçbir yok. AKP seçim kazanırsa kendi beyannamesini uygulayamayacak. Çünkü başkanlık rejimi gelecek. Ortada ne Başbakan kalacak ne de AKP’nin bildirgesini uygulayacak bir hükümet kalacak. O halde yeni Başbakan tam olarak meydanlarda kime oy istiyor, niye oy istiyor. Dolayısıyla bu kendi aralarındaki tutarsızlığa dikkat çekmek istedim öncelikle” ifadelerini kullandı.

-“BELKİ YARIN AYM’YE DE BU KONUDA BİR BAŞVURUMUZ DA OLACAKTIR”-

HDP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaptığı başvurunun YSK tarafından reddedilmesiyle ilgili soru üzerine Demirtaş, “Yüksek Seçim Kurulu’nun adil olmadığının tescil edildiği bir ortamda doğrusu seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız veya seçmen güvenliğini nasıl sağlayacağız. Bu ciddi bir tartışma konusudur artık. YSK, Cumhurbaşkanının şu anda seçimlere müdahale etmediğini söyleyemez. Bu halkı aptal yerine koymaktır. Halk aptal değildir, herkes ne olduğunun farkında, bir suç işlendiğinin farkında. Fakat YSK bunu tescillemiyor. Her gün YSK’ya başvurumuz rutin olarak devam edecek. Sonuç alıncaya kadar, son seçim gününe kadar ayrıca Anayasa Mahkemesine de arkadaşlarımız konuyu taşımak üzere hazırlık yapıyorlar. Belki yarın AYM’ye de bu konuda bir başvurumuz da olacaktır” diye konuştu. (ANKA)
(MLT/AYÇ)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@