Demirtaş: Dünyanın En Yoksul Cumhurbaşkanlarından Biri Bizim Ülkemizde Yaşıyor

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen U...

Haberler 30.10.2015, 16:45
Demirtaş: Dünyanın En Yoksul Cumhurbaşkanlarından Biri Bizim Ülkemizde Yaşıyor

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica’nın Türkiye ziyaretine ilişkin, “Bizce dünyanın en zengin cumhurbaşkanı. Dünyanın en yoksul cumhurbaşkanlarından biri bizim ülkemizde yaşıyor. Merhamet fukarası, insani değerler fukarası, evrensel değerler fukarası, halk sevgisinden yoksun. Bundan daha büyük fukaralık var mı?” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Özgür Radyo canlı yayınına katılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Herkesin artık AK Partinin tek başına iktidar olmayacağı bir Türkiye’nin daha istikrarlı olacağını bildiğini savunan Demirtaş, “Tek başına iktidar olanağı yakalamış bir AKP bu ülkede artık sadece hukuksuzluğu, kanunsuzluğu büyütecek. Şu altı aylık geçiş döneminde yapılanlara bile bakarsanız tek iktidarda olduklarında ne yapacaklarını çok daha iyi anlayabilirsiniz. Bundan dolayı ülkemizde barış, huzur ve istikrar isteyenler artık ülkemizde koalisyon dönemlerinin başladığını ve başlayacağını görmeli ve bundan ürkmemeli, korkmamalıdır. Bu Türkiye’ye yeni bir nefes aldıracaktır. Diğer partilerin işbirliği-hangi parti olursa olsun- bir araya gelebilmeleri toplumda bir rahatlama sağlayacaktır” diye konuştu.

-“HDP PARLAMENTODA 3. PARTİ OLACAK”-

HDP olarak 7 Haziran seçimlerine oranlara oylarını artırdıklarını ve bundan sonraki süreçte de artıracaklarını belirten Demirtaş, “Bundan sonraki dönemde daha güçlü bir şekilde daha çok milletvekili ile parlamentoda olacağımızı düşünüyoruz ve bütün veriler HDP’nin parlamentoda 3. Parti olacağını gösteriyor” dedi.

1 Kasım seçimleriyle Türkiye’nin artık kavşakla bir yol ayrımında olduğunu ifade eden Demirtaş, “Ya tek adam sistemi ve baskıcı bir diktatöryal bir rejime doğru yol alacak ya da bütün sorunların çözümünün demokrasiden yana olduğu bir yola gireceğiz. Vereceğiniz her oy tercihi böyle tarihi bir kırılmayla karşı karşıya bırakacak. Bir kez daha bütün vatandaşlarımızı ısrarla inatla sandık başına davet ediyorum” diye konuştu.

-“DÜNYANIN EN YOKSUL CUMHURBAŞKANLARINDAN BİRİ BİZİM ÜLKEMİZDE YAŞIYOR”-

Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica’nın Türkiye ziyaretinde bir araya gelip gelmeyeceklerinin sorulması üzerine, “Bizim kendisiyle programımız yok. Ama dünyanın en yoksul cumhurbaşkanı olarak tanımlanmasını doğru bulmuyoruz. Bizce dünyanın en zengin cumhurbaşkanı. Dünyanın en yoksul cumhurbaşkanlarından biri bizim ülkemizde yaşıyor. Merhamet fukarası, insani değerler fukarası, evrensel değerler fukarası, halk sevgisinden yoksun. Bundan daha büyük fukaralık var mı? Dolayısıyla ülkemizi ziyaret eden eski cumhurbaşkanının dünyanın en yoksulu değil hatta en zengini olduğunu düşünüyorum. İnşallah hepimize öyle zenginlik nasip eder Allah. Programımızda yok görüşme tabi kendisiyle görüşebilmeyi çok isterdik ama seçim yoğunluğu nedeniyle herhangi bir program yapamadık kendisiyle” yanıtını verdi.

-“DÜNKÜ FOTOĞRAF TEK ADAM SİSTEMİNİN EN NET FOTOĞRAFIDIR”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na düzenlenen yürüyüşe katılanları Saray'ın balkonundan selamladığı görüntülerin sorulması üzerine, “Dünkü fotoğraf tek adam sisteminin en net fotoğrafıdır. Halktan uzaklaşmış, halkı tehdit olarak gören ve sarayına hapsolmuş, yalnızlaşmış bir cumhurbaşkanı haline getirdi kendini. Aslında halkla doğru bir ilişki kurmayı başarabilmiş bir liderdi. Halkla ilişkilerde çok başarılı bir liderdi. Ama geldiği noktayı görüyorsunuz. Kimseyi suçlamasına gerek yok kendisi kendini bu hale getirdi. Kendi çabalarıyla da çıkmak istiyorsa bu durumdan elbette yapıcı davranırız. Ama bizi tehdit olarak gören bir tavır sürdürürse biz de mücadelemizi devam ettiririz” değerlendirmesinde bulundu.

-“BİZ HALKIMIZIN GÜVENLİĞİNİ ÖNCELEDİK”-

1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında miting yapmama nedenlerinin “Kişisel güvenlikleri” nedeniyle değil vatandaşların güvenliği için yapmadıklarını söyleyen Demirtaş, “Yakalanmamış canlı bombalar var. Halen katliam yapmaya hazırlanan elini kolunu sallaya sallaya dolaşan İŞİD elemanları var. İşte bugün Şanlıurfa’da iki gazetecinin boğazını kestiler. Böyle bir vahşet ortamındayız. Ama kişisel olarak tek bir dakika bile korkuyla çalışmadık çalışmayacağız. Biz halkımızın güvenliğini önceledik bunun önlemini aldık. Yarın son bir seçim etkinliğiyle birlikte kampanyamızı tamamlayacağız” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@