Demirtaş: Devlet İsterse Koruyabiliyor, Önleyebiliyor

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir mafya babasına, çete liderine devlet ...

Haberler 13.10.2015, 17:15
Demirtaş: Devlet İsterse Koruyabiliyor, Önleyebiliyor

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir mafya babasına, çete liderine devlet güvencesinde miting yaptırıyorlar. Rize’deki mitingi izledik. Her türlü güvenlik tedbiri var. Ambulanslar, itfaiyeler, polis koridorları var. Bir çete liderine miting yaptırıyorlar, ama Türkiye’nin her yerinden gelip Ankara’da barış isteyenlerin tek bir güvenliğini sağlayacak tedbir almıyorlar. Demek devlet isterse koruyabiliyor, önleyebiliyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybeden Fatma Esen için gerçekleştirdiği taziye ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Demirtaş, Sedat Peker’in 9 Ekim’de Rize’de gerçekleştirdiği “Teröre lanet” mitingine ilişkin, “Bir mafya babasına, çete liderine devlet güvencesinde miting yaptırıyorlar. Rize’deki mitingi izledik. Her türlü güvenlik tedbiri var. Ambulanslar, itfaiyeler, polis koridorları var. Bir çete liderine miting yaptırıyorlar. Ama Türkiye’nin her yerinden gelip Ankara’da barış isteyenlerin tek bir güvenliğini sağlayacak tedbir almıyorlar. Ondan bir hafta önce bayrak yürüyüşü yaptılar Ankara’da. Nasıl güvenlik önlemleri aldılar orda. Demek devlet isterse koruyabiliyor, önleyebiliyor. Burada istememiştir, önünü açmıştır. Şimdi biz şunu soruyoruz; bunun önünü açan, bombacıyı oraya kadar getiren hangi devlet görevlisi varsa ortaya çıksın hesap versin istiyoruz” dedi.

“Böylesi bir katliamı hiç unutmayacağız” diyen Demirtaş, “Daha önce de tekrarladım. Biz bu saldırı karşısında birleşmeliyiz. Tek vücut olmalıyız ama katil devletin efradında değil. Onurlu haysiyetli insanlar olarak insani değerler etrafında kenetlenmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kendilerine ilk dakikadan beri, “Devleti suçlamayın, bu saldırı karşısında devleti yıpratmayın” çağrısı yapıldığını söyleyen Demirtaş, “Neden? Bu saldırı devlete yapılmışmış. Kusura bakmasınlar devletin başkentinde barış isteyenlerin zafiyetinden yararlanarak yapılmıştır. Diyarbakır bombacısını birgün önce yakaladılar serbest bıraktılar. IŞİD’den kaydı var, araması var ama serbest bıraktılar. Devlet içerisinde diyelim ki karanlık, gizli bir odak var ve bu devleti de yıpratmak istiyor. Peki, Diyarbakır bombacısından hesap sorsaydınız. Sordunuz mu? Hayır. Ne oldu biliyor musunuz? O emniyet amiri terfi etti. Eğer o suçluydu diyorsanız açığa almalıydınız ne yaptılar onu da emniyet müdür yardımcısı yaptılar. Kimse bize bu devletin eli kanlı değildir diyerek hikâye anlatmasın. Diyarbakır’da bomba patladı hemen polis gaz attı oraya ölü sayısını artırmak ve delilleri yok etmek için şimdi Ankara’da da aynısını yaptılar. Bu devletin zulmünü ve işkencesini görüyoruz. Ama vergisini de veriyoruz. Yurttaşız vatandaşız. Eşit adalet hizmeti için güvenlik hizmeti alma hakkımız var” diye konuştu.

Bunun önünü açan, bombacıyı oraya kadar getiren devlet görevlisinin ortaya çıkarılıp hesap vermesini istediklerini söyleyen Demirtaş, “Bunu kim yağacak savcılar. Peki, ona güvenimiz var mı? Yok. Siyasi sorumlusu kim başbakandır. Ona güvenimiz var mı? Yok. Bide diyor ki ‘Elimizde canlı bombaların listesi var ama onları eylem yapmadan tutuklayamayız’. Ama her gün bakın belediye başkanları tutuklanıyor, Kürt siyasetçiler tutuklanıyor, kendi hakkını ana dilini savundu diye üniversite öğrencileri tutuklanıyor. Ülkenin başbakanı gözümüzün içine baka baka ‘Burası hukuk devletidir IŞİD’çileri tutuklayamayız’ diyor. Kime güveneceğiz, neye güveneceğiz? Birbirimize güveneceğiz” ifadelerini kullandı.

-“EVET KATİL DEĞİL, SERİ KATİL”-

“Dik duracağız acımızı, taziyemizi, yasımızı tutacağız. Ebetteki öfkeliyiz ama şiddete karşı şiddeti büyütmeyeceğiz doğurmayacağız” diyen Demirtaş, “Hrand Dink’in oğlu ‘Katil devlettir’ dediği zamanlarda onu da linç etmeye kalktılar. Sonra düzeltti “evet katil değil, seri katil’ dedi. Doğru bende düzeltiyorum ‘Katil değil, seri katil’ Her gün her yerde cinayetler işlemek için mekanizma kurulmuş. Bu duruşumuzla bu devleti yönetenlerden hesabını soracağız. Sabrımız bunun içindir. Allah hepimize sabır versin ateş düştüğü yer yakıyor. Onurlu vicdanlı her insanın yüreği Ankara garının önünde atıyor” dedi. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@