Demirtaş: Biz Kürt Gençlerine Asla Savaşı, Şiddeti Önermiyoruz

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Biz varız, silaha gerek yok diyoruz” dedi.

Haberler 14.09.2015, 15:55
Demirtaş: Biz Kürt Gençlerine Asla Savaşı, Şiddeti Önermiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş'un Varto ilçesinde düzenlenen mitingde gerçekleştirdiği konuşmasında, "Biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Biz varız, silaha gerek yok diyoruz. Eğer ki iktidarlar haklı olsaydı, devlet aklı savaşmakta haklı olsaydı, bugüne kadar savaşarak bu sorunu bin defa çözmüş olmaları gerekirdi. Kürtler binlerce yıldır bu topraklarda. Kürtlerin tarihini, geçmişini inkar etmeyeceksin. Bunları çözmek için ne operasyona, ne silaha, ne çatışmaya, ne ölüme, kana, gözyaşına gerek var" dedi.

Demirtaş, sorunları müzakere ederek masada çözmenin Türkiye'nin selameti ve birliği açısından bir tehlike olmadığını ancak HDP'yi büyüttüğünü savunarak, "Biz Kürt gençlerine asla savaşı, şiddeti önermiyoruz. Biz varız, silaha gerek yok diyoruz. Seçtiğiniz vekiller olarak en önde biz olacağız. Demokratik siyasetle mücadelemizi yürüteceğiz" ifadelerini kullandı.

Çatışma, savaş, kan, gözyaşı dursun diye uğraştıklarını belirten Demirtaş, "Çatışmanın hiçbir türlüsü kabul edilemez, ölümün hiçbir türlüsünü içimize sindiremeyiz diyoruz. Biz bu ölümleri durduralım diyoruz" dedi.

-“YENİLEN GÜREŞÇİ İNŞALLAH 1 KASIM'DAN SONRA GÜREŞE DOYACAK”-

“Yenilen güreşçi inşallah 1 Kasım'dan sonra güreşe doyacak" diyen Demirtaş şunları kaydetti:

“Atadığınız Kaymakam değil kendi seçtiğim belediye meclisim, kendi seçtiğim eş başkanlarım, burada seçilmişler yönetsin istiyorlar. Buna da öz yönetim diyorlar. Yukarıdan gönderilen devlet memurları yönetici olmasın istiyorlar. Olsun diyorsanız onlar da seçimle gelsin. Buyursun kaymakam adayları, vali adayları halkın huzuruna çıksın. Halk kimi istiyorsa, vali, kaymakam yapsın. Bunun neresi yanlış, neresi bölünmedir. Bunun neresi tehlikedir. Kaymakam ve valilerin şahsıyla bir sorun yaşamıyoruz. Bizim derdimiz sistemledir, kişilerle değil. Kaymakam ve Muş Valisi kendine güveniyorsa aday olsun burada seviliyorsa seçilir. 1 Kasım seçimleri artık Türkiye'de yeni bir sayfa, yeni bir tarih açabilir ondan sonra artık sonuç neyse herkes kabul edecek. Yenilen güreşçi inşallah 1 Kasım'dan sonra güreşe doyacak."

Demirtaş, Varto'da öldürülen kadın teröristin fotoğraflarının sosyal medyaya yayılmasına ilişkin, "Buradaki güvenlik güçlerine soruşturma açan valiyi görevden aldılar" dedi.(ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@