Demirataş: Ya Hep Birlikte Et Olacağız Ya Da Hep Birlikte Tırnak Olacağız

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir kardeşe tırnak muamelesi yapıp sen uzadık&cc...

Haberler 09.10.2015, 18:45
Demirataş: Ya Hep Birlikte Et Olacağız Ya Da Hep Birlikte Tırnak Olacağız

ANKARA(ANKA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bir kardeşe tırnak muamelesi yapıp sen uzadıkça seni keserim demek kardeşlik değildir. Ya hep birlikte et olacağız ya da hep birlikte tırnak olacağız. Niye biz tırnak oluyoruz sen et oluyorsun kardeşim?” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Esenyurt Meydanı’nda vatandaşlara seslendi.

Demirtaş, herkesin aynı dilde ve aynı dinde birleştirilmesinin adının “birleştirme” olmadığını söyleyerek, “Sen getirip herkesi tek dilde, ne dilde birleştiremezsin. Onun adı kimlik siyasetidir. Onun adı etnik milliyetçilikti. Onun adı bölücülüktür işte. Bize yakıştırdığınız her şeyin daniskasını yapıyorsunuz siz. Çokluktan korkan, bir arada yaşamaktan korkan aslında korkanlardır aslında toplumu birbirine düşman edenler. Onun adı kardeşlik değil. Bir kardeşe tırnak muamelesi yapıp sen uzadıkça seni keserim demek kardeşlik değildir. Ya hep birlikte et olacağız ya da hep birlikte tırnak olacağız. Niye biz tırnak oluyoruz sen et oluyorsun kardeşim” diye konuştu.

-“TEK BAŞINA BÜTÜN ÜLKEYİ BİRBİRİNE DÜŞMAN ETTİ”-

“Ülkenin cumhurbaşkanı, keşke hepimizin cumhurbaşkanı olsaydı. Eğer gerçekten cumhurun yani halkların yanında olsaydı parlamentoya gelen her partiyi baş tacı yapması lazımdı” diye konuşan Demirtaş, “Çünkü halkın iradesi milletin iradesidir. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun ayrım gözetmeden bütün milletvekillerine bütün partilere eşit yaklaşması gereklidir. Ülkemizde bir cumhurbaşkanı var düşmanlar başına. Tek başına bütün ülkeyi birbirine düşman etti. Seni bana öbürünü diğerine kışkırtmak için yapmadığı şey kalmadı. Gerçekten de ülkenin tamamını kucaklayan bir cumhurbaşkanı olarak meydanları geziyor dolaşıyor. İki cümlesi birbirini tutmuyor. Bir cümlesinde, ‘Ben yurtseverim ayrım yamam. Eyvallah, amenna. Ama ikinci cümlesinde, 'Eyy bu HDP’ye oy veren Kürtler’ diyor, ‘Ey bu teröristlerin yaptıklarını destekleyenler’ diyor. Peki bu Kürtleri de yaradan yaratmadı mı ya? HDP’ye oy veren Kürtleri de yaradan yaratmadı mı ya? Her yaradanı yaradılandan ötürü seviyorsun da sana oy vermeyenleri niye sevmiyorsun? Demek ki senin derdin eşitlik değil, demek ki senin dilinle senin dilinden geçen aynı değil. İşte halk aptal değil her şeyi anlıyor her şeyi görüyor. İşte sen sana oy verenleri oy veren de değil biat edenler, haşa senin önünde diz çöküp sana kulluk edenleri sevmektir senin başka da bir derdin yok. Keşke ülkenin hepsinin cumhurbaşkanı olsaydın” ifadelerini kullandı.

-“HDP’Yİ BARAJ ALTINDA DEĞİL AKP’Yİ BARIŞ ALTINDA BIRAKMAMIZ GEREKİYOR”-

“HDP’yi baraj altında değil AKP’yi barış altında bırakmamız gerekiyor” diyen Demirtaş, “Yürek olsaydı bunlarda geçekten halka sevdalı olsaydı bunlarda bugün bütün bunlar olmazdı. 7 Haziran seçimlerini kabul etmiyor. 1 Kasım’da başka bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlar. Zannediyor ki halk 7 Haziran’da yanlış oy kullandı. Bugün seçim yaparsak akıllanmış olurlar. Niye? AKP iktidardan inerse bak ülke felakete sürüklendi, bak savaş çıktı, bak her gün cenaze her gün acı her gün gözyaşı… Dolayısıyla ben bu halkı silahla savaşla terbiye etmesini bilirim diye düşünüyor. Dolayısıyla ben bu ülkeyi böyle 1 Kasım seçimlerine götürürüm HDP’yi de baraj altında bırakırım diye düşünüyor. Kendisi bile antidemokratiktir. İnsanlığa sığmaz bu düşünce. Tek derdi bizi baraj altında bırakmaksa onunla ülkeye huzur gelecekse biz kendimizi baraj altında bırakırdık. Ama durum öyle değil. Herkes çok iyi biliyor ki ülkeye barış getirmek istiyorsak HDP’yi baraj altında değil AKP’yi barış altında bırakmamız gerekiyor. Tek çözüm budur” diye konuştu.

-“BİZ BUNU SAVUNDUĞUMUZ İÇİN BU KADAR SALDIRI ALTINDAYIZ”-

Türkiye’nin gerçekleri artık görmesi gerektiğini savunan Demirtaş, “İstiyoruz ki bütün Türkiye bu gerçekleri görsün. Bütün Türkiye artık bu gerçekleri görsün. Bütün Türkiye ülkemizde inancı dili tarihi geçmişiyle giyim tarzıyla ibadetiyle farklı farklı topluluklar, halklar var. Ve bunlar eğer bir arada yaşayacaklarsa hiçbirini inkar edemezsiniz. Her biri farklı kokan birer çiçek gibi bir ahenkle, uyumla bir arada yaşayabilirler. HDP bunun partisidir işte. HDP bütün bu farklılıkların bir araya yaşayabilmesinin garantisidir. Biz bunu savunduğumuz için bu kadar saldırı altındayız. Bunun için tehdit altındayız” dedi.

-“BİZ YAPSAK 'FAŞİST' DERLER”-

“Şimdi çıksam bu meydanda desem ki bu ülkede tek dil var o da Kürtçe’dir. Faşist derler ya” diye konuşan Demirtaş şunları kaydetti:

“Bu adam söyleyince buna ileri demokrat diyorlar. Ben çıksam şu İstanbul’da şu meydanda desem ki burada bu ülkede tek millet vardır o da Kürtlerdir desem bana 'faşist' derler. E bu söylüyor işte. Bu işte bunları ülkenin bu kadar farklı dilinin farklı milletinin gözünün içine baka baka söylüyor. Ve bu AKP’nin ileri demokrasisi oluyor. Biz diyoruz ki Allah hepimizi farklı farklı yaratmış bu suç değil. Türk Türklüğüyle Türkçesiyle kıymetli ve güzeldir, Kürt Kürtlüğüyle kıymetli ve güzeldir. Bunların birbirine ne düşman olmasına gerek var ne birbirini kırmasına gerek var. Ne birini inkâr edebilirsiniz ne de diğerini.”

-“HEPİMİZ EŞİT BEBEKLER OLARAK BU DÜNYAYA GELDİK”-

“Hepimiz eşit bebekler olarak bu dünyaya geldik” diye konuşan Demirtaş şunları söyledi:

“Büyürken kimse bize eşitsizliği dayatamaz, adaletsizliği dayatamaz. Bu farklılığımızla güzeliz işte. Bu renkliliğimizle güzeliz işte. Ne başkası inkâr edelim ne bizi inkar edenlere boyun eğelim. Türkiye böyle demokrasiye geçecek. Zor olacak biliyorum. Bu işsizliğimiz, aşsızlığımızla yoksulluğumuzla birlikte bu ülkede demokrasinin öncülüğünü yapmak zor olacak biliyorum. Ama güzel günler de bedel ödemeden gelmiyor işte. Bak bunları savunduğumuz için saldırıya maruz kalmadığımız gün yok maalesef. Her gün her yerde tek başına iktidar olabilmek için her türlü çılgınlığı her türlü akılsızlığı yapıyorlar. Bu akılsızlıklarıyla koskocaman Türkiye’yi ileriye götüreceğiz diye geriye götürdüler. Kendi çıkarları için Suriye halklarını perişan ettiler. Suriye topraklarını perişan ettiler. Artık insanlar orada birbiriyle selamlaşamayacak duruma getirdiler. Alevi şii iler, Kürt Türkmen ile savaşacak duruma getirildi. Ne uğruna bu akılsızlıklar yüzünden. Aynı akılsızlığı şimdi Türkiye de yapıyorlar. Ya senin burada Türkiye’yi birbirine düşman etmeye çalışman ülkeyi Suriye felaketine sürüklüyor.”

-“YA KÜRT SANA NE ETMİŞ”-

“Sen yeniden tek başına iktidar olup başkanlık koltuğuna oturasın diye biz birbirimize düşman olmak zorunda mıyız?” diye soran Demirtaş, “Bu savaşı başlatan zihniyete mahkum olmak zorunda mıyız? Biz Suriye’deki felaketi kendi ülkemizde yaşamak zorunda değiliz. Tam tersine Suriye’deki kardeşlerimizin hepsine ayrım gözetmeksizin yardım etmek zorundayız. Türkiye bunu yapamadı işte. Bakın içerde Kürdü düşman görüyor dışarda da kürdü düşman görüyor. Ya Kürt sana ne etmiş ya? Kürt senin dilini mi yasaklamış, köyünü mü yakmış, sana işkence m etmiş ne yapmış Kürt sana ya? Kürt sana barış eli uzatıyor sen elinin tersiyle itiyorsun. İşte bu akılsızlıktır. Bu kadar muazzam bir gücü yanına alıp dost bir halk olarak Ortadoğu’da barışın teminatı bir Türkiye yaratmak varken halen maalesef kendi tükürüğünde boğulan bir Türkiye’ye dönüştürdüler. Yazıklar olsun size” ifadelerini kullandı.

-“1 KASIM’DA 7 HAZİRAN’DAN DAHA GÖRKEMLİ BİR SONUÇ ÇIKARACAĞIZ”-

Bu halkın yanlış bir seçim yapmadığını 1 Kasım seçimlerinde yeniden göstereceklerini söyleyen Demirtaş, “Gönül istedi ki 5 aylık bir sürede erken bir seçime gitmeyelim ama ne yapalım? Yenilen güreşçi güreşe doymazmış. 7 Haziran’da öyle bir seçim yaptınız ki beyefendi tadına doymamış biz de gereğini yapacağız bir kasımda. 1 Kasım’da 7 Haziran’dan daha görkemli bir sonuç çıkaracağız. Bu halkın yanlış seçim yağmadığını size göstereceğiz” diye konuştu. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@