Deaş - Ypg Müzakeresi Takas Getirdi: İslam Devleti Hapisteki Fotoğrafçıyı Bıraktı

ANKARA (ANKA) – DEAŞ (İslam Devleti)’ın Suriye’nin Kürt bölgesinde hala rehin tutula...

Haberler 25.09.2015, 14:15
Deaş - Ypg Müzakeresi Takas Getirdi: İslam Devleti Hapisteki Fotoğrafçıyı Bıraktı

ANKARA (ANKA) – DEAŞ (İslam Devleti)’ın Suriye’nin Kürt bölgesinde hala rehin tutulan muhabir Ferhad Hamo ile birlikte dokuz ay önce kaçırılan Mesut Akil adlı hapisteki bir fotoğrafçıyı YPG yapılan müzakere sonrası takas karşılığı serbest bıraktığı bildirildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler teşkilatından yapılan açıklamaya göre Akil, 21 Eylül günü “İslam Devleti” ve “Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG)” arasında mahkûm değişiminin bir parçası olarak salıverildi. Teşkilat “Kürt yetkililere” Hamo’nun salıverilmesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaları çağrısında bulundu.

Akil ve Hamo’nun Suriye’nin Kürt bölgesinde Irak’ın kuzeyi bazlı televizyon kanalı Rudaw için çalışıyordu. İki gazeteci Kamışlı ve Til Koşer arasındaki yolda DEAŞ tarafından 15 Aralık’ta kaçırılmıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler teşkilatı 2015 yılında Suriye’yi dünyada gazeteciler için “en tehlikeli ülke” ilan etmişti. Suriye’de savaşın başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana 47 gazeteci ve 139 internet yayıncısının (netizen) öldürüldüğünü bildiren Sınır Tanımayan Gazeteciler teşkilatı Suriye’nin en az 30 gazeteci ve netizeni de hapiste tutmaya devam ettiğini bildirdi. İslam Devleti ve diğer silahlı aşırı grupların ise 6’sı yabancı uyruklu kayıp 29 gazeteciyi rehin almış olduklarına inanılıyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@