Davutoğlu'nun Balkon Konuşması: Yerli Ve Milli Anayasa Yapmak İçin Hep Beraber El Ele Verelim

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “...

Haberler 02.11.2015, 02:50
Davutoğlu'nun Balkon Konuşması: Yerli Ve Milli Anayasa Yapmak İçin Hep Beraber El Ele Verelim

ANKARA(ANKA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugünkü sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamadığı, artık bu gömleğin bu ülkeye dar geldiği ortadır. Kavganın, gürültünün, kutuplaşmanın olmadığı, siyasetin normalleştiği, herkesin birbirine barış içinde selam verdiği, yeni Türkiye için hep birlikte kolları sıvayalım. Sağlıklı bir seçim sistemi için, verimli ve şeffaf bir hükümet yapılanması için, bürokrasinin siyasete ayak bağı olmadığı bir Türkiye için, Meclis’e giren bütün partilere yerli ve milli yeni bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak, sivil ve özgürlükçü bir anayasa için hep beraber el ele verelim diyorum” dedi.

Başbakan Davutoğlu, 26. Dönem Milletvekili Seçimlerinin ardından “Balkon Konuşması” için AK Parti Genel Merkezi’ne geldi. Balkona Davutoğlu’ndan önce, parti genel başkan yardımcıları, AK Partili bakanlar ve geçmişte bakanlık yapmış bazı isimler çıktı ve vatandaşları selamladı. Balkona en son Başbakan Davutoğlu eşi Sare Davutoğlu’yla çıkarken, Davutoğlu çifti coşkulu kalabalığı uzunca bir süre selamladı.

 

-“BU BALKONDAN BİR KEZ DAHA HİTAP ETMEKTEN BÜYÜK BİR ONUR DUYUYORUM”-

 

81 ilde şuanda coşkuyla demokrasi bayramı yapan vatandaşları selamların en güzeliyle selamladığını belirten Davutoğlu, “Allah’ın selamı üzerinize olsun. Buradan Türkiye’nin Genel Merkezi’nden, bu demokrasi kürsüsünden, 78 milyon vatandaşımızın her birine, 780 bin kilometre karenin tamamına selamlarımızı, saygılarımızı sunuyoruz. Kurucu Genel Başkanımız ve halkın doğrudan oylarıyla seçilen, ilk Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir demokrasi ve uzlaşma şölenine çevirdiği bu balkondan bir daha hitap etmekten büyük bir mutluluk, büyük bir onur duyuyorum” dedi.

Davutoğlu’nun bu sözleri üzerine uzunca bir süre, “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atıldı.

Davutoğlu, bazı ülkelerin ve beldelerin isimlerini tek tek sayarak selamlarken, “Kaderini Türkiye’nin kaderine bağlamış, ellerini semaya çevirmiş, hayır dualarını bu kardeşlerinden eksik etmeyen, 1,5 milyarlık İslam alemine selam olsun. Bu partinin Kurucu Genel Başkanına, Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha selam ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

-“ESKİ TÜRKİYE’NİN ZİHNİYETİNİ GÖMDÜNÜZ”-

 

Vatandaşların Türkiye’nin üzerinde oynan oyunları gördüğünü ve bu oyunu bozduğunu kaydeden Davutoğlu,  “Biz ‘buradayız, burada olacağız, kıyamete kadar buradayız’ dediniz. Sizler, o sandıklara sadece eski Türkiye’nin partilerini değil, eski Türkiye’nin zihniyetini, kaosu, şiddeti, terörü, istikrarsızlığı gömdünüz. Her iki vatandaştan birinin oyunu alarak 81 ilin, 7 bölgenin, 780 bin kilometre karenin tamamında oylarını artırarak, AK Parti’ye, ‘tek başına iş başına’ dediniz” diye konuştu.

Milletin talimatının başlarının üzerinde olduğunu anlatan Davutoğlu, “Hiç vakit kaybetmeden, seherle birlikte iş başına diyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Türkiye 7 Haziran’daki seçimlerden sonra bir dizi komplonun odağı, hedefi haline geldi, yaşananları hepiniz gördünüz. Birileri AK Parti’nin tek başına iktidar olamamasını fırsat bilerek kirli emellerini hayata geçirmek yola çıktılar. Biz ise 7 Haziran akşamı buradaydık, 7 Haziran akşamı sizin huzurundayız, 7 Haziran akşamı dedik ki, ‘bizim milletin iradesine saygımız vardır, bu iradenin gereği olarak bir an bile ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağız. Ne olursa olsun Türkiye’yi 2023 hedeflerine götüreceğiz.’ Şahit olun sözümüzü tutuk mu?” ifadelerini kullandı.

 

-“HUSUMET, NEFRET VE ŞİDDET DİLİ KAYBEDECEK”-

 

Türkiye’nin şuandan itibaren yapılan tartışmaları geride bırakarak, gelecek hedeflerine odaklanması gerektiğini anlatan Davutoğlu, “Bizim büyük hedeflerimiz var, bizim bu ülke ile ilgili büyük rüyalarımız var. Büyük hedefler, büyük rüyaları hayata geçirmek için gece gündüz çalışacağız. Milletimiz, istikrar istediğini, güven istediğini, meselelerine çözüm istediğini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Türkiye konuşmuş, milletimiz konuşmuş, dünya duymuştur. Demokrasiden, hukuktan, adaletten, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir. Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak suretle korunacaktır. Türkiye daha güzel, muktedir, şefkatli, güçlü olacaktır. Husumet, nefret ve şiddet dili kaybedecek, Türkiye demokrasiyle özgürleşmeye, kalkınmaya, büyümeye, gelişmeye devam edecektir. Buna destek veren herkese minnet ve şükranlarımızı bir kez daha ifade ediyorum. Bu balkondaki bütün arkadaşlarımla bu zafere imza atan bütün kardeşlerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye’yi her türlü kutuplaşmadan, her türlü çatışamadan, her türlü gerilimden çıkaracağız. Sandıkta ne istediği açıkça söyleyen bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsun” dedi.

 

-“HAK ETTİKLERİ CEVABI MİLLETTEN ALMIŞTIR”-

 

Bu seçimde yenilen olmadığını anlatan Davutoğlu, “Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, hiç kimse yenilmemiştir, demokrasimiz kazanmıştır. Bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsunlar. Verdikleri mesaj önümüzdeki 4 yılda yönetime yansıyacaktır. Siz 7 Haziran’da bu meydanda dik durarak, umutsuzluğa kapılmayarak, bugünkü zaferi o gün akşam bize müjdelediniz. Siz bu milletin umudu olduğunuzu unutmadınız, bu vakarla bu kararlıkla hareket ettiniz ve vakarınızı hiçbir zaman terk etmediniz” diye konuştu.

7 Haziran’da verdiği sözlerin gereğini yapmanın gururu ile burada olduğunu anlatan Davutoğlu, “Türkiye bu sonuçla birlikte ayaklarına vurulmak istenen prangalardan kurtulmuştur, Türkiye’nin önüne çıkartılmak istenen engelleri aşmıştır. Ve bundan sonra da aşacağını bir kez daha göstermiştir. Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır. Bu zafer şu veya bu kesimin değil, 78 milyonundur. Kazanan gençlerdir, kadınlardır, öğrencilerdir, engellilerdir, çiftçilerdir, memurlardır, işçilerdir, emeklilerdir, kazanan 78 milyondur” dedi.

 

-“HERKESİ KUCAKLAYACAĞIZ”-

 

Bugünün kazananının yoksullar, kimsesizler, mazlumlar, kısık sesler olduğunu aktaran Davutoğlu, “Bugün sandıktan çıkan sonuç demokrasinin, barışın, huzurun, adaletin ve istikrarın zaferidir. Altını bir kez daha çizerek ifade etmek istiyorum ki bugün sadece AK Parti değil, AK Parti’ye gönül verenler değil bütün Türkiye kazanmıştır. Bugün geleceğimiz kazanmıştır, umudumuz kazanmıştır, gelecek nesiller kazanmıştır. Bu aziz millet her türlü çatışmaya, gerginliğe kutuplaşmaya son noktayı koymuş, Türkiye’nin istikbali üzerindeki bütün soru işaretlerini bir oyla sona erdirmiştir” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların verdiği mesajı aldıklarını anlatan Davutoğlu, “7 Haziran’da verdiğiniz mesajı da, bugün söylemek istediğinizi de çok iyi anladık. AK Parti 2002’den bu yana olduğu gibi bugünden sonra da toplumun her kesimini kucaklamaya, ayırt etmeden 78 milyona hizmet etmeye devam edecektir. Bugün burada sizlere sadece seçimi büyük bir onurla kazanmış AK Parti’nin Genel Başkanı olarak değil, 78 milyonun Başbakanı olarak hitap ediyorum. Siyasi tercihleri ne olursa olsun, etnik veya mezhebi kökeni ne olursa olsun bilinsin ki önümüzdeki 4 yıl omuzlarımıza aldığımız sorumluluğu bütün vatandaşlarımıza karşı bir an dahi ayrım yapmadan yerine getireceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Bu temiz topraklara biz sevgi tohumları ekeceğiz, sevgi çınarları büyüteceğiz. Sevgi çınarlarının altında 78 milyonu kardeş, dost kılacağız. Tek bir ferdi dahi bu milletin ayrımcılığa, tahkire, dışlanmaya muhatap olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

-“ÇÖZÜM İRADEMİZDEN DE TERÖRLE MÜCADELE YOLUNDAKİ KARARLILIĞIMIZDAN DA BİR AN DAHİ AYRILMAYACAĞIZ”-

 

Kimsenin 13 yıl içinde kazanılan demokratik kazanımlardan geri adım atılacağını düşünmemesini isteyen Davutoğlu, “Kimse herhangi bir şekilde ayrımcılığa tabi tutulacağı düşüncesine, vehmine kapılmasın. Türkiye’nin bütün kimliklerinin, Kürt’ünün, Türk’ünün, Arabı’nın, Çerkezi’nin bütün vatandaşlarımızın, Sünni’nin, Alevi’nin onurlu bir yaşam sürmelerinin teminatı olamaya çözümün iradesinin, Türkiye’nin her meselesinin iradesi olmaya devam edeceğiz. Özgürlüğü, güvenliğe, güvenliği, özgürlüğe asla feda etmeyeceğiz. Özgürlüğü de güvenliği de teminat altına alan yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Açıkça ifade etmek istiyorum ki bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, fikir ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altındadır. Bugünkü sonuçtan sonra kardeşliğimizi pekiştirmeye yönelik çözüm irademizden de terörle mücadele yolundaki kararlılığımızdan da bir an dahi ayrılmayacağız. Bu yolda yürümeye, hatta koşmaya devam edeceğiz. Eski Türkiye’nin bütün anti demokratik uygulamalarını tarihe gömdük, bundan sonra da gömmeye devam edeceğiz” dedi.

 

-“MEDYA BARONLARI SANDIĞA GÖMÜLMÜŞTÜR”-

 

Yeni Türkiye’ye vatandaşların “evet” dediğini belirten Davutoğlu, “Yeni Türkiye’nin inşa süreci, 1 Kasım 2015 tarihi itibariyle, millet tarafından hayata geçirilmiştir” dedi.

AK Parti’nin milletin vücudu, milletin zihninin, milletin ta kendisi olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Blok siyaseti, demokrasi siyaseti karşısında diz çökmüştür. Terör siyaseti, sandık siyaseti karşısında diz çökmüştür. Hayır siyaseti, bugün, ‘yeni Türkiye’ye evet’ diyen millet tarafından yenilgiye uğratılmıştır” dedi.

4 milyon yeni oyla kendisini destekleyen vatandaşlara teşekkür eden Davutoğlu, “Bugün toplum mühendisleri, medya baronları, terör destekçileri sandığa gömülmüştür. Bugün Türkiye siyaseti kazanmıştır” dedi.

 

-“TÜRKİYE İÇİN HEP BİRLİKTE KOLLARI SIVAYALIM”-

 

“Buradan bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum” diyen Davutoğlu, “Artık enerjinizi Türkiye’nin çıkarları, bu milletin geleceği için harcayın. Bugünkü sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamadığı, artık bu gömleğin bu ülkeye dar geldiği ortadır. Kavganın, gürültünün, kutuplaşmanın olmadığı, siyasetin normalleştiği, herkesin birbirine barış içinde selam verdiği, yeni Türkiye için hep birlikte kolları sıvayalım. İlk günden bu yana yapmış olduğumuz Anayasa davetini, her iki kişiden birinin oyunu alan Türkiye’nin bu anlamda kaderini öncüsü olan bir partinin, iktidar partisinin genel başkanı olarak bir kez daha tekrarlıyorum. Sağlıklı bir seçim sistemi için, verimli ve şeffaf bir hükümet yapılanması için, bürokrasinin siyasete ayak bağı olmadığı bir Türkiye için, Meclis’e giren bütün partilere yerli ve milli yeni bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak, sivil ve özgürlükçü bir anayasa için hep beraber el ele verelim diyorum” diye konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasının ardıdan AK Parti Geenl Merkezi'nde havai fişek gösterisi yapıldı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@