Davutoğlu'ndan Mali Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali’de bir otelde rehin alınan 170 kişinin arasında bulun...

Haberler 20.11.2015, 15:25
Davutoğlu'ndan Mali Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali’de bir otelde rehin alınan 170 kişinin arasında bulunan 7 THY personeline ilişkin, “5’i kurtarıldı. Diğer 2 vatandaşımızla da iletişimimiz var, sağlıkları iyi, bir sıkıntı yok. Onları da kurtarmak için yoğun çaba içindeyiz” dedi.

Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mali’deki saldırıyı kimin yaptığıyla ilgili netleşen bir bilgi olmadığını belirterek, “7 vatandaşımız vardı, 5’i kurtarıldı. Diğer 2 vatandaşımızla da iletişimimiz var, sağlıkları iyi, bir sıkıntı yok. Onları da kurtarmak için yoğun çaba içindeyiz” diye konuştu.

-“CUMHURBAŞKANI ANKARA’YA GELDİĞİNDE BAKANLAR KURULU’NU AÇIKLAYACAĞIZ”-

1 Kasım seçimlerinin ardından doğal sürecin işlediğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız beni görevlendirdi, geçmişte de bu görevlendirmeler sonrasında değişik günlerde, 4-5 gün, 1 hafta süren de olur, Meclis Başkanlığı seçimini yapacağız. Bizim basınımız kriz ve bakan çıkarmak konusunda bayağı mahir. Benim bilmediğim krizleri, benim bilmediğim bakan isimlerini de ortaya atabiliyorlar. Bu anlamda tabi her türlü yorum yapılabilir ama Cumhurbaşkanlığı makamı ve Başbakanlık makamı arasında her zaman, Cumhurbaşkanımız ve benim aramda da her zaman çok sağlıklı bir iletişim olmuştur. Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da, benim de Ankara’da programlarımız vardı. Cumhurbaşkanımız Ankara’ya geldiğinde oturup her zamanki gibi Bakanlar Kurulu’nu açıklayacağız.”

-“RUSYA, DEAŞ’A KARŞI MÜCADELE EDECEKSE BUNU DEAŞ’A KARŞI YAPMALI”-

Davutoğlu, son günlerde Bayırbucak bölgesinde Suriye halkına ve Türkmenlerimize dönük yoğun bir saldırının söz konusu olduğuna dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dün gece bütün gece boyunca askeri, istihbari ve diplomatik birimlerimizle değerlendirmeler yaptık. Her şeyden önce şunu ifade etmek isterim; bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tamamıyla sivillere dönük bir saldırıdır ve Rus uçaklarının katıldığı bilgisi de söz konusu. Dün gece itibariyle Dışişleri Bakanımıza, Rus Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrılarak bu konuda bilgilendirme için gerekli girişimlerde bulunulması talimatını verdim. Gece Rus Büyükelçisi de bu anlamda Bakanlığımıza çağrıldı. Kendilerine çok açık bir ifadeyle eğer Rusya, DEAŞ’a karşı mücadele edecekse bunu DEAŞ’a karşı yapmalı. Türkiye’nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam mahiyetinde sivil halk Türkiye’ye yöneltilip yeni bir mülteci akını ortaya çıkarsa bundan, bu konuda katkıda bulunan herkes sorumlu olur. Suriye rejimine bir kez daha uyarıda bulunuyoruz; Türkmen, Arap, Kürt hiçbir ayrım yapmadan sınırımızın yakınında sivillere dönük yapılan saldırıların hepsine anında gerekli girişimlerle tepkimizi gösterdik. Biraz önce Bayırbucak bölgesinden doktorlarla da görüştüm, hastanelerde şu an 40 yaralı Türkmen mevcut. Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya ile Türkiye’nin hassasiyeti olan bölgelerin köylerin bildirilmesi konusunda da bir görüşme oldu.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@