Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye Yanıt: Bizim İçin Evette Hayır Var

ANKARA(ANKA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz bu çabaları gösterirke...

Haberler 16.10.2015, 19:30
Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye Yanıt: Bizim İçin Evette Hayır Var

ANKARA(ANKA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz bu çabaları gösterirken diğer partiler bizimle iş birliği yapmak yerine bütün çağrılarımıza hayır dediler. Sayın Bahçeli, hep hayır dedi. Dün dahi hayırda hayır var diyor.  Yahu bir kez de millete evet deyin bir kez de gelin şu sorumluğu paylaşalım dediğimizde evet deyin. Bizim için hayır da hayır yok. Bizim için evette hayır var. Milli iradeye evet demekte, kardeşliğe, birliğe evet demekte hayır var” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisini Bursa mitinginde konuştu. Konuşmasında, “İnşallah geçici hükümetimizin yerine güçlü bir hükümet kuracağız” diyen Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dünkü açıklamalarına cevaben, “İnanıyoruz ki milletimiz bir kere daha bu işi doğru kadrolara emanet edecek. Çünkü Türkiye’yi her yerden kucaklayan tek parti AK Partidir. Biz bu çabaları gösterirken diğer partiler bizimle iş birliği yapmak yerine bütün çağrılarımıza hayır dediler. Sayın Bahçeli, hep hayır dedi. Dün dahi hayırda hayır var diyor.  Yahu bir kez de millete evet deyin bir kez de gelin şu sorumluğu paylaşalım dediğimizde evet deyin. Bizim için hayır da hayır yok. Bizim için evette hayır var. Milli iradeye evet demekte, kardeşliğe, birliğe evet demekte hayır var. Sayın Kılıçdaroğlu çağrılarımıza olumlu yanıt verdi ama hem uzlaşmaya yanaşmadı hem de geçici hükümete bakan göndermeyi reddetti. Sorumluluk paylaşmaya gelmediler” ifadeleri kullandı.

-“DİYARBAKIR ULU CAMİİ’Nİ BURSA ULU CAMİİ’NDEN KOPARAMAYACAKLAR”-

“Bugün Bursa’da herhangi bir seçim yapmak için bir arada değiliz. Bugün burada huzurumuzu, istikrarımızı, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere inat Türkiye’nin geleceğine inancımızı haykırmak için bulunuyoruz” diyen Davutoğlu, “Ruhum daralsa sığınacağım yer Bursa Ulu Camidir. Ruhum daralsa sığınacağı m yer Diyarbakır Ulu Camidir. İşte yine haykırıyoruz. Diyarbakır Ulu Camii’ni Bursa Ulu Camii’nden koparamayacaklar. Buradan yine haykırıyoruz biriz beraberiz biz. Terör bizi yıldıramaz. Bu ülke için çalışmaktan alamaz. Bursalılar çok çalışacaksınız 1 Kasım’da bunu ortaya koyacaksınız. Millet size emanet gençler. Bu ülkenin meselelerini gelip bu meydanlarda size anlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Terörün amacı milleti korkutmaksa her zaman milletin önünde milletin yanında en ön safta olacağız. İkinci safa geçemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

-“GÜNLÜK YAŞAMIMIZI OLDUĞU GİBİ SÜRDÜRECEK TERÖRİSTLERİ HİÇBİR ZAMAN SEVİNDİRMEYECEĞİZ”-

Günlük yaşamın olduğu gibi devam edeceğine vurgu yapan Davutoğlu, “Günlük hayatımızın ritmini değiştirmeye çalışıyorlar. Kim ne yaparsa yapsın biz hayatımızın, milletimizin, vatanımızın geleceği konusunda kimseye söz hakkı vermeyeceğiz. Günlük yaşamımızı olduğu gibi sürdürecek teröristleri hiçbir zaman sevindirmeyeceğiz. Onun için bugün buradayız. Onun için yarın Kayseri’de, ertesi gün Kocaeli’nde, daha sonraki gün Trabzon’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Ankara’da, Konya’dayız. İşte biz buradayız” diye konuştu.

-“KEŞKE DİĞER PARTİLER DE ÇEKİLMESELER, ÇALIŞMALARINA SÜRDÜREBİLSELERDİ”-

Meclis’teki diğer siyasi partilerin seçim çalışmalarına devam etmeme kararlarına ilişkin konuşan Davutoğlu, “Keşke diğer partiler de çekilmeseler, çalışmalarına sürdürebilselerdi. Biz buradayız omuz omuza olamaya devam edeceğiz. Türkiye’de olağanüstü şartlar varmış itibarı vermek isteyenlere karşı her gün hep beraber günlük hayatımıza devam edecek seçime kadar da inşallah gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Hem acımızı yaşayacağız hem tedbirimizi alacağız hem de bu ülke için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

-“HEP SÖYLERİM ÇAKALLAR PUSLU HAVAYI SEVER”-

7 Haziran’da tek başına iktidar çıkmayınca terör odaklarının hep beraber harekete geçtiğini savunan Davutoğlu, “Oynanan oyunları görüyorsunuz değil mi? AK Partinin yönetimde olamayacağı bir Türkiye hedefiyle eski Türkiye’nin bütün aktörleri bir arada aynı anda sahneye çıktılar. Bunlar böyle puslu havalarda ortaya çıkar. Hep söylerim çakallar puslu havayı sever” ifadelerini kullandı.

-“BU OLAYLARLA ASLINDA SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”-

Son yaşanan olayların aslında seçim sonuçlarını etkilemek için yapıldığını söyleyen Davutoğlu, “Bu olaylarla aslında seçim sonuçlarını etkilemeye çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Ama şunu bilsinler ki, Türkiye artık onların serbestçe at oynattıkları eski Türkiye değil. Meydanı asla onlara bırakmayız” dedi.

-“BU TAZİYE ŞU VEYA BU PARTİNİN, DEĞİL MİLLETİMİZİN TAZİYESİDİR”-

Ankara’daki terör saldırısının devam eden soruşturmasına ilişkin konuşmasını sürdüren Davutoğlu, “Acımız derin, kaybımız büyük. Terör onlarca kardeşimizi bizden ayırdı. Allah hepsine rahmet eylesin ve milletimize sabır versin. Birçok vatandaşımız hala hastanelerde hepsine acil şifalar diliyorum. Bu taziye şu veya bu partinin, şu veya bu siyasi grubun taziyesi değil hepimizin, milletimizin taziyesidir. Bu acı hepimizin acısıdır. Kimse bu kandan siyaset devşirmeye ve insanların acısından siyasi rant çıkarmaya çalışmasın. Bugün insan olma ortak acıya sahip çıkma günüdür” diye konuştu.

-“CANLARIMIZI BİZDEN ALAN KİM VARSA HEPSİ KAHROLSUN”-

“PKK kahrolsun, DEAŞ kahrolsun, DHKP-C…” diyen Davutoğlu, “Bütün terör örgütleri kahrolsun. Canlarımızı bizden alan kim varsa hepsi kahrolsun. Bunlar 7 Haziran’dan itibaren adeta bir yerden emir almışçasına saldırıya geçtiler ve Türkiye’yi hedef seçtiler. Can’a kasteden, insaniyete kasteden, insanın hakkını, hukukunu çiğneyen bizden değildi. Biz hep beraber bu vahşetin karşısındayız” diye konuştu.

-“SENİN TERÖRİSTİN KÖTÜ BENİMKİ İYİ DİYEN ANLAYIŞLARI ASLA KABUL ETMİYORUZ”-

Terörü kim yapıyorsa onların karşısında durduklarını söyleyen Davutoğlu, “Biz kim terör yapıyorsa ona karşı durduk. Senin teröristin kötü benimki iyi diyen anlayışları asla kabul etmiyoruz. Terör terördür. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Kim aksini söylüyorsa bu yaptığı ikiyüzlülüktür, teröre alet olmak, teröriste destek vermektir” dedi.

“Bütün oyunları bozacak ve Türkiye’nin aydınlık geleceğine birlikte yürüyeceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Davutoğlu, “Terör eylemleri yaparak bu milletin kardeşliğine ihanet ederek hiç kimse bu ülkeyi teslim alamaz. Türkiye AK Parti hükümetleriyle bu ülkenin geçmişten gelen bütün yanlışlarını düzeltmek, kanayan bütün yaralarını sarmak için en güçlü iradeyi göstermiştir. Büyük bir kararlılıkla yola devam ettik. Biz bu iradeyi ortaya koyduk ve bu irademizde de asla ama asla bir adım dahi geri gitmeyeceğiz. Terörü temizleyerek toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etek içinde gece gündüz mücadelemizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

-“KARDEŞLİĞİMİZDEN HİÇBİR ZAMAN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”-

Hep ileri demokrasiyi savunduklarını söyleyen Davutoğlu, “Demokrasiden, hak ve özgürlüklerden, adalet terazisinden ve en önemlisi kardeşliğimizden hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz. Terör bugün bütün dünyayı tehdit eden en önemli küresel problemlerden biri haline gelmiş durumda. Ama biz kıyamete kadar kardeş kalacağız. Başkentimizde gördüğümüz terör olayları her yerde yaşandı. Son yıllarda sadece Türkiye’nin başkentinde güzel Ankara’mızda değil, New York’ta, Boston’da, Londra’da, Madrid’de, Paris’te, Moskova’da her yerde terör olayları yaşandı. Bu saldırılarda yüzlerce sivil masum insan hedef alın ve canından oldu. Birçok insan yaralandı, zarar gördü. Terör sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın derdi, bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı bir tehdit halini almış durumda. Türkiye’yi hedef alan saldırıların arkasında da birtakım güçlerin desteği himayesi var” ifadelerini kullandı.

-DAVUTOĞLU’NDAN HDP SLOHANI: “İNADINA BİRLİK, İNADINA KARDEŞLİK”-

Bursalı vatandaşlara, “Bunlara karşı dimdik duracak mıyız? Onları destekleyen şer odaklarına karşı inadına birlik, inadına kardeşlik diyecek miyiz?” diye seslenen Davutoğlu, “Sadece dışarıdan değil son yaşananlarla da gördük ki hal ve hareketleriyle Türkiye’nin içinde de teröre destek verenler Bu katliamları devlete, hükümete bu ülkenin güvenlik güçlerine bulaştırma gayreti içinde olanlar var. Elinde hiçbir mesnedi, dayanağı olmadan iftira üstüne iftira atanlar, yalan söyleyenler, provokasyon yapanlar bir kere daha açık olarak söylüyorum. Terör yaslandığı fikir nedeniyle asla hoş görünemez.  Yüreğinde insan sevgisi olan hiç kimse bir terör örgütüne sempati duyamaz. Terör örgütleri arasında da asla fark gözetilemez. Bugün PKK ile işbirliği yapan PYD’ye yardım gönderenlere de buradan sesleniyorum. Bizim için DEAŞ ne kadar alçak bir terör örgütü ise PKK ve onun bağlantıları da aynı ölçüde adi, aynı ölçüde cani ve aynı ölçüde katildir. Türkiye’ye saldırı nereden gelirse gelsin o saldırıyı yapanları oldukları yerde gerektiğinde cezalandırır ve milletimizin kanının hesabını sorarız. Saldırılar olur olmaz, daha hiçbir şey netleşmemişken halkı galeyana getirecek beyanatlar veriyorlar.  Cumhurbaşkanımızı katil, hükümeti katil hatta seri katil ilan etme alçaklığına tenessül ediyorlar” diye konuştu.

-“GARİP BİR ŞEKİLDE BU KIŞKIRTMALAR SOSYAL MEDYADAN DA KARŞILIK BULABİLİYOR”-

“Biz acıyı paylaşmaya çalışırken bazı siyasiler acıyı çalmaya çalışıyor, insanları kışkırtmaya çalışıyor” diyen Davutoğlu şunları kaydetti:

“Acılardan siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. Acılardan rant elde etmeye çalışıyorlar. Türkiye’de büyük bir kargaşa yaşandığı görüntüyse verilmeye çalışıyor. Garip bir şekilde bu kışkırtmalar sosyal medyadan da karşılık bulabiliyor. Dünyanın değişik yerlerinde böyle bir durumda bir araya gelinirken bunlar bir araya gelenleri ayırmaya çalışıyorlar. Bu spekülasyonların bir kısmı maksatlı ve planlıdır. Hükümet olarak Ankara’daki acı olayın ardından da hemen harekete geçtik. Bu araştırma sonuçlarında 2 canlı bomba olduğunu netleştirdik. Bunlarla bağlantılı 10 kişiyi de gözaltına aldık.”

-“BİRKEZ DAHA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM, GELİN…”

Diğer siyasi parti liderlerini konuşurken sorumlu davranmaya davet eden Davutoğlu, “Herhangi bir suçlamayla ilgili elinde delili olan varsa oryaya koysun gereğini yapalım ama ne olursa olsun spekülasyon yapmayalım. Hep beraber teröre karşı deklarasyon yapalım dedik gelmediler. Görüşelim dedik gelmediler ama bir kez daha çağrıda bulunuyorum hep beraber birlik ve beraberlik komsunda ortak bir dille konuşalım ve terörü mahkûm edelim diyorum” dedi.

-“BURAYA SADECE VE SADECE KARDEŞLİK ÇAĞRISI YAPMAYA GELDİK”-

Bursa’yı geleceğe hazırlayan “dev” projelerle bu kente geldiklerini söyleyen Davutoğlu, “Ama bugün burada onlardan bahsetmeyeceğim. Çünkü buraya sadece ve sadece kardeşlik çağrısı yapmaya geldik” diye konuştu.

Bursa’nın balkan ülkelerinin kültür başkenti olacağını söyleyen Davutoğlu konuşmasını Bursa’ya yapılacak yatırımların bir kısmını anlatarak bitirdi. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@