Davutoğlu: Siyaset Ancak Bir Sanatla Estetik Derinlik Kazandığı Zaman İnsanileşir

İSTANBUL (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik derinlik kaza...

Haberler 03.11.2015, 17:05
Davutoğlu: Siyaset Ancak Bir Sanatla Estetik Derinlik Kazandığı Zaman İnsanileşir

İSTANBUL (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik derinlik kazandığı zaman insanileşir, iyileşir ve siyasetçi de ancak sanata hürmet ile kendi haddini bilmeyi öğrenir ya da bir sanat icra ederek o derinliği yaşar” dedi.

Davutoğlu, Topkapı Sarayı’nda düzenlenen 2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde konuştu. Her mevki ve makamda her şeyden önce sanatın ve estetiğin insana nasıl hitap ettiğini görmek gerektiğini söyleyen Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Siyaset, eğer manevi ölçüsünü, insan sevgisini ve muhabbetini kaybeder, sanatla bağını koparır, kültür dünyasıyla irtibatını keserse işte o andan itibaren o siyasete derinlik kazandırmak imkansız hale gelir. O bakımdan, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, sadece bir ödül takdiminin ötesinde siyaset ile sanat arasında kurulması gereken zorunlu ilişkiyi de bize hatırlatıyor. Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik derinlik kazandığı zaman insanileşir, iyileşir ve siyasetçi de ancak sanata hürmet ile kendi haddini bilmeyi öğrenir ya da bir sanat icra ederek o derinliği yaşar ya da bir sanatı dinleyerek, gözleyerek…”

-“36 YILDIR DEVAM EDEN GÜZEL BİR GELENEK”-

Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin, 36 yıldır devam eden güzel bir gelenek olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bize her yönüyle hitap eden özellikleriyle karşımızda. Baktığımızda bu tercihlere, her biri birbirinden özel anlamlar taşıyor. Benim de şahsen özel anlamlar yüklediğim tercihler. 4 ödülü yan yana koyduğumuzda modernite ile kadim arasında kurduğumuz irtibatı şekillendiren boyutlar taşıyor. Tiyatro, modern bir sanat olarak kabul edilir. Mersiye geleneği ise tamamen kadim; his, ses ve sözü bir araya getiren bir büyük sentez. Edebiyat ise hem kadim hem modern. Ve vakıf, hem kadim hem modern. Bu ödüllerin dağılımı dahi bize modernite ile kadim ve küreselleşme arasındaki irtibatların hiçbir zaman birbirinden kopamayacağı ve kendini yeniden yorumlayarak tarihe, modern topluma aksettiremeyen geleneklerin sürmesindeki zorluk kadar kadim boyutunu kaybetmiş, yani aile ile tiyatro arasında kurulan irtibat gibi, o boyutu kaybetmiş toplumun kökenlerinden kopan bir modernitenin de karşılık bulamayacağı aşikar. Bu anlamda, her bir ödülün bize söylediği gayet önemlidir. Bir kez daha 36 yıldan beri süren bu güzel geleneğin uzun yıllar boyu devam etmesini temenni ediyorum. Bu çok doğru seçimleri yapmış olan ve bu ödüller sayesinde bir araya gelmemizi sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza da teşekkür ediyorum.” (ANKA)

(AYÇ/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@