Davutoğlu: Silvan'daki Operasyon Büyük Ölçüde Tamamlandı

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Silvan’daki operasyon hakkında, ...

Haberler 13.11.2015, 16:00
Davutoğlu: Silvan'daki Operasyon Büyük Ölçüde Tamamlandı

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Silvan’daki operasyon hakkında, “Nerede, nasıl yığınak yapıldığını biliyoruz. Operasyon büyük ölçüde tamamlandı” dedi. Davutoğlu, başörtülü kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili olarak ise “İhtiyaç yoksa kelepçe takılmamalı. Ayrım yapmak kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı görevine yeniden atanan Mehmet Görmez’i başkanlıkta ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Cuma namazını Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kıldıktan sonra Diyanet İşleri Başkanı Görmez’le birlikte başkanlığa geçti.

Başbakan Davutoğlu’nun Başkan Görmez’i ziyaretine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

-“DİYANET İŞLERİ TEŞKİLATIMIZ MİLLİ BİRLİĞİMİZİN EN ÖNEMLİ KURUMLARINDAN BİRİSİDİR”-

Diyanet İşleri Başkanımızın yeniden göreve atanması vesilesiyle ziyaret ediyorum. Kendisinin daha önce vukufiyet ile yürüttüğü görevi önümüzdeki dönemde de aynı şekilde yürüteceğine inanıyorum.

Diyanet İşleri Teşkilatımız Cumhuriyetimizle birlikte kurulan, devletimizin ve milletimizin gözbebeği ve omurgası olan bir teşkilattır. Bugün hem yurt sathındaki irşat faaliyetleri ile bütün milletimizin gönlüne, ruhuna hitap etmesi dolayısıyla milli birliğimizin en önemli kurumlarından birisidir.

-“EVRENSEL ANLAMDA ÖNEM TAŞIYAN BİR KURUMUMUZDUR”-

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurt dışındaki vatandaşlarımızın yanında gönül coğrafyamızda ve İslam dünyasında bugün herhangi bir mesele söz konusu olduğunda başvuru makamı olan evrensel anlamda da önem taşıyan bir kurumumuzdur. Son dönemde Afrika Dini Liderler Şûrası, Latin Amerika Dini Liderler Şûrası dahil Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizasyonuyla ülkemizde gerçekleşti.

-“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZIN MİLLİ BİRLİĞİMİZ VE BERABERLİĞİMİZE BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR”-

Özellikle Türkiye içinde teröre karşı mücadele bağlamında yürüttüğümüz faaliyetler ve bütün milletimizin ortak bir ruhla aynı kıbleye, aynı değerlere yöneldiği bir kültürün parçası olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızın milli birliğimiz ve beraberliğimize büyük katkıları olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Bütün dini teşkilatımız Türkiye’nin her yerinde bu kardeşliği, bu ezeli ve ebedi birlikteliği tahkim ve teyit etmek üzere büyük vazife gösteriyorlar. Ben hepsine minnetlerimi ifade ediyorum.

-“YURT DIŞINDA ÇOK ÖNEMLİ FAALİYETLERE ÖNCÜLÜK EDİYOR”-

Yine yurt dışında, gönül coğrafyamızda, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Ortadoğu’da çok önemli faaliyetlere öncülük ediyorlar. Bugün buralardaki kardeş toplulukların din görevlilerinin çoğu Türkiye’de eğitim görüyor. Türkiye’den bu bölgelere gidiyor, yurt dışındaki vatandaşlarımıza büyük hizmetler sunuluyor.

-“MEZHEP ÇATIŞMALARINA KARŞI EN GÜÇLÜ SESİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZ VERMİŞTİR”-

İslam dünyası büyük bir bunalımın, büyük bir kriz sürecinin içinden geçiyor. İslam dünyasında mezhep çatışmaları, etnik çalışmaları egemen kılmak isteyenlere karşı aziz dinimizin, barış dini olan dinimizin temel değerlerinin hayata geçirilmesi ve etkisini sürdürmesi bağlamında da Diyanet İşleri Başkanlığımızın İslam dünyasında Sünni-Şii birlikteliği ve bütün mezhepler üstü İslam kardeşliği konusunda yürüttüğü faaliyetler dolayısıyla da ben kendilerine müteşekkirim. Irak’ta, Suriye’de yürüyen mezhep çatışmalarına karşı en güçlü sesi Diyanet İşleri Başkanlığımız vermiştir.

-“EN YÜKSEK SEDA TÜRKİYE’DEN VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZDAN GELMİŞTİR”-

Aynı şekilde DAİŞ benzeri aşırı örgütlerin dinimizin kutsal değerlerini lekelemeye dönük faaliyetleri karşısında da yine en yüksek gür seda Türkiye’den ve Diyanet İşleri Başkanlığımızdan gelmiştir. Bu dönemde İslam dininin barış dini olma niteliği, Müslümanlar arasındaki sınır ötesi mezhep ve etnik farklılıkları aşan kardeşliğin ihdas edilmesi bağlamında da büyük görevler düşüyor. İnşallah önümüzdeki dönemde tekrar bir araya gelip yapılan çalışmaları gözden geçiririz.

Bugün bu vesileyle hayırlı olsun dileklerimi iletmek üzere muhterem Diyanet İşleri Başkanımızı ziyaret ettim. Şahsında bütün Diyanet İşleri mensuplarımıza buradan hayırlı Cumalar diliyorum ve hayırlı hizmetlere vesile olması temennisinde bulunuyorum.”

-ÇOK BÜYÜK BAKAN SAYISI ARTIŞLARI BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL”-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, "Önümüzdeki haftadan itibaren hükümet kurma süreci başlayacak. Bu takvimde Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı'nın seçilmesini bekleyecek mi, yoksa şahsınıza hemen hükümeti kurma görevi verecek mi" sorusu üzerine, görevlendirmeyi ne zaman yapacağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdiri olduğunu belirtti.

7 Haziran'dan farklı olarak hükümet kurma anlamında çok net bir tablo olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Dolayısıyla da bütçe takvimi bağlamında da ele alındığında bir an önce hükümetimizin kurulması ve göreve başlaması önem taşıyor" dedi.

Davutoğlu, geçici bir bütçe hazırlayıp, seçim hükümeti olarak parlamentoya sunduklarını ama doğal olarak bunun kadük hale geldiğini belirterek, hükümetin süratle kurulup, bütçenin en kısa sürede geçirilmesinin önemine değindi.

Bakanlık sayısının arttırılması ve bazı bakanlıkların ayrılmasına ilişkin bir soruyu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

"İlk atamada bu yapıların değişmesi kanunen yani yasal olarak mümkün değil, çünkü var olan yasayla hükümeti kuracağız ama biz 13 yıl içinde birçok tecrübeler edindik. İcap ederse ileride böyle bir ihtiyaç hasıl olursa onun içinde gerekli çalışmalar yapılabilir. Benim şahsen mülahaza ettiğim, değerlendirdiğim bazı hususlar var. Hükümetin bu aşamada kurulması var olan Bakanlar Kurulu yapısıyla olur. Çünkü bunun kanunla değişmesi lazım. Kanun olması için Meclis'in açılması lazım ki bu bir süreçtir. Dolayısıyla hükümetimizi sunduğumuz gün, bir Bakanlar Kurulu değişikliği beklemek yasal olarak da mümkün değil. Bütün bunlardan sonra, bütün tecrübeleri değerlendirip bazı bakanlıklar için düzenlemeler yapılır mı? O tamamıyla süre içerisinde bizim takdirimizle olacak bir husustur. Öyle çok büyük bakan sayısı artışları da o çerçevede dahi beklemek doğru değil. Bir ihtiyaç varsa onun gereği yapılır."

-“BU MÜCADELE YÜRÜYECEK”-

Silvan'da yürütülen operasyona ilişkin son durumun sorulması üzerine de Davutoğlu, "Biz 23 Temmuz'da Barış ve Huzur operasyonu başlattığımızda, ki hala sürüyor, o zaman çok açık bir şekilde şunu ifade ettik: Barış, demokrasi ve huzur operasyonu anlamında Türkiye'nin her santimetrekaresinde, huzur geri gelene ve kamu düzeni sağlanana kadar bu mücadele yürüyecek" şeklinde konuştu.

Silvan'daki operasyonu eleştiren kesimlerin, operasyonların AK Parti'nin seçim planlarına dönük bir faaliyet olduğu iddiasında bulunduklarını dile getiren Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Seçim sonrasında yaptığım ilk güvenlik toplantısında da bütün güvenlik birimlerimize çok net bir şekilde, hedefe ulaşana kadar, yani Türkiye'de tek bir silahlı terörist kalmayana ve dağları, kasabaları, ilçeleri, şehirleri, yolları emniyet altına alana kadar bu mücadele sürecek, kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan'da neyin ne olduğunu, hangi sokakta, hangi okulda, hangi binada nasıl bir yığınak yapıldığını biz biliyoruz.”

-“KİMSE KARARLILIĞIMIZI TEST ETMESİN”-

Davutoğlu, Görmez'i ziyareti sırasında İçişleri Bakanı ile görüştüğünü ve Silvan operasyonu dahil olmak üzere Türkiye'de yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgi aldığını da ifade etti. Davutoğlu, "Çok net ifade ediyorum, kararlılığımızı kimse test etmesin veya bu konuda şüpheye de düşmesin. Milletimiz açısından Silvan'ın da diğer ilçelerinde her sokağı emniyet altına alınana kadar bu operasyon sürer. İnsani yardım ve diğer insani ihtiyaçlar konusunda da her türlü tedbir alınmıştır, herhangi bir ihtiyaç eksik bırakılmamıştır” diye konuştu.

Operasyonun tamamlanması için de tedbirlerin alındığını aktaran Davutoğlu, en kısa zamanda normal hayat akışına dönülmesini dilediğini belirtti.

Bugün dahi şehit haberlerinin geldiğini dile getiren Davutoğlu, "HDP milletvekillerinin şehit haberlerine yol açan terör örgütüne açık ve net bir tavır koymak yerine Silvan'da, diğer ilçelerimizde ve Türkiye'nin her yerinde kamu düzenini egemen kılmak isteyen ve kılmaya çalışan güvenlik birimlerini hedef alması da bütün milletimizin takdir etmesi ve değerlendirmesi gereken bir husustur" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Biz Silvan'da ve diğer bütün ilçelerimizde ve illerimizde, yerleşim merkezlerimizde huzur kesin olarak tesis edilene kadar bu çalışmaları sürdüreceğiz. Silvan'da da büyük ölçüde operasyonun tamamlanmakta olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

-“AYRIM YAPMAK DA KABUL EDİLEMEZ”-

Davutoğlu, Manisa’da yaşananlar hakkında ise şunları kaydetti:

“Türkiye bir hukuk devletidir. Ama aynı kurallar içinde herhangi bir konuda soruşturma yürütülürken, başörtülü olsun, olmasın, bayan olsun, erkek olsun, zorunlu olmadıkça kimsenin biz kelepçeli görüntülerinin ortaya çıkmasını istemeyiz. Hepimiz hukuk devleti kurallarına riayet edeceğiz. Bir kaçma tehlikesi veya başka tehlikeler söz konusuysa, özellikle hanımların kelepçeyle götürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Arkadaşlara derhal talimat verdim, bu soruşturulsun diye. Bu doğru değil. Vatandaşlık hukuku herkes için geçerlidir. Ve kimsenin kıyafetler üzerinden de ideolojiler üzerinden de birbirlerinden üstünlüğü yoktur. Vatandaşlar arasında olumlu imaj sahibi olanlar, olumsuz imaj sahibi olanlar, başı açıklar, başı kapalılar ayrım yapmak da kabul edilemez. Bütün vatandaşlarımız aksi ispat edilene kadar olumlu imaja sahiptir. Buradan özellikle zikrediyorum; bu maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu tartışmak da istemem. Kesinlikle 78 milyonun her biri bizim için 'olumlu imaja' sahiptir ve her hukuki soruşturmada hakları, hukukları, en önemlisi de izzetleri ve onurları da devletimizin teminatı altındadır.”

Davutoğlu, bir soru üzerine asgari ücretin bin 300 olacağını da ifade etti. (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@