Davutoğlu: Hdp, 1 Milyon Oy Kaybetti, O Vatandaşlarımıza Teşekkür Ediyorum

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “HDP, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a 1 milyon oy kayb...

Haberler 17.11.2015, 14:10
Davutoğlu: Hdp, 1 Milyon Oy Kaybetti, O Vatandaşlarımıza Teşekkür Ediyorum

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “HDP, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a 1 milyon oy kaybetti. Hani ‘Emanet oylar geldi bize’ dediğinde Kandil’den talimat geldi, tutumlarını değiştirdiler ya, işte o emanet oylar bir kez daha düşündü. O vatandaşlarımıza da özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 105. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. 1 Kasım öncesi hedeflerini belirlemiş olarak milletin karşısına çıktıklarını söyleyen Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Milletimiz bir kez daha elini taşın altına koyana oyunu verdi. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar geçen süre, bir kez daha gösterdi ki, Türkiye’nin yegane umudu AK Partidir ve AK Parti olacak. Bu başarıda her bir arkadaşımın, AK Parti ailesinin her bir ferdinin büyük payı var. Bu destanı siz yazdınız. Önceki seçimlerde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde de Türkiye’nin her yerinden oy aldık. Türkiye’nin her bölgesinde, her ilinde oy arttırdık. AK Parti 1 Kasım seçimlerinde 23,7 milyon oyla oyların yüzde 49,5’ini alarak 317 milletvekili çıkardı. Partimiz bugüne kadar girdiği seçimlerde en yüksek oy sayısına 1 Kasım’da ulaştı. En yakın takipçimiz CHP’den 11 milyon 570 bin fazla oy aldık. Ayrıca CHP, MHP, HDP ve Meclis’te temsil edilmeyen diğer partilerin aldığı oyların toplamından daha fazlasını aldık. ‘Tek tek yetmez, hep beraber gelin’ diyorduk; hep beraber bize geldiler, bize yetişemediler. Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Kilis, Nevşehir, Rize ve Yozgat’ta bütün milletvekillerini alarak tulum çıkardık. Bu tulum çıkardığımız illerde bize oy vermeyen vatandaşlarımız sakın ‘Biz temsil edilmiyoruz’ diye düşünmesinler. Burada tulum çıkaran illerin milletvekillerine, il başkanlarına, belediye başkanlarına söylüyorum; sizler bize oy vermeyenleri de temsil edeceksiniz. Özellikle tulum çıkardığımız yerdeki bize oy vermeyen vatandaşlar bilsin ki, AK Parti milletvekilleri onların da milletvekilleridir, ne talep ederlerse yapılacaktır. Hiçbir ayrım yapmayacağız, bu illerde onların Meclis’te temsili olmadığını düşünmemeleri için bu illerdeki diğer parti seçmenlerine özel muhabbet göstermenizi rica ediyorum.”

-“SİZİN GÖREVİNİZ BİZE LAF YETİŞTİRMEK DEĞİL, İÇ MUHASEBENİZİ YAPMAK”-

Davutoğlu, AK Parti’nin 7 Haziran’a göre 48 ilde milletvekili sayısını arttırdığını, 33 ilde vekil sayısını koruduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Vekil sayımız azalan yer yok. Biz azaltmaya değil, çoğaltmaya geliyoruz. 6 ilde yüzde 70 oranında oy aldık. Bu sonuçların anafikri, AK Parti Türkiye’nin omurgasıdır, harcıdır. AK Parti Türkiye’nin her yerinde siyaset yapan, destek bulan yegane partidir.

CHP, bu seçimde de Ege ve Marmara dışındaki hiçbir bölgede anlamlı bir varlık gösteremedi. Sadece 6 ilde birinci parti konumunda. CHP, 1 Kasım’da 34 ilde milletvekili çıkaramadı, oturup ciddi bir muhasebede bulunmaları lazım. 1 Kasım seçim yenilgisinden sonra yavaş yavaş tekrar seslerini yükseltmeye başladılar. Sizin göreviniz şimdi bize laf yetiştirmek değil, oturup kendi iç muhasebenizi yapmak. 34 ilde bir ana muhalefet partisi milletvekili çıkaramıyorsa, başını iki elinin arasına alıp kara kara ve derin derin düşünmesi lazım.

MHP’deki durum CHP’den de kötü, hiçbir ilde birinci parti olamadı, 35 şehirden de milletvekili çıkaramadı. Burada Osmaniye’yi de özellikle tebrik ediyorum. Niçin tebrik ettiğimi herkes anlamıştır, ayrıca zikretmeye gerek yok herhalde. MHP 7 Haziran’a göre, hiçbir ilde milletvekili sayısını artıramadı.

HDP de hem oy kaybeden hem de belli bölgeye sıkışan partiler arasında. HDP, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a 1 milyon oy kaybetti. Hani ‘Emanet oylar geldi bize’ dediğinde Kandil’den talimat geldi, tutumlarını değiştirdiler ya, işte o emanet oylar bir kez daha düşündü. O vatandaşlarımıza da özellikle teşekkür ediyorum. Bu 1 milyon oy, aslında Türkiyelileşme iddiasında olmakla birlikte, Türkiye idealiyle hiçbir şey paylaşmayan birilerine en güzel mesajı verdi. O 1 milyon vatandaşımız, HDP Eş Genel Başkanı’nın yapamadığını yaptı ve Kandil’e dönerek, ‘Ben sizin için oy vermedim’ dedi ve oyunun yönünü değiştirdi. Onlar, terörün arkasında duran, Türkiye’yi bölmeye çalışanlara, ‘Sırtınızı onlara dayayabilirsiniz ama sırtınızı bize bir daha dayayamazsınız’ dediler. Bu da herkese şu dersi verdi; bu topraklarda sadece millete sırtını dayayanlar yaşar. Sırtını dağlara değil, dağ gibi millete dayayanlar yaşar.”

-“HATTI SİYASET YOKTUR, SATHI SİYASET VARDIR”-

“Ben, Dışişleri Bakanı iken evimin ve ofisimin her yerinde haritalar vardı, her koridordan geçişte nerede büyükelçimiz eksik, nerede ne var diye bakardım” diyen Davutoğlu, şunları ekledi:

“Şimdi Kılıçdaroğlu’na, Bahçeli’ye, Demirtaş’a tavsiyem; genel merkezlerinin bütün odalarını, koridorlarını oy aldıkları ve alamadıkları yerlerin haritalarıyla döşesinler. Her sabah geçerken baksınlar, ders alsınlar. Yanlarına da AK Parti’nin oy aldığı yerleri koysunlar, ikisini mukayese etsinler. Geçmişte belli bölgelerle anılan partiler, artık bölgesellik özelliklerini yitirerek şehirlerle anılmaya başladılar ama yakında o şehirlerle de anılmaktan kopacaklar. Bu partilerin sadece bazı kesimlere, bazı bölgelere, hatta şehirlere hitap eder hale gelmesi, kendileri için büyük bir sıkıntıdır. Parti olma vasfını gün be gün kaybederek bir siyasi cemaat haline dönüşmeye doğru gidiyorlar. Onun için de kendi mahallelerine sığınıyorlar.

Biz ilk gün olduğu gibi bugün de ‘Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir meselesi yok, yeter ki yüreklerimizi ortaya koyalım’ diyerek yola çıktık. İstikametimizden asla şaşmadan, çıtayı daha yükseklere koyarak yolumuza devam edeceğiz. Hani ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır’ denilen İstiklal Harbi şiarı, sizin için şudur; ‘Hattı siyaset yoktur, sathı siyaset vardır, satıh ise bütün Türkiye’dir.’ Her yerde varlığımızı göstereceğiz. 1 Kasım seçimleri bu ülkenin bazı şehirlerini kendi bölgesi olarak görenlere atılmış bir tokattır. 81 vilayetimizde AK Parti bayrağı dalgalanacak.”

-YENİ ANAYASA-

Türkiye’nin yeni dönemde en önemli önceliğinin yeni bir anayasa olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Artık Türkiye, demokrasi ruhuna uymayan darbe anayasasıyla yönetilemez. Güçler ayrılığı prensibine, insan onuruna dayalı özgürlükçü bir anayasa en büyük ihtiyacımızdır. Türkiye’nin değişen şartlarıyla uyumlu yeni bir anayasa hedefini bu dönemde gerçekleştireceğiz. Yeni anayasa ile birlikte inanıyorum ki, bütün toplum kesimlerinin katılım içinde olacağı yeni bir dönem başlayacak” diye konuştu. (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@