Davutoğlu: Ankara Saldırısı Sonrasında Devlete ‘Katil' Diyenler, Fransız Muhalefetinden Ders Almalı

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ankara saldırısı sonrasında devlete ‘katil devlet&r...

Haberler 16.11.2015, 14:15
Davutoğlu: Ankara Saldırısı Sonrasında Devlete ‘Katil' Diyenler, Fransız Muhalefetinden Ders Almalı

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Ankara saldırısı sonrasında devlete ‘katil devlet’ diyen, Cumhurbaşkanımıza ve bana ‘Bu terörün sorumlusu sizlersiniz’ diye hitap eden o vicdansızlar var ya, şimdi Fransa’daki olaydan sonra Fransız muhalefetinin, Fransız aydınlarının, Fransız basının gösterdiği tepkiden ders almalılar” dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi. Paris’te yaşanan saldırının, “uluslararası toplumun teröre karşı ortak ve tavizsiz şekilde bir arada olması ve ortak bir tavır geliştirmesinin gerekliliğini” gösterdiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi gerekçeyle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, her türlü teröre karşı mücadelede ortak tavır almak konusunda her zaman ilkeli bir tutum sergilemiştir ve bundan sonra da bu ilkemizden taviz vermeyeceğiz. 1 Kasım seçiminden tarihi bir zaferle çıktık. Milletimiz, Türkiye’yi yönetme görevini bir kere daha AK Parti kadrolarına verdi. Eğer biz, kısa dönemli küçük hesaplar içine girmiş olsaydık hareketimizi bugün geldiği parlak noktaya getiremezdik. Küçük hesaplarla yola çıkanlar, büyük davaların ağır yükünü omuzlarında taşıyamazlar. Küçük hesapları siyasete alet edenler geçmişte birçok siyasi harekette yaşandı, birçok siyasi hareket bugün sadece adlarıyla anılıyor. Bizler, 14 yıllık geçmişimizde bir tarih yazdık, bu tarihi özellikle yeni milletvekili arkadaşlarımızın zihinlerinde muhafaza etmeleri lazım. 7 Haziran’da yeise kapılmamak ne kadar önemliyse, bugün 1 Kasım seçimlerinden sonra da kibre kapılmamak da o kadar önemlidir. Bizim dava aşkımız ne yeise ne de kibre izin verir. AK Parti ayakta ise Türkiye daima emniyet içindedir. Suruç saldırısından sonra biz gerekli tepkiyi vermeseydik daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabilecekti. Olayın ardından hemen kriz yönetimini oluşturduk ve etkin şekilde terörle mücadeleyi başlattık. Bu mücadele devam ediyor ve terör bu topraklardan, bu toprakların her biz dağından, tepesinden, köyünden, şehrinden temizlenene kadar terörle mücadelemiz devam edecek. Bugün silahlı kuvvetlerimiz bir yandan dağlarda terörle mücadele ediyor, bir yandan dün Gaziantep’te olduğu gibi Ankara saldırısını gerçekleştirenleri birer birer ortaya çıkarıyor, diğer taraftan da demokrasi ve özgürlük mücadelesine devam ediyor.”

-“BÜTÜN BU GELİŞMELERDEN HERKESİN DERS ALMASI LAZIM”-

Paris saldırılarının, “terörün dünyanın her yerinde ve her toplum için tehdit olduğunu” gösterdiğine dikkat çeken Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Ama bakın, Ankara saldırısı sonrasında devlete ‘katil devlet’ diyen, Cumhurbaşkanımıza ve bana ‘Bu terörün sorumlusu sizlersiniz’ diye hitap eden o vicdansızlar var ya, şimdi Fransa’daki olaydan sonra Fransız muhalefetinin, Fransız aydınlarının, Fransız basının gösterdiği tepkiden ders almalılar. Herhangi bir Fransız medyasında bir ceset gördünüz mü? Neredeyse terörün hedeflediği o psikolojik ortamın oluşmasına yol açacak herhangi bir resim, video gördünüz mü? Herhangi bir Fransız muhalefet liderinin çıkıp terör odaklarından daha çok hükümete saldırdığını gördünüz mü? Bütün bu gelişmelerden herkesin ders alması lazım. Ankara saldırı esnasında, şunu ilk anda söyledik; bu saldırı oradaki vatandaşlara karşı değil, onlar üzerinden Türk demokrasisine, huzuruna ve en önemlisi seçimlerin sağlıklı şekilde yapılmamasına yönelik bir saldırıydı, sandık iradesi hedef alınmıştı. Kararlı bir duruş sergiledik. Soruşturmayı en hızlı şekilde sürdürerek sonuca ulaştırdık. Kutuplaştırıcı bir atmosferin egemen olmasına izin vermedik. Yasımızı tuttuk ama olayın geriliminin seçimlere yansımasına izin vermedik. Partiler, birkaç günden sonra bütün kampanyalarını durdurup Türkiye’yi neredeyse olağanüstü şartlar altında seçime gidiliyormuş gibi bir imaja sürüklerken biz çok net bir tavır aldık. ‘Bu meydanlar AK Parti kadrolarıyla doldukça teröristlere yer olmayacak’ dedik. Bütün mitinglerimiz büyük bir coşkuyla gerçekleşti. 1 Kasım günü herkes huzurla seçim sandığına gitti, kimse kimseyi tehdit etmedi. Türkiye’nin dünyanın en büyük forumlarından biri olan G20 Dönem Başkanlığına evsahipliği yaparken, yarın 26. dönemin de başlayacak olması çok güzel bir tesadüftür. Türkiye, artık uluslararası ekonomik ve siyasal düzene öncülük eden yükselen ve güçlenen bir ülkedir.”

-YENİ ANASAYA ÇAĞRISI-

Türkiye’nin yeni dönemi için AK Parti’nin en büyük önceliklerinden birinin, “yeni anayasa” olduğunu belirten Davutoğlu, şunları ekledi:

“Artık Türkiye darbe anayasasıyla yoluna devam edemez. Demokratik bir anayasayı el birliği ile yapmalıyız. Güçler ayrılığı ilkesine, insan onuruna dayalı, özgürlükçü yeni bir anayasa en büyük ihtiyacımız. Bu sadece AK Parti’nin değil, tüm siyasi partilerin en öncelikli görevidir. Bütün önyargıları bir yana koyarak, siyasi parti liderlerini, toplumun kanaat önderlerini, aydınlarını bir istişare ortamına davet ediyoruz. Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması için gayret sarf etmek durumundayız. Yeni anayasa ile birlikte bütün toplum kesimlerinin görüşlerinin ifade edilebileceği yeni bir iletişim dönemini de başlatmak istiyoruz. İstişare ile yeni bir iletişim dönemini hep beraber başlatalım, katılımcı demokrasiyi teşvik etmek üzere hep birlikte gayret sarf edelim.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@