Darbeci komutan askeri üniformayı tehdit almamak için giydiğini iddia etti

SAKARYA'da darbe girişimini yönettiği iddiasıyla tutuklanan 1. Motorlu Piyade Tugayı eski Komutan Vekili Kurmay Albay Bahri Gürhan, ifadesinde görevli olmadığı birliğe şahsi eşyalarını ve belgelerini almak için geldiğini, üniformayı darbeye...

Haberler 02.08.2016, 22:46
Darbeci komutan askeri üniformayı tehdit almamak için giydiğini iddia etti

SAKARYA'da darbe girişimini yönettiği iddiasıyla tutuklanan 1. Motorlu Piyade Tugayı eski Komutan Vekili Kurmay Albay Bahri Gürhan, ifadesinde görevli olmadığı birliğe şahsi eşyalarını ve belgelerini almak için geldiğini, üniformayı darbeye destek amacıyla değil, tehdit almamak için giyindiğini söyledi.

Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Vekili Kurmay Albay Bahri Gürhan, 15 Temmuz'dan birkaç gün önce İstanbul'da bulunan bir birliğe atandı. 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli olmamasına rağmen darbe girişiminin olduğu gece Adapazarı'na gelerek darbe ye katıldığı belirlenen Kurmay Albay Bahri Gürhan gözaltına alındı. Bahri Gürhan, Sakarya'da darbe girişimini yönettiği iddiasıyla geçen Cuma günü tutuklanarak Ferizli Cezaevi'ne konuldu.

Bahri Gürhan savcılıkta verdiği ifadesinde, darbe girişimi sırasında Kandıra Kefken'de ailesiyle birlikte tatil yaptığını belirterek, "O gece Kefken'deydim. Gece 23.00 sıralarında ailemle birlikte Kefken'den çıkıp İstanbul'daki lojmanıma geldim. Darbe girişimini yolda öğrendim. Buradan da 00.15'te ilişiğim kesilmesine rağmen Sakarya'da bulunan tugay komutanlığına geldim. Burada bir takım şahsi araçlarım ve belgelerim vardı, onları almaya geldim. Tugaya girdiğimde askerler silahlıydı. Tugaydan 03.00'de çıkış yaptım. Kapıdan hızlı çıkmamın bir sebebi yok, benim normal araç kullanmam bu şekilde. O gece görevli olduğum İstanbul'daki tugaya da gitmedim" dedi.

Gürhan sivil olarak gittiği tugayda üniforma giymesiyle ilgili olarak ise, "Merak ettiğim için tankların rotalarıyla ilgili sorular sordum yanımdakilere. Tugaya geldiğimde Albay Uğur C., binbaşı Selçuk A. ve binbaşı Murat A. vardı. Binbaşılara emirler verdim. 'Bana da askeri kıyafet verin' dedim, giydim. Askeri üniformayı darbeye destek amacıyla değil, tehdit almamak için giydim. Saat 03.00'te tugayın kuzey kapısından çıktım. Süratle çıktım, benim araç kullanmam bu şekilde" diye ifade verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@