Darbe girişimi sıkıyönetim komutanına 3 ömür boyu hapis cezası istemi

Bursa'da başarısız darbe girişimi sırasında Jandarma Bölge Komutanlığı'nın da bulunduğu birliğe gelen İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, kendisinin sıkıyönetim komutanı olarak atandığını söyleyince,

Haberler 19.12.2016, 12:44
Darbe girişimi sıkıyönetim komutanına 3 ömür boyu hapis cezası istemi

BURSA'da 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi sırasında kendisinin 'Sıkıyönetim komutanı' olarak atandığını duyurunca gözaltına alınan Bursa eski İl jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ve 15 arkadaşı hakkındaki savcılık soruşturması tamamlandı.

Savcılık, Akkuş ve arkadaşları için 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 20 yıl hapis cezası istemiyle iddianameme hazırlayıp ağır ceza mahkemesine gönderdi.


Bursa'da başarısız darbe girişimi sırasında Jandarma Bölge Komutanlığı'nın da bulunduğu birliğe gelen İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, kendisinin sıkıyönetim komutanı olarak atandığını söyleyince o dönem görev yapan Jandarma Bursa Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Salduk'un tepkisi ile karşılaştı.

Salduk'un Bursa Valisi'ni bilgilendirmesinden sonra Albay Akkuş, Osmangazi Jandarma İlçe Komutanlığı'nda polis tarafından gözaltına alındı. Akkuş'un üzerinde çıkan 81 ilin sıkıyönetim komutanları ve görev listesi daha sonra örgütün çözülmesinde etken oldu.

Bu bilgiler daha sonra geçen Ekim ayında açılış törenlerine katılmak üzere Bursa'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen açık hava mitinginde açıklanmıştı.
Darbe girişiminin sözde Bursa Sıkıyönetim Komutanı olan Yurdakul Akkuş ile daha sonra kendisine yardımcı olduğu iddiasıyla tutuklanan 15 arkadaşı hakkındaki savcılık soruşturması tamamlandı.

Savcılık, Akkuş hakkında 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görev Yapmasını Önlemeye Teşebbüs' ve 'Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, 'Silahlı Terör Örgütüne Üye olmak' suçundan da 20 yıla kadar hapis cezası istedi.

Hazırlanan iddianame Bursa'da FETÖ/PDY, PKK ve DEAŞ ile ilgili davaların görülmesi için kurulan 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi.

dha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@