Danıştay'dan 'yasaklı' Kuruluş Yıldönümü

ANKARA (ANKA)– Danıştay, her sene basına açık olarak yaptığı kuruluş yıl dönümü etkinliklerini bu sene basına kapattı. Sadece Anadolu Ajansı ve TRT muhabirlerini töreni izlemesine izin verilmesine tepki gösteren yargı muhabir

Haberler 11.05.2015, 16:40
Danıştay'dan 'yasaklı' Kuruluş Yıldönümü

ANKARA (ANKA)– Danıştay, her sene basına açık olarak yaptığı kuruluş yıl dönümü etkinliklerini bu sene basına kapattı. Sadece Anadolu Ajansı ve TRT muhabirlerini töreni izlemesine izin verilmesine tepki gösteren yargı muhabirleri durumu tutanak altına aldı. Geçtiğimiz yıl dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBB Başkanı Metin Feyzioğlu arasında yaşanan tartışma sonrasında bu seneki tören programından Feyzioğlu’nun konuşması da çıkarıldı. Bu duruma tepki gösteren TBB Başkanı Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanın Türkiye Cumhuriyetinin taşıyıcı kurumlarını tek tek ele geçirdiğinin yeni bir örneği” dedi.  

Danıştay'ın kuruluşunun 147.  yıl dönümü ve “Danıştay ve İdari Yargı Günü” dolayısıyla Danıştay Konferans Salonunda tören düzenlendi. Tören için sabah saatlerinde Danıştay’ın binasına giden medya kuruluşlarının yargı muhabirleri içeri alınmadı. Yargı muhabirlerinin duruma tepki göstermesi üzerine Danıştay’ın nizamiyesine gelen Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, “Bu yıl töreni kendi içimizde yapmaya karar verdik, basına kapattık” dedi. Ateş, muhabirlerin, Anadolu Ajansı ve TRT muhabirlerinin içeri alındığını anımsatması üzerine ise “Danıştay’ın kararı bu yönde, lütfen zorluk çıkarmayın” dedi. Ateş’in, muhabirlerin uygulamaya tepkisi devam ederken nizamiyeden ayrılması dikkat çekerken, durum yargı muhabirleri tarafından tutanak altına alındı. Yargı muhabirleri, Danıştay’ın basın özgürlüğüne yasak getirmesi nedeniyle dava açmaya hazırlanıyor.

-FEYZİOĞLU’NA SADECE KATILIMCI DAVETİYESİ GÖNDERİLDİ-

Danıştay, kuruluş yıldönümü etkinliklerinde kürsüsünü ise Türkiye Barolar Birliği’ne de kapattı. Danıştay'da bugüne kadar geleneksel olarak törenlerde Danıştay Başkanı'nın konuşmasının ardından TBB Başkanları da bir konuşma yapıyordu. Geçen yıl dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu arasındaki kavganın ardından bu yılki 147. kuruluş yıldönümü tören programından TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşması çıkarıldı. Feyzioğlu’na sadece törene katılım için davetiye gönderen Danıştay, konuşma davetinde bulunmadı. Feyzioğlu da duruma tepki göstererek törene katılmadı.

-YENİ TÜRKİYE’ DEDİKLERİ YASAKLAR ÜLKESİNİN YENİ BİR UYGULAMASIDIR-

Hem TBB’ye hem de basına getirilen yasağı ANKA’ya değerlendiren TBB Başkanı Feyzioğlu, “Bizden sonra basına da kapatıldı. Cumhurbaşkanın Türkiye Cumhuriyetinin taşıyıcı kurumlarını tek tek ele geçirdiğinin yeni bir örneği” dedi. Geçtiğimiz yol Danıştay töreninde yaşananları anımsatan Feyzioğlu, “O zamanki başbakanla fevkalade uyumlu ilişki içinde olan Danıştay Başkanı cübbesinin olmayan düğmelerini iliklemek için büyük çaba sarf etmişti. Bugünde hem yargıdaki konuşma geleneğini yıktılar hem de Danıştay’daki açılışı aile içi doğum günü partisine çevirdiler” dedi. Danıştay’ın görevinin idarenin keyfiliğine karşı vatandaşı korumak olduğunu belirten Feyzioğlu, vatandaşın basın yolu ile olup bitenden haber aldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Basını içeriye alınmaması, sadece Cumhurbaşkanını hoşuna gidenlerin bir kısmının kabul edilmesi, ‘yeni Türkiye’ dedikleri yasaklar ülkesinin yeni bir uygulamasıdır. Bazı başkanlar kurumlarını altın harflerle tarihe yazdırır, bazıları da yeminin her gün ihlal eden, dibine kadar siyasi parti siyaseti yapan bir Cumhurbaşkanın peşine düşerek yüzyıllık sermayesini sorumsuzca harcar. Bu dönem bitecek Türkiye’nin on binlerce fedakar azimli avukatı, hakimi savcısı ve Cumhuriyeti korumaya kararlı milyonlarca vatandaşımız vardır. Tek tek Danıştay dahil bütün kurumların yok edilmiş itibarları gün gelecek iade edilecektir.” (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@