Danıştay MEB'in atama düzenlemesini iptal etti

Danıştay, Eğitim-iş'in açtığı davada, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde iki maddeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi...

Haberler 03.08.2016, 13:02
Danıştay MEB'in atama düzenlemesini iptal etti

Sol Haber Portalının buradaki haberine göre

Danıştay, Eğitim-iş'in açtığı davada, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde iki maddeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yürütmeyi durdurma kararı verilen maddelerden birisi "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihine sınav konuları arasında yer verilmemesi", diğeri ise "fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine yapılacak atamalarda sadece hizmet puanının esas alınması"na yönelik maddesi...

Danıştay, fen ve sosyal bilimler liselerine sadece hizmet puanıyla atama yapılmasında kamu yararı olmadığına karar verdi.

Yüksek Mahkeme, rotasyon ve tüm öğretmenlerin müdürler tarafından değerlendirilmesini öngören maddelerin ise yürütmesini durdurmasına gerek olmadığına hükmetti.

Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir kararlara ilişkin yaptığı açıklamada ise "Sonuç olarak söz konusu karar, Milli Eğitim Sisteminin temelinin Atatürk ilke ve İnkılapları olduğunu bir kez daha hatırlatması ve sistemin kariyer ve liyakat ilkeleri temelinde yürütülmesi gerekliliğini vurgulaması bakımından sevindiricidir. Bakanlığın tüm uygulamalarında mahkeme kararlarında ifade edilen bu hususları dikkate almasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@