Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay açıklaması

Cumhuriyet’in eski Ankara temsilcisi ve yazarı CHP millekvekili Mustafa Balbay’ın gazete yönetiminden çıkarılmasını ‘tasfiye’ diye nitelemesine yanıt geldi. Cumhuriyet Vakfı, “Durum kendisinin özel durumu nedeniyle ertelenmiş bir ilke ve kuralın uygulamaya konulmasıdır” dedi.

Haberler 09.10.2015, 23:22
Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay açıklaması

Balbay Ergenekon davası sürecinde 2009’da tutuklanıp yaklaşık beş yıl hapiste kaldıktan sonra 2013 yılında tahliye edilmiş; 2011 genel seçilmlerinde hapisteyken CHP’den milletvekili seçilmişti. Balbay 7 Haziran seçimlerinde de koltuğunu korumuştu.

 

Balbay önceki gün yıllardır görev yaptığı Cumhuriyet Vakfı’nın 12 kişilik yeni yönetim kurulundan çıkarılmııştı. CHP’li vekil bu kararı, ‘Cumhuriyet’ten tasfiye edilmesi’ olarak yorumlamıştı.

Bunun üzerine Cumhuriyet Vakfı bugün bir açıklama yaptı. Açıklama özetle şöyle:

“Cumhuriyet gazetesinin kişilerden bağımsız, kurumsal ilkeleri vardır. Bunlardan birisi de, uzun yıllardan bu yana uygulanagelen siyasi partilerde yöneticilik ya da milletvekilliği ile gazetecilik gibi iki ayrı görevin eşzamanlı olarak yürütülememesidir.

Bu temel ilkeye ters düşen bir işlem ve uygulamaya (geçmiş yıllarda kısa süreliğine gerçekleşen bir-iki istisna dışında) izin verilmemektedir. Cumhuriyet Vakfı, kurulduğundan beri bu ilkeye özen göstermiş; bu gazetede bulunup da aynı zamanda siyasi partilerin yönetim kademelerinde görev almaya başlayan kişilerin gazete ile ilişkisi -karşılıklı anlayış çerçevesinde- askıya alınmıştır.

Balbay’ın yaşadığı büyük mağduriyet gözetilerek, bu ilkeye, olayın ve sürecin özelliği, hassasiyeti dikkate alınarak bir defaya mahsus istisna yapılması uygun bulunmuştu.

Gelinen aşamada, istisna uygulamasına gerek görülmemiştir. Bu nedenle gazetemizle yöneticilik ilişkisi kesilmek zorunda kalınmıştır. Bu durum Mustafa Balbay’a özgü bir yaklaşım değildir; kendisinin özel durumu nedeniyle ertelenmiş bir ilke ve kuralın uygulamaya konulmasıdır. Kaldı ki, Cumhuriyet’in yayın yaşamının geçmişinde, kendisinin de katıldığı, hatta bizzat önerdiği, bu ilkeye dair birçok uygulama bulunmaktadır.

Bir siyasi partiden milletvekili olan kişinin, siyasi partilerden bağımsızlık iddiasındaki bir yayın kuruluşunun yönetiminde yer almasının, o yayın kuruluşunun bağımsızlık, tarafsızlık iddiasını gölgeleyen farklı bir görüntü ve algıya neden olacağı kuşkusuzdur.

Cumhuriyet’in bu yaklaşımı ve ilkelerini en iyi bilenlerden biri olan Mustafa Balbay’ın, buna rağmen durumu, “Cumhuriyet’ten tasfiye edildiği” şeklinde değerlendirmesi üzücüdür. Cumhuriyet gazetesinin kendisine sağladığı sevgi, saygı, itibar, makam ve mümkün olan her türlü olanağı unutarak, içinde yetiştiği kuruma bu şekilde bir karşılık vermesini, ileride pişmanlık duyacağı bir anlık duygusal davranış olarak değerlendirmek isteriz.”

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@