Cumhuriyet ve şehitler için kanoyla 650 mil kürek çekecek

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde yaşayan Mustafa Sarpaşan, doğa ve çevre kirliliğine dikkat çekmek ayrıca Cumhuriyet ve şehitler için 5 gün önce Marmaris'ten kanoyla yola çıktı. Ege turunun 5'inci gününde Bodrum'a ulaşan Sarpaşan, hedefinin...

Haberler 31.08.2016, 16:24
Cumhuriyet ve şehitler için kanoyla 650 mil kürek çekecek
MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde yaşayan Mustafa Sarpaşan, doğa ve çevre kirliliğine dikkat çekmek ayrıca Cumhuriyet ve şehitler için 5 gün önce Marmaris'ten kanoyla yola çıktı. Ege turunun 5'inci gününde Bodrum'a ulaşan Sarpaşan, hedefinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yaklaşık 650 mil kürek çekerek Çanakkale'ye ulaşmak olduğunu açıkladı.
İstanbul'da bir AVM'nin yöneticiliğini yaparken emekli olan ve geçen yıl Fethiye'nin Kozağaç Mahallesi'ne yerleşen üç çocuk babası, 50 yaşındaki Mustafa Sarpaşan, kirlenen koylara dikkat çekmek ve Cumhuriyet ile şehitleri anmak amacıyla kanoyla denize açıldı. Ege turunun 5'inci gününde Sarpaşan, Bodrum'a ulaştı. Günde ortalama 5-7 saat kürek çekerek 14-20 mil arasında yol kat eden ve yaklaşık 650 mil kürek çektikten sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda doğum yeri Çanakkale'ye ulaşmayı hedefleyen Sarpaşan, şehitlikleri ziyaret edeceğini belirtti.
Gümbet sahilinde muhabirine açıklama yapan Sarpaşan, şunları söyledi:
"Doğa tutkum nedeniyle Fethiye ve Marmaris koylarını üç yıldır dolaşıyor ve bu tur için hazırlık yapıyordum. Amacım öncelikle insanların ulaşamadığı koyları ve yurdumuzun cennet köşelerini bu turda görüntüleyerek karşı karşı kaldıkları kirlilik ve tehlikelere dikkat çekerek bu güzellikleri paylaşmaktı. Ancak bu kadar güzelliklere sahip olan güzel yurdumun içinde bulunduğu tehlikelere ve bu cennet vatanı kurtarmak için gözünü kırpmadan sınırda mücadele eden ve şehitlerimize bu turu adamak istedim. Bu nedenle tur sonunda hazırlayacağım cennet koylarımızın güzelliklerini ve onları bekleyen tehlikeleri anlatacağım fotoğraflı kitabımı şehitlerimizin anısına yayınlayacağım. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Çanakkale'de olacağım ve törenlere katılacağım, şehitlikleri ziyaret edeceğim."
Sarpaşan, 650 millik turun ardından önümüzdeki yıl temmuz ayında Karadeniz'deki Sarp Sınır Kapısı'ndan başlayarak Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarını aşıp Hatay'ın Samandağ ilçesinde sona erecek ve yaklaşık 7 ay sürecek bir turu da hedeflediğini söyledi. Sarpaşan, öğle saatlerinde rotasına devam etmek üzere Gümbet koyundan ayrılarak Turgutreis'e doğru denize açıldı.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@