Cumhuriyet Savcısı Kiraz Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

İSTANBUL (ANKA) – Teröristler tarafından vurularak öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz son yolculuğuna uğurlanıyor. Kiraz için Çağlayan Adliyesi’nde düzenlenen törende terör bir kez daha lanetlendi. Adalet Bakanı

Haberler 01.04.2015, 08:09
Cumhuriyet Savcısı Kiraz Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

İSTANBUL (ANKA) – Teröristler tarafından vurularak öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz son yolculuğuna uğurlanıyor. Kiraz için Çağlayan Adliyesi’nde düzenlenen törende terör bir kez daha lanetlendi. Adalet Bakanı Kenan İpek, kamu huzuruna yönelen halkın güvenliğini tehdit eden insanların canını ve malını hedefleyen her fiilin terörizm olduğunu, bunun son örneğinin de dünkü menfur saldırı olduğunu belirterek, “Psikolojik sorunlar içerisinde yaşadıkları toplumla bir bağı olmayan bu marjinal sapkın toplumun tedaviye muhtaç kesimleridir. Bu sapkın alçaklar aziz milletimizle bir bağ kurmayı beceremedikleri için şiddet ve terör yolunu seçmektedirler. Gençlerimizi boş hayaller, olmayacak ve gelmeyecek devrim masalları ile uyuttukları, ailelerden kopardıklarını, beyinlerini yıkadıklarını biliyoruz” dedi.

Teröristler tarafından vurularak öldürülen Cumhuriyet Savcı Mehmet Selim Kiraz için Çağlan Adliyesi önünde tören düzenlendi. Son yolculuğuna uğurlanan Savcı Kiraz için düzenlenen törene ailesi, yakınları, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hakim ve savcılar ile avukatlar katıldı. İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende polis ile özel güvenlik görevlilerinin aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Kiraz’ın hayat hikayesinin okunduğu törende, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Tüm kamuoyunun vahşetin nereye vardığını görerek yeniden bir silkinip kendine gelmesini diliyorum. Çok kıymetli arkadaşımız mesaisi başında böyle akla gelmez bir menfur saldırıya uğradı ve şehit oldu, ruhu şad olsun ama arkasında binlerce Mehmet Selim olduğunu unutmasın. Biz hep onunun adalet yolundaki mücadelesini en yüksek seviyede yürüteceğiz. Söz veriyoruz, Bu ülkede adaletin gerçekleşmesinde mel’unların dökeceği kanda olsa adalet gerçekleşecektir” dedi.

-"TERÖRE HİÇBİR TALEP GEREKÇE OLAMAZ"-

Törende konuşan Adalet Bakanı Kenan İpek, saldırıyı yargı camiası olarak kınadıklarını ve lanetlediklerini belirterek, saldırının meslektaşlarına değil, tüm Türk adalet sistemine yönelmiş bir saldırı olarak ve millete çevrilmiş bir silah olarak gördüklerini ifade etti. Tüm çabalara rağmen teröristlerin Kiraz’ı bırakmaya yanaşmadığını anlatan İpek, akşam saatlerinde Kiraz’ın rehin tutulduğu odadan silah sesleri üzerine polisin operasyon başlattığını anımsattı. İpek, şunları kaydetti:

“Elinde sadece kalemi ve yüreğinde adalet olan savcımız yaralı hastaneye kaldırılmış, doktorlarımızın tüm çabalarına rağmen vefat etmiştir. Kamu görevlilerine yönelen saldırıların amacı, niyeti hiçbir meşrulaştırma çabasını kaldıracak kadar hafif değildir, mazur görülemez. Devam edilen bir soruşturmanın gerekçe gösterilmesi, bu alçak saldırının buna dayandırılması asla kabul edilemez. Öldürme, zarar verme, yıkma gibi yollar hangi amaç için olursa olsun yanlıştır, kötüdür, alçakçadır. Teröre hiçbir talep gerekçe olamaz. Adalet talep etmenin yolu ve usulü bellidir. Bunun dışındaki tüm yollar hukuk dışıdır, ahlak dışıdır. Terörün ahlakı olmaz. Terör masum insanlara yönelmiş bir yıkım çabasıdır ve insanlık suçudur.”

-"GENÇLERİMİZİ BOŞ HAYALLER, OLMAYACAK VE GELMEYECEK DEVRİM MASALLARI İLE UYUTTUKLARI BİLİYORUZ"-

Kamu huzuruna yönelen halkın güvenliğini tehdit eden insanların canını ve malını hedefleyen her fiilin terörizm olduğunu, bunun son örneğinin de dünkü menfur saldırı olduğunu belirten İpek, “Psikolojik sorunlar içerisinde yaşadıkları toplumla bir bağı olmayan bu marjinal sapkın toplumun tedaviye muhtaç kesimleridir. Bu sapkın alçaklar aziz milletimizle bir bağ kurmayı beceremedikleri için şiddet ve terör yolunu seçmektedirler. Gençlerimizi boş hayaller, olmayacak ve gelmeyecek devrim masalları ile uyuttukları, ailelerden kopardıklarını, beyinlerini yıkadıklarını biliyoruz. Bütün bu hesapların üzerine bir de farklı hesaplar yapanlar var. İşte bu küresel hainler bu terör örgütlerini besliyor ve sahaya sunuyorlar” diye konuştu. Türkiye’nin huzuruna, milletin güvenliğine ve devletin işleyişine bir saldırı olduğunu ifade eden İpek, herkesin haddini bileceğini, 5 bin yıllık devlet geleneği olan Türk milletinin 3-5 aşağılık teröristin  saldırısına göz yummayacağını söyledi.

Tüm kamuoyunun tetikçilerin arkasındaki asıl gücü, failleri bulacak güç ve imkana sahip olduğunu bildiğini dile getiren İpek, tetikçilerin ölmüş olmasının karanlık güçleri rahatlatmamasını istedi. Saldırıdan kim ne elde ediyor veya amaçlıyorsa bunu gerçekleştiremeyeceklerini belirten İpek, şunları kaydetti:

“Kirli hesapları, pazarlıkları ile yeni fırsatlar kollayacaklar ama bu millet tarihi boyunca olduğu gibi bu karanlık alçaklarla mücadeleyi başarı ile sürdürecektir. Saldırı üzerinden kendi kör bakışlarıyla, siyasal, ideolojik ve hatta medyatik rant elde etme heveslisi olanları da yüce milletimizin sarsılmaz vicdanına havale ediliyorum. Yargısal süreç gerektirecek beyanlar ve söylemlerle ilgili olarak da zaten gereği yapılacaktır. Ancak belli pozisyonda, rolleri olanlara da buradan seslenerek, onları sorumlu şekilde davranmaya, sağduyulu tavır sergilemeye davet ediyorum.”

-"CANLARIMIZ YANACAK, CANLARIMIZ GİDECEK AMA…"-

Özellikle sosyal medyada, televizyonlarda yapılan yorumlarda özenli olunmasının önemine dikkat çeken İpek, teröre karşı tek vücut olmanın zamanı olduğunu belirtti. Artık ‘Hepimiz Mehmet Selim Kiraz’ız’ deme zamanı olduğunu ifade eden İpek, sağduyulu ve sorumlu davranılmasını istedi. Terörün dini, milleti, mezhebi olmayacağını, terörün yıktığını, yaktığını ve öldürdüğünü kaydeden İpek, bunun dünyanın dört bir yanında terörün değişmez karakteri olduğunu ifade etti. Devlet olarak ne zaman büyük hedefler belirlendiyse kargaşa ya da terörizmle içe kapandırma girişimleri olduğunu anlatan İpek, şunları kaydetti:

“Türkiye artık bunlarla içine kapacak bir ülke değildir. Kimse bunun üzerine farklı hesaplar yapmasın, canlarımız yanacak, canlarımız gidecek ama bu millet, bu devlet var olacak, bu al bayrak ebedi hedeflerde dalgalanacaktır. Yıllarca vatan evlatları teröre kurban gitti, şehit oldular. Şimdi kaosla kendi küçük dünyalarından kurdukları hesaplardan medet umanların yine elleri boş kalacaktır. Tarih boyunca bu millete musallat olan ne kadar hain, ne kadar alçak, ne kadar sahtekar varsa hepsinin defteri dürülmüş, hadleri bildirilmiş cezaları verilmiştir. Bu alçak saldırılar üzerinde hesap yapanlar, mesaj vermeye çalışanlar, huzuru bozmak isteyenler hesap verecek. Milletin huzuruna yönelen, karanlıktan beslenen bu alçakların adalet önünde en ağır cezaları alacağından milletimizin huzurunda bir kuşku olmamasını isterim. Bu alçak saldırıdan medet umanlara hangi deliğe, hangi ine, hangi mağaraya çöreklenirseniz çöreklenin büyük Türk devleti önünde hesap vereceksiniz. Milletin huzuruna çıkacaksınız, adalete hesap vereceksiniz. Destekçilerin ve azmettirenler adalet önünde hesap vereceklerdir, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kirazın ismi Türk yargısı için şimdiden sembol isimlerden birisi olmuştur.”

Tören sırasında sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları da atıldı. 

-EYÜP SULTAN MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLECEK-

İpek’in konuşmasının ardından İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran dua okudu. Kiraz’ın Türk Bayrağına sarılı naaşı cenaze aracına konuldu, polis araçları eşliğinde Eyüp Sultan Camiine götürüldü.  Kiraz'ın naaşı, Eyüp Sultan Cami'nde kılınacak cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verilecek. (ANKA)

(YE/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@