Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sosyalizasyona Tabi Tutulacak, ‘Tarım Enstitüsü' Olacak!

ANKARA (ANKA) – Mimarlar Odası’nın Atatürk Orman Çiftliği’nin nasıl kullanılacağın...

Haberler 12.09.2015, 15:00
Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sosyalizasyona Tabi Tutulacak, ‘Tarım Enstitüsü' Olacak!

ANKARA (ANKA) – Mimarlar Odası’nın Atatürk Orman Çiftliği’nin nasıl kullanılacağına ilişkin “fikir yarışmasında” Cumhurbaşkanı Külliyesi’nin “Tarım Enstitüsü” olarak kullanılması fikri ortaya atıldı.

Mimarlar Odası’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre mimarlar Atatürk Orman Çiftliği “Kent Düşleri” fikir yarışmasını halk katılımıyla gerçekleştirdi. “AOÇ fikirleri yarışıyor, halk buluşuyor” başlığı altında gerçekleştirilen buluşmada halk salondan taştı, yoğun ilgi ile karşılanan etkinlikte oturacak yer bulmakta güçlük çeken katılımcılar, etkinliği ayakta takip etti. Açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. “12 Eylül faşizminin”, AOÇ’den üç önemli toprak parçası koparttığını öne süren Candan, “Devlet Mezarlığı, Eski hipodrom alanındaki Atatürk Kültür Merkezi ve Gazi Üniversitesi’ne verilen araziler 12 Eylülün AOÇ’deki izleridir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve Ankara Milletvekili, Aylin Nazlıaka yarışmada büyük halk jürisinde yer alan isimler arasındaydı. Aylin Nazlıaka yaptığı konuşmada, “Ankara Mimarlar Odası etkili şekilde Ankara’da çözüm üretmek için mücadele eden bir yapı. AOÇ Cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiş bir yer, aynı zamanda ormancılık hatırasına sahip bir yer. Her fırsatta Ankara’nın ciğerlerine saplanan bu hançeri, kaçak yapıları dile getiriyoruz. İnançla yüreğimizi koyarak yan yana durarak Ankara’da mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Yarışma jürisi, yaptığı değerlendirme sonucunda, her fikrin olumlu yanlarını öne çıkartarak, 16 fikir projesini herkesin katılacağı ortamda fikir sahipleri ile birlikte tartıştı. Yarışmada eski sosyalist idealleri hatırlatacak şekilde Külliye’nin tarım enstitüsüne dönüştürülmesi, erimeye bırakılması, tüm yapıların yıkılması ve tüm yapıların değiştirilmesi şeklinde birbirinden farklı radikal fikirler de tartışıldı. Etkinliğin sonunda Atatürk Orman Çiftliği ürünleri ikram edildi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@