Cumhurbaşkanlığı makamı sigara, alkol ve benzin satışının yasaklanmasını teklif etti!

Cumhurbaşkanlığı makamı, sigara, alkol ve diğer tüketim mallarının nakit olarak satın alınmasını yasaklamayı teklif ediyor. Bu, OP başkan yardımcısı Rostislav Shurma tarafından 24 Ocak'ta düzenlenen bir brifingde açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı makamı sigara, alkol ve benzin satışının yasaklanmasını teklif etti!

Cumhurbaşkanlığı makamı, sigara, alkol ve diğer tüketim mallarının nakit olarak satın alınmasını yasaklamayı teklif etti. Teklife ilişkin yapılan açıklamada ‘’Zararlı tüketimin vergilendirilmesini artırmayı düşünüyoruz. Bunlar tütün, alkol ve fosil yakıtlardır. Reformun bir parçası olarak, vergi oranlarını ortalama Avrupa seviyelerine getireceğiz’’ denildi.

ÖTV'deki artışın vergi idaresinin iyileştirilmesiyle birlikte gerçekleşeceğini sözlerine ekledi. Özellikle, Ukrayna bir elektronik tüketim vergisi getirmeyi planlıyor.

Konuya ilişkin OP başkan yardımcısı "İki temel değişiklik planlıyoruz. Birincisi elektronik tüketim vergisi. Paketlere yapıştırılan tufandan önceki tüketim pulları değil, benzersiz bir QR kodu. Bu sistemin çalışması için, özel tüketim malları için yapılan ödemeleri yalnızca gayri nakdi bir formata, yani kartla ödemeye aktarmamız gerekiyor” dedi.

Bu format, 2022 baharında tüm akaryakıt tedarikçilerinin müşterileri kart ödemelerine ve uygulama üzerinden ödemeye aktardığı akaryakıt krizi sırasında kısmen test edilmişti.

 Ağustos 2022'de Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin vergilerin düşürülmesini içeren yeni bir vergi reformu konsepti önerdiğini size hatırlatacağız. Model "10-10-10" olarak adlandırıldı: %10 - gelir vergisi, %10 - kişisel gelir vergisi ve %10 - KDV. Ancak, bu reformun daha fazla değerlendirilmesi ertelendi.

SONRAKİ HABER