Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplanıyor! 1 Haziran Sonrası Tam Açılma Kararları Açıklanacak

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 17 Mayıs Pazartesi günü toplanacak. İçişleri Bakanlığı'nın 1 Haziran tarihine kadar olan kısıtlama kararlarını açıklamasıyla birlikte kabine toplantısından 1 Haziran sonrası tam açılma kararlarının açıklanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplanıyor! 1 Haziran Sonrası Tam Açılma Kararları Açıklanacak

Uzun süredir merakla beklenen tam kapanma sonrası döneme dair kararların ilk bölümü İçişleri Bakanlığı'nca ilan edildi. 

Hafta başından itibaren uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ilk tedbirlerini açıklayan İçişleri Bakanlığı vatandaşların bundan sonraki süreçte yeni kararlara göre hareket edeceklerini ilan etti. Alınan kararlar ile birlikte sokağa çıkma yasakları, hafta sonu yasakları, pazar ve diğer işyerlerine dair açılış kapanış kararları duyuruldu. 

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI PAZARTESİ

Yeni haftanın ve yeni dönemin ilk gününde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı da gerçekleştirilecek. Koronovirüs gündemi ile toplanacak olan kabine görüşmeleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilecek. Toplantının esas maddesi 1 Haziran sonrasında Türkiye'nin hangi tedbirlerle yola devam edeceği olacak. 

Kabine Toplantısının öğleden sonra saat 15.00 ile 15.30 sularında başlaması bekleniyor. Saat 19.00 civarı sona ermesi öngörülen toplantı sonrası ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında alınan kararlara dair bilgi verecek. 

Kabine Toplantısında ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, bir sunum gerçekleştirmesi, tam kapanma sürecine sonuçları sunması bekleniyor. Daha sonra bilim kurulundan çıkan tavsiye kararlarının ele alınması ve salgının sonraki aşamasına dair karar verilmesi bekleniyor. 

Şu günlerde 12 bin bandında olan vaka sayılarının 5 bin bandına kadar düşürülmesi için ay sonuna kadar tedbirlerin devam etmesi bekleniyor. 

Kabine toplantısında 1 Haziran sonrası, yani yaz aylarında hangi tedbirlerin uygulanacağı şekillenecek. Toplantıda, esnafın durumu da masaya yatırılacak. Normalleşme adımları kapsamında iş yerlerinin açık kalması için atılacak adımlar değerlendirilecek.

1 HAZİRAN SONRASI DÖNEM İÇİN

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından 1 Haziran sonrası dönemi için hem turizm faaliyetlerinin başlayacak olması hemde ekonominin canlanması adına açılma sürecinin başlamasına dair karar bekleniyor. 1 Haziran sonrası için sokağa çıkma yasaklarının daha da esnetilmesi, haftasonu ilk olarak cumartesi günü yasağının kaldırılması, işletmelerin kurallara uyarak açılması gibi kararlara dair açıklama gelebilir. 

Kabine Toplantısında ele alınacak bir diğer önemli başlık. Aşılama çalışmaları olacak. Hükümetin aşılama çalışmalarına hız vermesi ve vatandaşların çok büyük bir kısmının aşılanması öngörülüyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@