Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Sonunda dediğimiz noktaya geldiler" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada; Birleşmiş Milletler'in üye sayısının artırılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Sonunda dediğimiz noktaya geldiler" açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu'na katılmak için New York ziyaretini gerçekleştirdi. Gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin birçok soruyu cevaplandırarak Rusya-Ukrayna savaşından diğer birçok konuyla ilgili yorumlarını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler üye sayısının artması gerektiğini uzun süredir savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan BM tarafından alınan karara karşı "sonunda istediğimiz noktaya geldiler" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerle bir araya gelirken birçok farklı konudaki görüşlerini bildirdi.

"Tamamen Dönüşümlü Üyelik Sistemini Getirmek Lazım"

Gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan BM üyeliklerinde değişikliğe gidileceğini dile getirerek; "BM Genel Kurulu'ndaki konuşmamızı çeşitli fotoğraflarla destekleme imkanımız oldu. Gösterdiğim fotoğraflardan biri de Yunan Sahil Güvenlik güçlerinin, botlarını batırması sonucu hayatını kaybeden 9 aylık Asım Bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap'ın cansız bedenlerinin fotoğrafıydı. Gelenler özellikle hep bunu sordu. Bu yavruların cansız bedenlerinin fotoğrafını göstermek suretiyle dünyaya buradan bir insanlık dersi verelim istedik ve bu insanlık dersini de verdiğimize inanıyorum. Tabii bugün Biden'in özellikle BM Güvenlik Konseyi'yle ilgili yaptığı açıklama haklılığımızı ortaya çıkardı mı? Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi? Şimdi 'Hem daimi üyeleri artıralım hem geçici üyeleri artıralım' diyorlar. Ama tabii ben aynı noktada değilim. Ben diyorum ki 'daimi ve geçici' olmamalı, tek tip olmalı. Ve tamamen dönüşümlü üyelik sistemini getirmek lazım. Bu dönüşümlü üyelik sistemiyle burada şu anda 193 üye mi var; bu 193 üyeyi dönüşümlü hale getirmek lazım; 20 ise 20 ama bu dönüşümlü olmalı. İki yılda bir bunlar dönüşüme tabi olmalı ve bu dönüşüme tabi olmak suretiyle 10-10 şeklinde bu dönüşüm devam eder ve herkes burada adeta birer daimi üye olarak bir sene veya iki sene kalır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Sonunda dediğimiz noktaya geldiler" açıklaması

"Dünya 5'ten Büyüktür"

Üye ülkelerin hepsinin daimi üye olması için yeni bir sistemin getirilmesini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan; BM'nin. Tam aksine buranın, Güvenlik Konseyi'nin üyeleri burada hakikaten ciddi manada etki sahibi olmalı. Bakın şu anda Japonya 'Ben niye yokum' diyor. Almanya 'Ben niye yokum' diyor. Aynı şekilde biz de Türkiye olarak 'Ben niye yokum' diyoruz. Öyleyse bunu hemen aşmamız lazım ve burada 20 daimi üyenin 10'arlı şekilde değişimi olabilir ve 10'arlı şekilde olan değişimle birlikte de artık bu 193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım. Böylece hepsi de 'benim de burada yetkim var ve ben bu yetkimi kullanıyorum, kullandım' der. Bunun önünü açmak lazım. Ben buraya da geleceklerine inanıyorum. Biden'ın bugünkü açıklaması aslında bunun bir yol haritası olmuştur ve bu yol haritası öyle kolay kolay olmadı. Şimdi 'Dünya 5'ten büyüktür' derken veya 'Daha adil bir dünya mümkün' derken, işte buralardan buraya geldik. Ve ben bunu da başaracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler üyelik sisteminin güncellenerek daimi üyelerin her iki veya belirlenen seneler içerisinde değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya ile Ukrayna mücadelesinin bitmesi için çabanın devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, esir mübadelesine izin verdikleri için iki ülkenin de başkanlarına teşekkürlerini ilettiğini açıkladı. Liderleri tekrar arayacağını ve ikili görüşmede bulunacağını belirten Erdoğan, Türkiye'nin diplomasi gücüyle birlikte barış ve istikrar için verilen çabanın ilerleyen süreçte de devam edeceğini açıkladı.