Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kktc Cumhurbaşkanı'na: Ağzından Çıkanı Kulağının Duyması Lazım

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik “Burada ‘iki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının

Haberler 27.04.2015, 22:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kktc Cumhurbaşkanı'na: Ağzından Çıkanı Kulağının Duyması Lazım

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik “Burada ‘iki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması lazım” dedi.

Erdoğan, Kuveyt ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, yargıdaki tahliye tartışmasıyla ilgili, “Burada yetki kullanımı açısından şu anda kendilerine ait olmayan bir yetkiyi kullanmak suretiyle yetki gaspı yapan bir yargı mercii var” ifadelerini kullandı.

HSYK’nın bugün saat 14.00’te başlayan toplantısının da “geç kalmış bir toplantı” olduğunu belirten Erdoğan, “Bunlar 23 Nisan tatil gününde bu işi başlattılar. Ardından Cumartesi-Pazar tatil, bu tatilde de bunu sürdürdüler ve çok daha ilginci sabaha kadar odasında çalışma yürüten ve bir hakim ve oda kilitli. Kimseye bu odayı açmayacak derecede de, bu işi anlaşılmayacak bir şekilde sürdüren bir ve ya iki hakim. Bu Türkiye’de bu ilişkilerin nerelere geldiğini göstermesi bakımından çok çok tehlikeli ve sıkıntılı bir süreç. Nitekim şu anda gönderilen başmüfettişlerin hazırladıkları raporu biliyoruz.  Öyle zannediyorum ki HSYK da bu raporlar istikametinde kararını verecektir. Bu karar verilmeden şu anda benim burada herhangi bir açıklama yapmam doğru olmaz” dedi.

-“BUNLARIN HUKUKLA ALAKASI YOK”-

Anayasa’nın 138. Maddesini anımsatarak milletvekili olunsa dahiyargının baskı altına alınamayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Milletvekilleri İstanbul’da Adalet Sarayına gidiyorlar. Tabi Adalet Sarayına bu milletvekillerinin sokulması yanlış bir olay. Onlar yanlış olduğu kadar, aynı şekilde avukatların belli bir saatten sonra oraya girmek suretiyle baskı oluşturma gayretleri de ayrı bir sorun.

Bunların hukukla alakası yok, tamamen hukuk dışı ve Pensilvanya’dan aldıkları talimatla, yapılmış olan dualarla vesairelerle bir yönlendirme burada söz konusu. Temenni ederim ki bugün HSYK’nın alacağı kararla ideal netice yakalanmış olur. Tahliye kararı, bu tahliye kararıyla bir taraftan sosyal medyada bir algı operasyonu sürdürülmesi, bu algı operasyonuyla dikkat edilirse arşiv resimleriyle adeta sanki cezaevinden çıkmışlar, dışarıdalar gibi şeyler yayınlamak, gerçekten bunlar çok çok çirkin. Nasıl bir örgüt çalışması olduklarını göstermesi bakımından çok çok önemli.

Şimdi bu örgütün içerisinde yer alanların hepsinin A’dan Z’ye tabii ki bedelini ödemesi lazım. Bu ülke rastgele bir ülke değil. Bu ülkede artık demokrasi egemen olacak. Hukuk yerini bulacak. Adalet yerini bulacak. Öyle isteyenin istediği gibi adaleti tanzim etme, şekillendirme yetkisi de yoktur, hakkı da yoktur. Daha da ileri gitmek istemiyorum, daha farklı şeyler anlatmak istemiyorum.”

-“BU ÜLKE KUZEY KIBRIS’TA BİR BEDEL ÖDEMİŞTİR”-

Erdoğan, KKTC’de Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı’nın “Yavru vatan değil, iki kardeş üke” açıklamasına ilişkin ise, “Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı şu anda Kuzey Kıbrıs halkı tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıdır. Ben mesajımı gönderdim, telefonla da ayrıca kendisini tebrik edeceğim fakat burada ‘iki kardeş ülkeyiz’ dediğiniz zaman ortaya çok farklı tablolar çıkar. Sayın Cumhurbaşkanının ağzından çıkanı kulağının duyması lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ı bugüne kadar neden sahiplendiğinin bir gerekçesi olduğunu belirten Erdoğan, şunları dedi:

“Dolayısıyla kardeş olarak çalışmanın bile şüphesiz ki bazı şartları vardır, yavru/ana vatan olarak çalışmanın bir bedeli vardır. Bu ülke Kuzey Kıbrıs’ta bir bedel ödemiştir. Hala bu bedeli ödemeye devam etmektedir. Biz şehitler vermişiz, niye yavru vatan böyle bir bedeli ödemeyi gerektiriyor diye. Buranın imarı ve bugünlere gelebilmesi için hala bu süreci devam ettirirken, şu anda bizim yıllık oraya yaptığımız ödeme bir milyar doları civarındadır, fazlası vardır azı yoktur.

-“AKINCI BU KAVGAYI VEREBİLECEĞİNİ Mİ ZANNEDİYOR”-

Kuru kuruya kardeşlikte bu işler olmuyor, oraya karşı bizim dayanışmamız, farklılığımız, şu anda uluslararası camiada Kuzey Kıbrıs’ın kavgasını veren kim? Acaba Sayın Akıncı bu kavgayı verebileceğini mi zannediyor? Orayla ilgili onların baktığı açıdan biz Kuzey Kıbrıs’a bakamayız. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a bakışı evet, yavru vatandır ve bundan sonra da yavru vatan olarak bakmaya devam edecektir. Bir ananın yavruya olan ilgisi, alakası neyse bundan sonra da yine o ananın yavruya olan ilgisi aynen devam edecektir.
Kendi görüşünü bu şekilde ifade edebilir. Ben hoşgörüyle bakabilirim ama burada hasas, dikkatli olmak lazım diye düşünürüm. Çünkü sonra sarfı nazar edebilirler o zaman da yazık olur.”
-“MUHALEFETİ BİR KEZ ÇANAKKALE’DE GÖRMEDİM”

Erdoğan, Çanakkale anma törenine muhalefetin davet edilmemesiyle ilgili ise, “Doğrusu ben davet edilip edilmediklerini bilmiyorum ama 12 yıldır bu ülkede başbakanlık yaptım. Başbakanlığım süresince bir gün ne Sayın Kılıçdaroğlu, ne Sayın Baykal ne de Sayın Bahçeli’yi Çanakkale’de görmedim” dedi.

Kendisinin her yıl 18 Mart’ta orada olduğunu ancak muhalefetin hiçbir törene katılmadığını belirten Erdoğan, “Şimdi ne oldu da ‘bize davet gelmedi de onun için gelemedik’ diyorlar. Bunu da yine bir siyasi spekülasyon malzemesi yapmak istiyor. Sadece şunu soruyorum, kendileri partilerine genel başkan olduğunda bu yana acaba bir kez Çanakkale’ye geldiler mi, 18 Mart 1915 anma törenlerine. Olay bu kadar basit. Bir kez gelmemişlerdir, ben görmedim. Farklı yerlerde törenler düzenlediyseler onu da bilemem” dedi.

-“PUTİN’İN BÖYLE BİR ADIM ATMASINA ÜZGÜNÜM”-

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 1915 olayları için “soykırım” ifadesi kullandığının anımsatılarak, “Rusya’ya veya bu ifadeyi kullanan diğer ülkelere yönelik bir yaptırım olacak mı?” sorusuna da, “Rusya’nın bu ilk defa kullandığı bir ifade değil, daha önce de kullandı. Benzer bir ifadeyi Fransa da kullandı. Tabi ben şahsen Putin’in böyle bir adım atmasına üzgünüm, kırgınım” yanıtını verdi.
Soykırımlar noktasında bazı adımlar adım atılıyorsa Rusya’nın da kendi tarihini masaya yatırması gerektiğini ifade eden Erdoğan,  “İşte Ukrayna’da olanlar, Kırım ortada. Bunların bir hesabını versinler. Türkiye kaldı ki bir soykırım asla yapmamıştır. Biz arşivlerimizi açıyoruz, Ermenistan’da, üçüncü ülkelerde varsa onlar da açsın. Komisyonlar oluşturulsun, tarihçiler çalışmalarını yapsın. Biz zaten bu arşivlerimize dayanarak konuşuyoruz. Bir milyon 400 bin Ermeni’nin öldürüldüğünü söyleyenler hangi bilgi, belgeye dayanarak bunu söylüyorlar. Neredeymiş bu kadar insan?” dedi.

-“TÜRKİYE’YE SALDIRI İÇİN PLAN ŞEKLİNDE DÜZENLEDİLER”-

Fransa’da şu anda 600 bin Türk olduğunu anımsatan Erdoğan, “Onları bu noktadaki yaklaşımını hiç kaale almadan böyle bir adımı atmak, bana göre Hollande açısından söylüyorum, yanlış yapmıştır. Ama oraya giden iki tane devlet başkanı olmuştur. Çünkü onlar Türkiye’ye saldırı için bunu plan şeklinde düzenlemişlerdi. Bize hamdolsun 20 tane devlet başkanı, hükümet başkanları geldi. Ama biz iş Ermenistan’a yönelik bir saldırı planı olarak düşünmedik tam aksine, biz şehitlerimizi andık. Bizim Ermenistan halkıyla bir sorunumuz yok, sorun Ermeni yönetimidir, Ermeni diasporasıdır” diye konuştu. (ANKA/SON)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@