Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a Kuran-I Kerim Yanıtı: Zerdüşlük'ü Dinini Din Olarak Kabul Etmişler

VAN (ANKA)- Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Kuran-ı Kerim açıklamasına yanıt verdi. Erdoğan, “Kendine yeni Kabe arayanları Kuran elbette rahatsız eder. Zerdüşlük dinini kendilerine din eden

Haberler 14.05.2015, 18:52
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a Kuran-I Kerim Yanıtı: Zerdüşlük'ü Dinini Din Olarak Kabul Etmişler

VAN (ANKA)- Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Kuran-ı Kerim açıklamasına yanıt verdi. Erdoğan, “Kendine yeni Kabe arayanları Kuran elbette rahatsız eder. Zerdüşlük dinini kendilerine din edenlere sizlerin gerekli cevabı vereceğini biliyorum. Biz milletimizi de Kabemize de Kuranımıza da sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Seçimde proje olarak Diyanet’i kapatmayı bulmuşlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Van’da katıldığı toplu açılış töreninde konuştu. Burada yaptığı konuşmada kendisinin Başbakanlık döneminde yapılan icraatları anlattı. Van depremini anımsatan Erdoğan, “Biz depremin ardından ne dedik? ‘Van'ı en kısa sürede eski haline getireceğiz’ dedik, getirdik. Van artık geleceğine daha güvenle bakıyor. Deprem sonrasında şehirde oluşan yıkımı tümüyle telafi ettiğimize inanıyorum” diye konuştu.

-“KENDİNE  YENİ KABE ARAYANLARI KURAN-I KERİM ELBETTE RAHATSIZ EDER-

Erdoğan Van’da Kuran-ı Kerim’in Kürtçe mealini gösterdi ve sözü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Kuran-ı Kerim’in Kürtçe mealini Diyanet bir tane bastırdı” açıklamalarına getirdi. İsim vermeden “Bunların derdi Kuran-Kerim. Kuran-ı Kerim’den rahatsız oluyorlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefet partileri CHP ve HDP’nin seçim vaatlerinde Diyanet ve İmam Hatip okulları ile ilgili sözlerinden yola çıkarak eleştirdi.

Erdoğan şöyle dedi:

“Benim Kur'an'ın Kürtçe mealini paylaşmamdan rahatsız oldular. İmansız olan bir milletin batması haktır sen sahip olursan bu millet batmayacaktır. Benim Kürt kardeşlerim dinine sadıktır dinine sahiptir. Terör örgütünün güdümündeki partinin adayı müftü diyor ki, ‘benim partim Zerdüşlük deseydi ben ondan da aday olurdum’  Benim Vanlı kardeşimin Kabe’si bellidir. Onların rahatsızlığının bizatihi Kur'an'dan kaynaklandığını biliyorum. Kendine yeni Kabe arayanları Kur’an elbette rahatsız eder. Zaten kendileri de bunu söylüyor. Şimdi kendine yeni Kabe arayanları Kur'an elbette rahatsız eder. Zerdüştlük dinini kendilerine din edinenlere sizlerin gerekli cevabı vereceğini biliyorum. Biz milletimizi de Kabemize de Kur’anımıza da sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Seçimde proje olarak Diyanet’i kapatmayı bulmuşlar. Biz milletimiz için İmam Hatipler açıyoruz. Onlar milletin karşısına, ‘imam hatipleri kapatacağız’ diye çıkıyorlar. 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. 7 Haziran'da terörü arkasına alanlar mı kazanacak, yoksa bu millete sevdalı olanlar mı kazanacak? Hizmete mi oy vereceksiniz, yoksa musluklardan kan akıtanlara mı?”

Cumhurbaşkanı Vanlılardan 7 Haziran seçimleri için sık sık destek isterken, muhalefet partilerine yüklenmeye, “CHP bir zaman camileri sattı mı, ahırlara çevirdi mi? Şimdi terör destekli partinin yapmak istediği bu. Bugün açılışını yaptığımız kurumlar arasında İmam Hatip Kız Pansiyonu var. Van Gölü İmam Hatip Ortaokulu var. Biz İmam Hatip açıyoruz onlar kapatacağız diye milletin karşısına çıkıyorlar” sözleriyle devam etti.

-“BAŞKANLIK SİSTEMİ VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN SİZDEN DESTEK İSTİYORUM”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran genel seçimlerinde yine parti ismi vermeden “400 vekil” talebini dile getirdi. Başkanlık sistemi ve yeni Anayasa değişikliği için “bu desteği istiyorum” dedi. Erdoğan, toplu açılış törenlerinde yaptığı konuşma nedeni ile YSK ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuran CHP ve HDP’yi de eleştirerek şöyle dedi:

“Bir parti ismi zikretmeden diyorum ki 400 vekil istiyorum. Yeni Anayasa çağrımı da tenkit ediyorlar. Durmadan YSK'ya şikayet ediyorlar. ‘Bu Cumhurbaşkanı meydanlara çıkmasın’ diyorlar. Hele hele bu terör örgütü güdümündeki parti varya 2 kere gitti. Bunlar Anayasa'yı da bilmiyor. Cumhurbaşkanının önünü kesemezsiniz yeter ki meydanlarda millet bulunsun. Yeni Anayasayı da bir kurumun vesayetinde değil bizzat milletimizin yapmasını istiyorum. Onun için sizden hem Başkanlık sistemi hem de yeni anayasa için destek istiyorum. Ben Başkanlık sistemi diyorum.”

-YASSI ADA-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından temeli atılan “Yassı Ada Projesine” vurgu yaparak şöyle dedi:

“Bugün 14 Mayıs anlamlı gün. ‘Yassı Ada'yı Özgürlük ve Demokrasi adası yapacağız’ demiştim. Orada Yassı Ada ve Sivri Ada var. Bu iki adanın projesini yaptırmıştım. Bugün sayın Başbakanımız tüm aile kalanları ve bürokratlarla temeli attılar. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu proje ulusal bir proje olmayacak uluslararası bir proje olacak.”

-“GÖNÜLLERİYLE ZİHİNLERİYLE ORADAYDILAR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümü ile ilgili de konuştu:

“12 Eylül Darbesi'nin mimarı geçtiğimiz gün öldü. Mesele 12 Eylül'ün izini silmeye çağırdıklarımız darbeyi yapanların cenazesine gelmediler. Ama onlar gönülleriyle zihinleriyle oradaydılar. 2010'da demokrasinin değil darbecilerin yolundan gitmeyi tercih ettiler. Bunların kendileri 12 Eylül Darbesi'nin mamulü” şeklinde konuştu.

-PARALEL YAPI-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde paralel yapı da vardı. Erdoğan şöyle devam etti:

“Paralel yapının Pensilvanya'da bir ele başı var. Diyor ki, ‘Said-i Nursi Kürt olduğu için gidip ziyaret etmedim’ diyor. Kürt kardeşlerime olan kinini açıkça ifade ediyorlar. Biz tüm gücümüzle bunlarla mücadele ederken bunlar Diyarbakır Belediyesi'ne arka kapıdan girerek anlaşma yaptılar. Benim Kürt kardeşlerimi tahkir eden ne kadar vesayetçi varsa onlarla al takke, ver külah diye işbirliğinde oldular. Gelmişler benimle uğraşıyorlar, niye uğraşıyorsunuz?” (ANKA)

(BK/OLÇ)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@