Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ab'ye Çağrı: Duyarsız Mı Kalacaksınız?

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve Irak’ta yaşananlara dikkat çekerek, Avrupa Birliği’ne bir kez daha çağrıda bulundu. Erdoğan, “Akdeniz’de, Ege’de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak

Haberler 13.05.2015, 17:40
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ab'ye Çağrı: Duyarsız Mı Kalacaksınız?

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve Irak’ta yaşananlara dikkat çekerek, Avrupa Birliği’ne bir kez daha çağrıda bulundu. Erdoğan, “Akdeniz’de, Ege’de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak nasıl öldüklerine hep birlikte şahit oluyoruz. Ve ne yazık ki bunlara karşı AB’nin takındığı tavırlar da ortada. AB’de müzakereci bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorum. Canımız yandığı için söylüyorum. Fakir, evsiz, yurtsuz bu tür insanlara karşı duyarsız mı kalacağız. Bir çözüm üretmek gelişmiş ülkelerin sırtına bir borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Arnavutluk’ta Cumhurbaşkanı Nişani ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. Arnavutluk’un NATO’ya girmesine destek verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Arnavutluk arasındaki bu dayanışma çok büyük önem ifade ediyor” diye konuştu.

 -“TERÖRÜN BEDELİNİ ÖDEYEN BİR ÜLKE OLARAK...”-

Konuşmasında terör olaylarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’ta yaşananlara dikkat çekti. Akdeniz ve Ege’de göçmenlerin nasıl öldüğüne vurgu yaparak Avrupa Birliği’ni hem eleştirdi, hem de çağrıda bulundu.

Balkanlar’da birilerinin refah ve barışı zedelemeye çalıştığını öne süren cumhurbaşkanı şöyle dedi:

“Terörden çok çekmiş bir ülkeyiz. Ve şu anda hala 30 yıldır devam eden terörle mücadele sürecimiz devam ediyor. Bunun bedelini çok iyi biliriz. Ve aynı bedeli Balkanlar’da, dünyanın değişik yerlerinde, kim olursa olsun hangi etnik unsurdan olursa olsun, aynı bedeli ödemelerini istemiyoruz. Terörün kazananı, kaybedeni olmaz. Bunu ayırt edemezsiniz. Her iki taraf da kaybeder. Aynı savaşta olduğu gibi. Ve özellikle de şu anda Suriye’de, Irak’ta yaşanan konular, bizim gündemimizin değişmezleri arasında yerini alıyor. Şu anda 2 milyon insan bizim ülkemizde. Bunların 1 milyon 700 bini Suriye’den, 300 bini de Irak’tan. Şu ana kadar yaptığımız harcama 5 milyar 600 milyon dolar. Tabii ayrıca çadır kentlerde olanların dışında ülkemizin değişik şehirlerinde de yaşayanlar var. Tabii biz bunun sancısını, bedelini çok çektik. Ama dostlarımız aynı şekilde bu tür bedelleri ödemesini istemiyoruz.”

-“AB'NİN TAKINDIĞI TAVIR ORTADA”-

Akdeniz ve Ege’de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak nasıl öldüklerine anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin takındığı tavrı eleştirerek şöyle dedi:

“Göçmenlerin nasıl öldüğüne hep birlikte şahit oluyoruz. Ve ne yazık ki bunlara karşı AB’nin takındığı tavırlar da ortada. Avrupa Birliği’ne müzakereci bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorum. Canımız yandığı için söylüyorum. Fakir, evsiz, yurtsuz, bu tür insanlara karşı duyarsız mı kalacağız? Bir çözüm üretmek gelişmiş ülkelerin sırtına bir borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli.

 Ve bütün bunlarla beraber iki ülke arasında güvenlik anlaşmasının imzalanmasını çok önemsiyorum. Bunun da faydasını göreceğimize inanıyorum.” (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@