Cumhurbaşkanı Erdoğan(2/son):mevcut Sistemle Buraya Kadar

ANKARA(ANKA) - Türkiye’nin geleceğini, kendi geleceklerine feda edenlerin döneminin artık bittiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Mevcut sistemle buraya kadar. Daha ileriye gitmek istiyorsak sistemi değiştirm

Haberler 08.04.2015, 14:59
Cumhurbaşkanı Erdoğan(2/son):mevcut Sistemle Buraya Kadar

ANKARA(ANKA) - Türkiye’nin geleceğini, kendi geleceklerine feda edenlerin döneminin artık bittiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ Mevcut sistemle buraya kadar. Daha ileriye gitmek istiyorsak sistemi değiştirmek zorundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarla yaptığı toplantıda, başkanlık sisteminin gereksinimlerini anlattı.

Türkiye’nin köklü bir yeniden yapılanmaya, yeni bir siteme ihtiyacı olduğu gerçeğinin her geçen gün çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıllarca bizim yeni Anayasa çağrılarımıza kulak tıkayan, başlattığımız çalışmaları çıkmaza sokmak için ellerinden geleni yapanlar bugünde aynı şekilde davranıyor, aynı şekilde hareket ediyor. Hâlbuki Türkiye 10 Ağustos 2014 seçimleri itibari ile yeni bir döneme girmiştir. Biz bu döneme yeni Türkiye diyoruz. Bu tarih itibari ile yeni Anayasa meselesi artık bir tercih olmaktan çıkmıştır. Bir zorunluluk haline dönüşmüştür. Çünkü yüzde 52, yeni Türkiye diyor, yeni Anayasa diyor. Yeni Anayasa ile birlikte millet aynı zamanda başkanlık sistemi diyor. Bunu meydanlarda konuştuk” dedi.

Sistemin sık sık krize girdiği için darbelere, darbe ve vesayet sistemine uygun bir iklim ortaya çıkardığını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte bunları hep yaşadık. Çok partili siyasi dönemde bu ülke 16 ayda bir hükümet değiştirmiştir. Bu ülkede istikrar olur mu? Bu ülkede güven olur mu? Bu ülkede kalkınma olur mu? Tek partili bir iktidar yakaladık bir anda 230 milyar dolardan 840 milyar dolara çıktık. Şimdi burada bir patinaj var. Bunu da aşmamız lazım. Bunu aşabilir miyiz? Aşarız. Ne ile aşarız başkanlık sistemiyle” diye konuştu.

-“TÜRKİYE BU TEMELLER ÜZERİNDE YÜKSELECEKTİR”-

Türkiye’nin bugüne kadar elde ettiği tüm önemli kazanımların tek partili iktidar dönemlerinin eseri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir daha darbelere, vesayet girişimlerine, krizlere meydan vermeyecek yeni bir sisteme ihtiyacımız var. Biz yeni Anayasa arayışlarını bu bakımdan önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Yeni Anayasa ile birlikte başkanlık sistemini de burada gündeme getirmek durumundayım. Türkiye işte bu temeller üzerinde yükselecektir. Başkanlık deyince birilerinin tüyleri adeta diken diken oluyor. Niye, neden ya? Bunları gören de Türkiye 70 yıldır mükemmel bir parlamenter sistem tecrübesi yaşıyor, başkanlık sistemi ile bu kazanımdan vaz geçiyor sanır. Niye o zaman bu ülkede ihtilaller oluyordu, neden?

-“MEVCUT SİSTEMLE BURAYA KADAR”-

40 yıllık bir kaybımız var. Bu kaybın milletimize, hem can hem mal olarak büyük bir maliyet yükledi. Geçtiğimiz 12 yılda gerçekleştirdiğimiz büyük atılım olmasaydı bugün Türkiye dünyada nerede yer alacağının takdirini sizlere bırakıyorum. Mevcut sistemle buraya kadar! Daha ileriye gitmek istiyorsak sistemi değiştirmek zorundayız. Aksi takdirde yeniden patinaj yapmaya, yeniden yerimizde saymaya hatta gerilemeye başlarız. Meseleye bu açıdan baktığımızda hem dünyadaki mevcut uygulamalar, hem de endi devlet geleneğimiz bize başkanlık sistemini işaret ediyor.”

Neymiş efendim; ‘Türkiye’ye mahsus başkanlık sistemi olmazmış. Niçin olmasın. Kendimize bu güvensizlik niye. Seçimi yapacak, hesap verilecek merci millet değil mi? Burada bir kez daha söylüyorum; başkanlik sistemine karşı çıkanlar aslında milletle, milli iradeyle yüzleşmekten korkuyorlar, sıkıntı bu. Milletten alamadıkları veya alamayacakları desteği kanatları altına sığındıkları vesayet odaklarında bularak, yıllarca gizli iktidarlarını sürdürenler başkanlık sistemi ile bu güçlerini yitirecek olmanın telaşı içindeler. Türkiye’nin geleceğini kendi geleceklerine feda edenlerin dönemi artık bitiyor. Bu ülkede son 12 yıldır gizli iktidarlarının yerini milletin iktidarı aldı. İnşallah bundan sonrada aynı şekilde devam edecek. Artık Türkiye tüm gücünü, tüm imkânlarını, tüm enerjisini 2023 hedefleri için seferber edecek. İşte yeni Türkiye budur. Yeni Anayasa işte bunun için gereklidir. Başkanlık sistemine bunun için ihtiyaç var."(ANKA/SON)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@