Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Bu Operasyonu Hiçbir Örgütle İşbirliği İçinde Ya Da Onların İzni İle Asla Yapmamıştır

ANKARA(ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin “Şah Fırat” operasyonunu hiçbir örgütle işbirliği içinde ya da onların izni ile asla yapmadığını söyledi. Ö

Haberler 24.02.2015, 15:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye Bu Operasyonu Hiçbir Örgütle İşbirliği İçinde Ya Da Onların İzni İle Asla Yapmamıştır

ANKARA(ANKA)-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin “Şah Fırat” operasyonunu hiçbir örgütle işbirliği içinde ya da onların izni ile asla yapmadığını söyledi. Örgütlerle işbirliği yapmaya ihtiyaçlarının olmadığının altını çizen Erdoğan, “Bu ülke bu iradeye sahiptir, bu güce sahiptir, bu imkana sahiptir. Bu operasyon başından sonuna kadar, Türkiye’nin kendi kararıyla, kendi çalışmasıyla, kendi planlamasıyla, kendi imkanlarıyla ve kendi kabiliyeti ile yürütülmüştür” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarla bir araya geldi. Saray’da yapılan üçüncü “Muhtarlar Toplantısına” 10 ilden gelen 380 muhtar katıldı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 50 bin muhtarı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Birilerinin muhtarla bir araya gelmesinden rahatsız olduğunu ifade eden Erdoğan, “Sadece sizlerle burada biraraya gelmemden değil, il ziyaretlerimden, orada milletimizle kucaklaşmamızdan da rahatsız oluyorlar. Gidip YSK’ya başvuru yapıyorlar. Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçimlerine kadar meydanlara çıkmasın! Ona meydana çıkma yasağı getirin diyorlar. Her seferinde ret cevabı alıyorlar ama yine başvuruyorlar. Cumhur ile başkanının buluşmasından rahatsız olunur mu? Asıl cumhur ile Başkanı arası duvar örülürse, aradaki mesafe açılırsa endişe etmek lazım. Bunlara en güzel cevabı muhtarlarımız veriyor, milletimiz veriyor. Bugüne kadar milletle, milletimle arama kimsenin girmesine müsaade etmedim, bundan sonrada etmeyeceğim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin iradesine karşı olanlar için muhtarla Cumhurbaşkanı arasında 21 oyla, 21 milyon oy arasında fark olmadığını söyledi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel “8-9 Haziran'da ilk işimiz bu kirli gazetelerin tamamına el koymak olacaktır” sözlerini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “7 Haziran'da seçimi kazanıp iktidara gelecekler 8 Haziran’da gazetelere ve artık daha başka neleri gözlerine kestirdilerse onlara el koyacaklar. Kendilerine rehber olarak, ideal olarak Milli Şef dönemini 1960 darbesini alanlardan ne beklenir. Biz kendimizi kılavuz olarak sadece ve sadece milletimizi aldık. Milletin bize çizdiği yolda, ondan aldığımız yetki ile ülkemize hizmet etmenin çabası içinde olduk. Milletimizi bizim kendisinden başka güç kaynağımız, kendisinden başka gayretimiz, gayemiz olmadığını çok iyi görüyor. Bugüne kadar biz milletimize daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok hak, daha müreffeh bir hayat, daha faza itibar, daha fazla imkan vaat ettik” diye konuştu.

-“SİYASET DUYGUSALLIK GÖTÜRMEZ”-

Hafta sonu gerçekleştirilen “Şah Fırat” operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Suriye toprakları içinde bulunan Süleyman Şah Türbesini nakli kubur ile sınırımıza yakın bir bölgeye taşıdık. Bu türbenin bulunduğu alan 1921 yılından beri Türkiye toprağı olarak kabul edilen bir alandır. Türbenin yeri geçmişte baraj inşaatları nedeniyle 2 defa değişmiştir. Bukez de güvenlik nedeni ile türbenin yerini değiştirme kararı aldık. Türbenin bulunduğu alanda yer alan Süleyman Şah Saygı Karakolunda görevli askerlerimizin hayatlarını tehlikeye atmamak için bu kararı aldık. Biz Musul’da 102 gün Başkonsolosluk görevlimizi burada sabırla, itiyatla takip ederek kılına zarar gelmeden kurtardık. Bu muhalefetin ağzına baksaydık, eğer bunların düşündüğü gibi hareket etseydik Allah muhafaza orada bir operasyon yoluna gitseydik belki de bu kardeşlerimizin bir kısmı hayatta olmaya bilirdi. Siyaset duygusallık götürmez. Siyaset akılla, bilimle, tecrübe ile yapılan bir iştir. Burada 39 askerimiz var. Aylardır bunun çalışmasını yaptık. Hükümetimizle, Genel Kurmay Başkanımızla oturduk haritalar üzerinde çalıştık. Uzun süren titiz çalışmaların ve planlamaların ardından bir gece bu operasyonu yaptık ve başarı ile neticelendirdik. Hükümetimizi ve TSK’yı başarılı çalışmalarından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum.

-“SALDIRIYA SESSİZ KALAMAM”-

Her bakımdan gıpta edilen bir operasyon olmasına rağmen birlerinin bu konuda olumsuz bir algı oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu konuda söylenen sözler cehalet boyutunu aştı, iftira boyutunu aştı. Bölgede büyük bir karmaşa ve çatışma ortamı var. Bizim orada askerlerimiz bulunuyor. Ortalık böyle iken, toz dumanken bizim burada askerlerimizi bile bile ateşe atmanın bir anlamı var mı? Bu manevi emaneti, Süleyman Şah kabrini Suriye içinde bir başka yere naklettik. Ülkemize çekip almadık. Akıl ve vicdan sahibi kim buna karşı çıkabilir? Ama işte karşı çıkanlar var. Üstelik bunu da tamamı yalan, tamamı yanlış, tamamı iftira mahiyetinde ifadelerle yapıyorlar. Ben Cumhurbaşkanlığı makamında, milletin seçtiği cumhurbaşkanı olarak bugün şahsıma, Başbakanıma, Genel Kurmay Başkanıma ve bütün bu operasyon içinde yer alanlara karşı yapılan saldırıya sessiz kalamam.

-“SEN SADECE ANKARA’DAN KURUSIKI ATIYORSUN”-

Bir siyasi partinin Genel Başkanı, ülkenin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Genelkurmay Başkanına ve onların nezdinde tüm askerlerimize akıl almaz ithamlarda bulunuyor seviyesizce hakaretler yağdırıyor. Tek bir Mehmetçiğin burnunun kanamaması için her türlü hassasiyet gösteren Hükümetimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alanlar önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar. Açık söylüyorum; bunlar ülkesine yabancılaşmış bir zihniyetin, kalkıp ta Genelkurmay Başkanımıza akla hayale gelmemiş ifadelerle saldıran bu zat önce bir aynaya bakması lazım. Sen şu anda Genelkurmay Başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi bile olamazsın. Terörle mücadele diyorsun? Senin bugüne kadar terörle mücadele konusunda attığın bir adım var mı? Ama bizim Genelkurmay Başkanımız, subaylarımız dağlarda, taşlarda bunlar görev yaptılar. Bunlar oralarda görev yaptılar. Terörle, teröristle mücadeleyi bunlar sürdürdü. Sen sadece Ankara’dan kurusıkı atıyorsun. Önce haddini bileceksin, bir taraftan da milliyetçi ayaklarına takılacaksın. Bu nasıl bir milliliktir. Kendi Genel Kurmay Başkanına edepten uzak bu denli ifadeleri yakıştırmak bir defa akla ve izaha sığmaz. Böyle bir şey olamaz. Bende diyorum ki; Milliyetçi olduğunu söyleyenler, şakşakçılarını konuşmuyorum, milliyetçi olduğunu söyleyenler bu ülkenin ordusuna bu denli çirkin yakıştırmayı yapanları ben sizin takdirinize bırakıyorum.”

-“TOPRAK KAYBI HEPSİ YALAN, BÖYLE BİR ŞEY YOK”-

Öbür taraftan Sayın Başbakana, hükümete bu denli bir saldırı... Ne olacaktı? Çanakkale ile bunu benzetme! Burada gayet akıllı bir şekilde bu operasyon yapılıyor ve en ufak bir toprak kaybı olmadan, bizim sınırımıza en yakın yerde, yine Suriye topraklarında daha uygun bir alanda yerleşim yapılıyor. Proje çalışmaları yapıldı ve anında bu proje orada uygulanacak. Toprak kaybı hepsi yalan. Böyle bir şey yok. Vakti saati geldiği zaman İnşallah bir Süleyman Şah Türbesi ziyaretine gidersin. Şu andaki yeni yapılan yer hemen sınırın önü olduğu için taburumuz var. Her şeyi ile daha güvenli ve herhangi zerre kadar toprak kaybı olmadan burası inşa ediliyor. Milletten umudunu kesenler, işi milletin askerine, ordusuna onun komutanına saldırmaya kadar işi vardırmışlardı. Bugüne kadar ülkenin, milletin Hayri için taş üstüne taş koydukları görülmemiş olanların başarılı operasyonu bahane ederek milletimizin göz bebeği ordumuza saldırmalarına asa izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz. Milli iradenin temsilcilerine ve milletin bağrından çıkan kahraman ordumuza yönelttikleri saldırılar için kendilerini şiddetle kınıyorum. Milletimiz bu densizliklerin bu haddini bilmezliklerin hesabını elbette soracaktır.

-“BİZİM BU ÖRGÜTLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAMIZA İHTİYACIMIZ YOK”-

Türkiye bu operasyonu hiçbir örgütle işbirliği içinde ya da onların izni ile asla yapmamıştır. Bunların hepsi yalandır. Bizim bu örgütlerle işbirliği yapmamıza ihtiyacımız yok. Bu ülke bu iradeye sahiptir, bu güce sahiptir, bu imkâna sahiptir. Bu operasyon başından sonuna kadar, Türkiye’nin kendi kararıyla, kendi çalışmasıyla, kendi planlamasıyla, kendi imkânlarıyla ve kendi kabiliyeti ile yürütülmüştür. Buradan kendilerine bir pay çıkararak kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanlara da asla itibar edilmemelidir. Ana muhalefet burada Eset rejimi ile beraber hareket etmektedir. Aynı şekilde diğer muhalefette Eset rejimi ile beraber hareket etmektedir, oradaki terör örgütleri ile hareket etmektedirler. Çünkü bu harekete, bu operasyona karşı çıkanların yeri onların yanı. Bunu da böyle bilmemiz gerekir.

 -“BİZ O TÜRBEYİ SINIRIMIZA YAKIN BİR YERE TAŞIMAKLA, HİÇBİR HAKKIMIZDAN, HİÇBİR İDDİAMIZDAN VAZ GEÇMİŞ DEĞİLİZ”-

Önemli olan rivayetler değildir, önemli olan ayrıntılar değildir. Önemli olan Süleyman Şah’ın bu milletin kalbinde edildiği yerdir, makamdır. Bu millet o topraklar başka ülkenin sınırları içinde kaldığında bile Süleyman Şah’ın Türbesine sahip çıktıysa herkese buna saygı duymak düşer. Daha düne kadar dini mahiyet içeriyor diye türbe  kavramının kendisine dahi karşı çıkanların takındıkları tavrı görünce insan şaşırmadan edemiyor. Biz o türbeyi sınırımıza yakın bir yere taşımakla, hiçbir hakkımızdan, hiçbir iddiamızdan vaz geçmiş değiliz. Sadece askerlerimizin can güvenliğini temin, Türbenin manevi hatırasına tazim için bir tedbir aldık. Bu milli meseledir. Bu meseleyi günlük siyasete alet edenler her şeyden önce Süleyman Şah’ın manevi hatırasına saygısızlık içindeler. Türkiye’yi okumaktan aciz olanların bölgedeki ve dünyadaki gelişmeleri doğru değerlendirmeleri beklemenin yanlış olacağını elbette biliyorum. Bir kez daha bu ülkenin, bu milletin hayrına söyleyecek sözleri olmadığını gösterenleri ben sizlerin takdirine bırakıyorum.”

Başkanlık sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genlerimizde tarihimizden gelen başkanlık sistemi var” dedi.(ANKA)

(HSN/ÖZK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20°
parçalı az bulutlu
banner978
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Kasım 2019
İmsak 05:58
Güneş 07:25
Öğle 12:38
İkindi 15:17
Akşam 17:41
Yatsı 19:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@