Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkçe Yabancı Kelime İstilasına Karşı Korunmalı

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkçeyi yabancı kelime istilasına karşı koruma, ...

Haberler 26.09.2015, 14:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkçe Yabancı Kelime İstilasına Karşı Korunmalı

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkçeyi yabancı kelime istilasına karşı koruma, Türkçenin itibarını yükseltme, her yaştan vatandaşın günlük hayatta Türkçe kelimeleri tercih etmesini özendirme ve dile sahip çıkmanın herkesin sorumluluğu altında olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında "Türkçemiz, tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi nesilden nesile aktaran, geçmişimiz ile günümüz arasında köprü kuran büyük zenginliklerimizden biridir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çok geniş bir coğrafyada kullanılan, zengin sözcük varlığıyla dünyanın önde gelen dilleri arasında yer alan Türkçemiz, şive ve ağız farklılıkları olsa da, kardeş halklarla aramızdaki en önemli iletişim aracıdır” saptamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi millet yapan değerlerin başında gelen Türkçemizin yaşatılması, güzellikleri ve zenginlikleriyle korunması; sahip olduğumuz bu eşsiz hazinenin, kelime, deyim ve atasözü gibi tüm varlıklarıyla gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Türkçeyi, sanat, edebiyat, bilim ve eğitim dilleri arasında daha yükseklere taşımanın öncelik olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadim dilimizi yabancı kelime istilasına karşı korumak, bu alanlarda daha çok eser üreterek Türkçemizin itibarını yükseltmek, her yaştan vatandaşımızın günlük hayatta da Türkçe kelimeleri tercih etmesini özendirmek, dilimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajını “Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli gibi gönül erlerimizin barış, dostluk, sevgi ve hoşgörü gibi evrensel mesajlarını tüm insanlığa ulaştıran güzel Türkçemizi korumak, yaşatmak ve geliştirmek için tüm vatandaşlarımın gerekli hassasiyet ve çabayı göstereceklerine inanıyorum. Türk Dil Bayramı'nın çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, tüm milletimiz için bu doğrultuda hayırlı bir uyanışa vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum" satırlarıyla bitirdi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@