Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörizm Bataklıkta Üreyen Sinekler Gibidir

İSTANBUL (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörün ar...

Haberler 19.11.2015, 21:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörizm Bataklıkta Üreyen Sinekler Gibidir

İSTANBUL (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörün arkasındaki güçlerin, fakiri seçtiğini belirten Erdoğan, “Canlı bombayı onların içinden seçip alıyor. Ve onu, o şekilde araziye gönderiyor. Yoksulu seçiyor, yoksulu araziye gönderiyor. Terörizm ve göç sorunu bataklıkta üreyen sinekler gibidir. Öyleyse bu bataklığın kurutulması lazım. Bu bataklığın adı nedir biliyor musunuz? Sefalet bataklığıdır. Sefalet bataklığı yok edildiğinde terörizmin en önemli insan kaynağının, aynı şekilde göçlerin başta gelen sebebinin de ortadan kaldıracak” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çırağan Sarayı’nda İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Sağlık Bakanları Konferansı’nın kapanış oturumuna katılarak burada bir konuşma yaptı. Diğer ülkelerde terörizme ve mülteci krizinin yol açtığı sorunlara karşı artan tepkilerin, topyekun İslam dünyasına, tüm Müslümanlara yönelmeye başladığını belirten Erdoğan, Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan insani dramların devam ederken, şimdi bir de Müslümanlara yönelik nefret saldırılarının başladığını kaydetti.

 

-“İSLAM, MÜSLÜMAN, CİHAT KAVRAMLARINI BU TERÖRİSTLERİN İSTİSMAR ARACI OLMAKTAN KURTARMALIYIZ”-

 

G-20 Liderler Zirvesi’nde temsil edilen nüfusu Müslüman ülkelerin liderleri olarak aşırıcılığa, radikal akımlara karşı ortak mücadele verme konusunda görüş birliği içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde temsil edilen tüm ülkelere bu noktada çok önemli görevler düşüyor. Müslümanlar olarak sorumluluğumuz çok büyük. İslam adını kullanarak, Müslümanlara en büyük zararı veren DAEŞ, El Kaide, Boko Haram gibi örgütler karşısında hep birlikte, bir defa ele ele vererek, net ve ilkeli bir tutum ortaya koymalıyız. İslam, Müslüman, cihat, mücahit, şeriat gibi kavramları bu teröristlerin istismar aracı olmaktan kurtarmalıyız. Bu örgütler ve kavramlar üzerinden Müslümanların kanlarını döken, onurlarını kıran, geleceklerini karartan güçlerin oyununu hep birlikte bozmalıyız” diye konuştu.

 

-“BİRİLERİ HEMEN EL ATIP, BUNLARI DAHA DA DERİNLEŞTİRİYOR”-

 

Söz konusu bu terör örgütlerinin bölgedeki bir projenin ürünü olduğunun belli olduğunu kaydeden Erdoğan, “Birileri hemen uçaklarıyla, füzeleriyle, tanklarıyla, toplarıyla, gerektiğinde askerleriyle gelip bu işe soyunuyor. Aramızdaki ihtilafları biz kendimiz çözmediğimizden, birileri hemen el atıp, bunları daha da derinleştiriyor, çok daha yaygınlaştırıyor. Özellikle mezhep sorunu İslam dünyasının yumuşak karnı olmayı sürdürüyor. Bu mesele kimi yerlerde etnik ayrımlarla, kimi yerlerde ihtiraslı yöneticiler vasıtasıyla tahkim ediliyor, kanatılıyor. Bugün bölgemiz herkesin birbiriyle çatışmalı, kavgalı olduğu, oluk oluk Müslüman kanının döküldüğü bir yer haline geldi. Uzak coğrafyalarda zulme uğrayan, katledilen Müslümanlara yardım etmek için seferber edilmesi gereken imkan ve enerji, iç çekişmelerde, çatışmalarda heba ediliyor. Artık bu gidişe dur demeliyiz.

Peygamberimiz merhamet peygamberidir, barışın timsalidir” dedi.

 

-“BİZ BU MESELEYE İNSANİ, VİCDANİ, AHLAKİ VE İSLAMİ BİR VAZİFE OLARAK BAKIYORUZ”-

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’tan gelen 2,5 milyon sığınmacının da aynı sistem içinde, hiçbir ciddi aksaklığa meydan vermeden sağlık ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, “Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşlarla Batı ülkeleri, bu göçmenlere yardım konusunda maalesef iyi bir imtihan vermedi, veremedi. Daha üzücü olanı ise İslam dünyasının kendi içinde bu konuda güçlü bir dayanışma ortaya koyamamış olmasıdır. Biz Türkiye olarak bugüne kadar mülteciler için ne harcadık? Sadece kamplarda kalanlar için harcadığımız para 8,5 milyar dolardır” ifadelerini kullandı.

Sadece İstanbul'da kalan sığınmacı sayısının yaklaşık 500 bin olduğunu kaydeden Erdoğan, “Peki bunlara kimler bakıyor? Sivil toplum kuruluşları, belediyeler... Değerli kardeşlerim, soruyorum sizlere, burada meydana gelecek sosyolojik travmayı düşünebiliyor musunuz, burada meydana gelen psikolojik travmayı düşünebiliyor musunuz? Bütün bunlarla da mücadele edeceksiniz. Aynı sıkıntı Hatay'da, aynı sıkıntı Gaziantep'te, aynı sıkıntı Şanlıurfa'da, ülkemizin değişik vilayetlerinde, Mardin'de, her yerde bunlarla karşı karşıyayız. Lübnan'da ve Ürdün'deki durum da çok farklı değil. Onlar da aynı sıkıntıları yaşıyor. Biz bu meseleye insani, vicdani, ahlaki ve İslami bir vazife olarak bakıyor, çalışmalarımızı o şekilde yürütüyoruz” dedi.

 

-“YARDIMLAŞMA EMRİNİ, HİÇ DEĞİLSE KENDİ ARAMIZDA HAYATA GEÇİRMELİYİZ”-

 

Kendisinin halkına “Gelenlerin hepsi muhacirdir, siz ise ensar olmaya devam edeceksiniz” dediğini belirten Erdoğan, “Çünkü, bu varil bombalarından kaçan Suriyeli muhacirlere bir ensar gerekiyordu, işte bu görev de hamdolsun bize düştü. Biz de bunu yapıyoruz. Batı destek verse de vermese de başkaları destek verse de vermese de biz bunu sonuna kadar yürütmeye devam edeceğiz ama gönül tüm İslam ülkelerini bu konuda yanımızda görebilmeyi isterdi. Olanlar var mı? Var. Onlara da şükranlarımı bildiriyorum. Vicdanımızı kaybettiğimizde insanlığımızı, inancımızı bizi biz yapan bütün değerleri de kaybederiz bunu bilmemiz lazım. Oysa bizim medeniyetimizde mazluma dini, milliyeti, kültürü sorulmadan el uzatılır. Mazlum sadece insan olması sıfatıyla her türlü yardıma layıktır” diye konuştu.

Sosyal adaletsizliğin küresel bir sorun olduğunu anlatan Erdoğan, “Sosyal adaletsizlik küresel bir sorun ama biz Müslümanların en azından kendi içimizde bu sorunu asgari düzeye indirmemiz gerekiyor. Kur'an-ı Kerim'de defalarca geçen 'infak' tavsiyesini, yardımlaşma emrini, hiç değilse kendi aramızda hayata geçirmeliyiz. Gerek ikili münasebetlerimizde gerek İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere uluslararası kuruluşlarımız aracılığıyla bu konuda bir seferberlik başlatmalıyız. Bunu başardığımızda, terörizm ve göç meselesinin çözümünde de önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Terörizmin en önemli gerekçelerinden bir tanesi fakirliktir, bunu böyle biliniz” değerlendirmesinde bulundu.

 

-“BU BATAKLIĞIN KURUTULMASI LAZIM”-

 

Terörün arkasındaki güçlerin, fakiri seçtiğini belirten Erdoğan, “Canlı bombayı onların içinden seçip alıyor. Ve onu, o şekilde araziye gönderiyor. Yoksulu seçiyor, yoksulu araziye gönderiyor. Terörizm ve göç sorunu bataklıkta üreyen sinekler gibidir. Öyleyse bu bataklığın kurutulması lazım. Bu bataklığın adı nedir biliyor musunuz? Sefalet bataklığıdır. Sefalet bataklığı yok edildiğinde terörizmin en önemli insan kaynağının, aynı şekilde göçlerin başta gelen sebebinin de ortadan kaldıracak” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@