Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör İnsanlığın Huzuruna Kast Eden Bir Olaylar Silsilesidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suruç’ta meydana gelen patlamaya ilişkin, “Terör insanlığın huzuruna ve mutluluğuna kasteden bir olaylar silsilesidir” ifadelerini kullandı.

Haberler 20.07.2015, 18:04
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör İnsanlığın Huzuruna Kast Eden Bir Olaylar Silsilesidir

-28 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamını gerçekleştirenleri kınadığını vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Terör nereden gelirse gelsin hangi çeşitten olursa olsun ne yazık ki geride çok acılar ve yaralar bırakıyor” dedi.

 

LEFKOŞA(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suruç’ta meydana gelen patlamaya ilişkin, “Terör insanlığın huzuruna ve mutluluğuna kasteden bir olaylar silsilesidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen tören ve etkinlikler sonrası ortak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suruç’ta meydana gelen patlamayı gerçekleştirenleri lanetlediğini vurguladığı konuşmasında, “Bugün saat 13 sıralarında Suruç'ta 28 vatandaşımızın ölümü ve bunun yanında ciddi sayıda yaralıların olması bizleri teessüre koymuştur. Bu vahşeti işleyenleri bende milletim adına lanetliyorum. Bu saldırıyı kınıyorum. Terörün insanlığın huzuruna ve mutluluğuna kasteden bir olaylar silsilesidir. Buna karşı da mücadeleyi dünyanın her yerinde hep birlikte vermeye mecburuz bu vesileyle bir kez daha kınıyor ve bu terör eyleminde ölen 28 vatandaşımızın ailelerine başsağlığı diliyor ve yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

 

-“TERÖRÜN DİNİ, IRKI, MİLLETİ, VATANI YOKTUR”-

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların süreci yakından takip ettiği bilgisini veren Erdoğan, “Şu anda bakan arkadaşlarımız Suruç’a gittiler. Sayın Başbakanımız aynı zamanda süreci yakından takip ediyor. Bizlerde aynı zamanda takip edeceğiz. Terör nereden gelirse gelsin her zaman lanetlenmelidir. Terörün dini yoktur, ırkı yoktur, milleti yoktur, vatanı yoktur. Dolayısıyla teröre karşı tüm uluslararası bir mücadelenin verilmesi gerektiğini hep söylüyoruz. Bu konuyla ilgili öncelikle sağlık bakanlığımız olmak üzere tüm birimlerimiz ellerinden geleni yapıyor ve yapmaya da devam edecekler” ifadelerini kullandı.

 

-“ORTAK TARİHİMİZ AÇISINDAN MÜSTESNA BİR GÜNDE BURADAYIZ”-

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile gelinen noktayı değerlendirme imkanı bulduklarına vurgu yapan Erdoğan, bu sürecin her iki tarafta kararlılıkla sürdürme alametleri belirdiğini söyledi. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Ortak tarihimiz açısından müstesna bir günde buradayız ve sayın cumhurbaşkanıyla birebir görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirme imkanımız oldu. Bu sürecin her iki tarafta kararlılıkla sürdürme alametleri belirdi. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yıllar yılı maalesef ortada bırakılan bu süreci artık hidayete erdirmek istiyoruz. Biliyorsunuz ki Annan Planı’yla çıkış olmuştu ki bu umut doluydu. İsviçre’de attığımız adımlar çok önemliydi. Bu sürece noktayı koyamadık. Umarız ki gerek Kıbrıs Rum tarafı gerek Kıbrıs Türk tarafı adil bir neticeyi yakalarlar. Ve başta siyasi eşitlik olmak kaydıyla bu adımı atmış oluruz. Şu anda bu görüşmeleri yürüten teknokratlar ve liderler bir azmin içerisinde olduğunu gördüm ve bundan dolayı çok mutluyum.”

 

 

-“KUZEY KIBRIS BEREKETLİ TOPRAKLAR HALİNE GELECEK”-

 

Türkiye’nin Kıbrıs için elinden geleni her zaman yapmaya hazır olduğunu belirten Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti olarak bizler her zaman bu çalışmaları sürdüreceğiz. Ve buranın alt yapısı ve üst yapısıyla çok daha modern bir ülke haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zaten bir iki ay içerisinde su sorunu çözülecek. Türkiye’den Kıbrıs’a su getirme işlemi artık bitme noktasına geldi. Ardından Türkiye’den bu barış suyu projemiz sona erdiğinde Kuzey Kıbrıs çok rahatlayacak. Kıbrıs artık bereketli topraklar haline gelmiş olacak. Ve diplomaside artık uluslararası camianın kuzey Kıbrıs’taki görüşmeleri inanıyorum ki süreci olumlu etkileyecektir. Bu ziyaretin hayırlara vesile olmasını dilerken sayın cumhurbaşkanı gibi bir daha bu tür mücadelelerin verilmesine gerek kalmasın temennisinde bulunuyorum” dedi.

 

-“TERÖR NEREDEN GELİRSE GELSİN HANGİ ÇEŞİTTEN OLURSA OLSUN GERİDE ÇOK ACILAR BIRAKIYOR”-

 

Şanlıurfa’da canlı bombanın neden olduğu ve şuana kadar 28 kişinin hayatını kaybettiği olayı kınayarak konuşmasına başlayan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Terör nereden gelirse gelsin hangi çeşitten olursa olsun ne yazık ki geride çok acılar yaralar bırakıyor ve lanetlenmelidir. Ben bunu bir insanlık görevi olarak görüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Kıbrıs konusunda hangi noktada durulduğu üzerine konuştukları bilgisini veren Akıncı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti öteden beri Kıbrıs’ta iki kesimli federatif bir yapının kurulmasına ciddi bir destek veriyor. Bu 2004 yılında Annan Planı çerçevesinde de kendini gösterdi. Daha sonraki aşamalarda da 11 Şubat 2014 tarihli liderlerin vardığı uzlaşmanın hazırlanması sürecinde de kendini gösterdi. 20 Temmuz’un 41. Yılındayız. Bu olaydan yeterince dersler çıkarıldığını ummak istiyorum. Çünkü 20 Temmuz’u bir başlangıç noktası olarak alıp sadece onun sonrasında tarihi başlatma çabası gösterenler olabilir. Ama onun öncesi var. 15 Temmuz olmasaydı 20 Temmuz da olmazdı. Burada önemli olan nokta artık bu ülkede ve dünyanın hiçbir yerinde böyle şeyler olmasın. İnsanlar toplumlar barış içinde yaşamayı öğrensinler. Bizler Kıbrıs’ın yeni ve eski kuşakları Kıbrıs’ın acısını paylaştık. Kanını ve göz yaşını paylaştık. Gelecek kuşaklar barışı paylaşsınlar. Bu adanın nimetlerini paylaşsınlar. Sadece Kıbrıslı Türkler ve Rumlarla değil Yunanistan ve Türkiye ile de el ele gönül gönüle yeni  bir döneme yelken açalım.” (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@