Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maraş Madımak Katliamında Neden İstifa Etmediniz?

ANTALYA (ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının ardından mu...

Haberler 17.10.2015, 14:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maraş Madımak Katliamında Neden İstifa Etmediniz?

ANTALYA (ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının ardından muhalefet partilerinin, “ihmal var, ilgili bakanlar istifa etsin” yönündeki çağrılarına Madımak katliamı ve Maraş olaylarını örnek göstererek yanıt verdi. Erdoğan, “Bizi üzen siyasi partilerimizin onlardan beklediğimiz birliği gösteremiyor olmasıdır. Saldırı sonrası bile partilerimiz birliği ortaya koyamadılar. Şu bakan bu bakan istifa etsin diyorlar. Peki bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kimler vardı? Neden o zaman bu istifaları yapmadınız ve yaptırmadınız? Her olayda bakan istifası istemek nedir? Devlete iftira atan siyasetçiler Türkiye’nin terörle mücadelesindeki en büyük handikaptır” dedi.

-"ASRIN PROJESİ"Nİ AÇTI-

Türkiye'den KKTC'ye su taşıyacak olan ve “ Asrın Projesi” olarak adlandırılan Alaköprü Barajı'nın Anamur açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, bürokratlar ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen törenle açıldı.

Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1990'dan beri gündemde olan ancak 2011 yılında başlatılan proje ile KKTC'nin 30 yıllık su ihtiyacının karşılanacağına ve projenin önemine değindi.

Erdoğan, sözlerine Türkiye’nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu olacak olan Türksat 4B’nin dün gece Kazakistan Baykonur üssünden fırlatıldığını anımsatarak, “Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik ettik. Bugün de Akdeniz’in altında benzer bir başarıya şahitlik etmek için buradayız” diyerek başladı.

-"GERÇEK MİLLİLİK, GERÇEK MİLLİYETÇİLİK BUDUR"-

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu millet karadan gemileri yürüttü, bu millet boğazın altından Marmaray’ı inşa etti. Bu millet şimdi Anamur’da Kuzey Kıbrıs’a denizin altından su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet bir olursa, diri olursa hep birlikte Türkiye olursa, aşamayacağı engel yoktur. Kıbrıs’a su temin edecek Alaköprü Barajı’nın temelini hatırlayın, yine burada atmıştık. Alaköprü Barajı'nın açılışı çok istisna bir açılıştır. Mart 2014’te tamamladık, öngörülen tarihte bitirdik. Alaköprü Barajı'ndan alınacak suyu 24 kilometresi Türkiye tarafında 80 km’si denizde ve 3 kilometresi Kuzey Kıbrıs tarafında olmak üzere 107 km ile Geçitköy’e aktarmış bulunuyoruz. KKTC’nin 50 yıllık içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamış oluyoruz.”

“İşte gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun bilinmesi lazım, lafla olmuyor bu iş. Uygulama ile oluyor bu işler” dedi. Bu milletin birlikte yürüyerek aşamayacağı engelin olmadığını dile getiren Erdoğan, “Bu millet bir, diri beraber yürürse hep birlikte Türkiye olursa aşamayacağı hiç bir engel yoktur” diye konuştu.

Günün önemini KKTC’nin bilinen bir türküsü ile anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs'a ait “Portakal atışalım, beraber kapışalım sen oradan gel, ben buradan Kıbrıs’ta buluşalım" tekerlemesini hatırlatırken "Biz de suyu aldık getirdik; Kıbrıs’ta buluşturduk. Artık KKTC’de su sıkıntısı yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.

Çözüm süreci devam ederken, PKK terör örgütünün Güneydoğu’da açtığı mayın tuzaklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Hendek açanlarla millete hizmet gider mi? 1 Kasım onun için değerlendirilecektir. Daha çok çalışmamız lazım daha çok koşmamız lazım. Türkiye’nin gerçek ihtiyacı hizmet -eser siyasetidir. ‘İnsan ölür kalır eseri' bunu böyle bilin. Esere değer verelim hiçbir eseri olmayana ne değer vereceğiz. Türkiye hizmet siyasetinden uzaklaştıran her girişim bir darbedir. Türkiye ne zaman ilerlemeye yönelik bir adım atsa; kimi zaman terör, kimi zaman darbe ve sosyal çalkantılarla milli hedefinden uzaklaştırılmak isteniyor. Bir takım güçler tarafından kanatılarak derinleştirilmiştir. Ülke olarak bu sebeple çok büyük bedeller ödüyoruz.”

Terörle mücadelede çok samimi bir mücadele verdiklerine dikkat çeken Erdoğan, “Asırlık sorunları bir anda çözmek mümkün olmuyor. Yeniden artan terör olayları bizi vazgeçirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Güvenlik güçlerimiz terörü vurmaya devam ediyor” diye konuştu.

-"MADIMAK'TA MARAŞ'TA NEDEN İSTİFA ETMEDİNİZ"-

Erdoğan, son olarak Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıyı anımsatarak, muhalefet partilerinin ortaya koyduğu tavrı ve eleştirileri Madımak katliamı ve Maraş olaylarını anımsatarak yanıt verdi. Muhalefet partilerinin terör ortamında gerekli iradeyi ve birliği göstermediklerini vurgulayan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizi asıl üzen demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan siyaset kurumunun ortaya koyduğu tavır oldu. Ankara Garı önündü saldırı sonrası siyasi partilerimiz bu kararlılığı ortaya koyamadılar. Birlik gösteremediler. ‘Şu bakan bu bakan istifa etsin’ diyorlar. Bu ülkede Sivas olayları olduğu zaman iktidarda kimler vardı? Niye o zaman istifaları yaptırmadınız? Bu tür olaylarda bakanların istifasını istemek bu ülkeyi yönetilemez hale getirmektir. Devlete iftira atan siyasetçiler terörle mücadelenin önündeki en büyük handikaptır. Bu mücadelede birlik ve beraberlik gösterilse terör örgütleri değil bomba, mantar bile atamazlar. Siyasi rekabeti bir tarafa bırakarak tek millet, tek vatan, tek bayrak ilkeleri etrafında bir araya gelmemizi zorunlu kılıyor.”

-"SARAY KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN!"-

Tarihin herkesi böyle zor durumlarda ortaya koyduğu tavra göre hatırlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak, yatıyorlar, kalkıyorlar ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Ne kaçak sarayı be?” diye konuştu.

Erdoğan, muhalefet partilerinin, “Biz Saray’a gitmeyiz” açıklamalarını anımsatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamının bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, biz oraya gitmeyiz, sonra çağrılırsak gideriz dediler. Ya eninde sonunda bunu yapacaksınız kuzu kuzu geleceksiniz. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorum. Gelin teröre karşı birlik olalım, oyunları bozalım, çocuklarımızın karşısına dik çıkmak için bu birliği gerçekleştirmek zorundayız. Tarih, işte bu kritik dönemlerde herkesin söyledikleriyle, yaptıklarıyla kaydeder.”

-"ŞEHİT DEĞİL... TERÖR MAĞDURU"-

Ankara saldırısının ardından CHP ve HDP’nin, “Terör Mağdurlarına Tazminat” verilmesine yönelik Kanunu yeniden değiştirme girişimlerini de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:

“Terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasa var. Terör mağdurlarına yönelik 4 madde altında bir yardım var. Bunun şehitlerle bir alakası yok. Bununla bile bazı siyasiler hükümeti yıpratmak istiyorlar. Milletçe bunu bilmenizi istiyorum. Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Başbakanlığım zamanında bu düzenleme yapılmıştı. Yıpratma kampanyası yapıyorlar. Dürüst olalım, samimi olalım olmazsak samimiyetsizlik o insanları vurur. Bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil, milletin yanında olan herkesle mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye bu günleri de geride bırakacaktır.” (ANKA)

(BK/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@