Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İşaret Ettiği Normalleşmeye En Yakın İller Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısıtlamaların kaldırılması ve normalleşmenin başlaması için Mart ayını işaret etmesiyle büyük bir merak oluştu. Normalleşme adımları nasıl atılacak? İlk olarak kısıtlamalar nerede kaldırılacak? Hangi illerde normalleşme hazırlıkları başladı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İşaret Ettiği Normalleşmeye En Yakın İller Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde normalleşme adımlarının Mart ayının başının girmesiyle beraber atılacağını duyurmuştu. Bu heyecan yaratan açıklamanın ardından normalleşmenin detayları belli olmaya başladı.

MART AYI DERT AYI DEĞİL NORMALLEŞME AYI OLACAK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de normalleşme için Mart ayını işaret etmesi tüm vatandaşlar arasında çok büyükbir heyecanın yaşanmasını sağladı. Aylardır koronavirüs kısıtlamaları altında yaşamak zorunda kalan vatandaşlar bir an önce bu kısıtlamaların kaldırılmasını bekliyorlar.

ESNAF İFLASLA BURUN BURUNA GELDİ!

Ölümcül salgının etkilerini azaltabilmek ve yayılma ağını dar bir alana sıkıştırabilmek için uygulanan kısıtlamalardan çok sayıda esnaf olumsuz etkilendi. İş yerleirni kapatmak zorunda kalan esnaflar iflas ile burun buruna geldiler. Dayanak güçleri kalmayan bu esnaflara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme açıklamaları büyük bir umut verdi.

İLLER HANGİ KRİTERLERLE NORMALLEŞECEK?

Normalleşme sürecinin nasıl işleyeceği konusu ise Türkiye'nin en önemli gündem maddesi haline geldi. Edinilen bilgilere göre normalleşme adımları bazı kriterler göz önüne alınarak atılacak. Bu kriterlerden en önemlileri il ve ilçelerdeki vaka sayıları ve koronavirüs aşısının oranları olacak.

VAKA ARTIŞ SAYISI VE KORONAVİRÜS AŞISI ORANLARINA DİKKAT!

Koronavirüs vaka sayılarının açıklanmasında Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz Pazartesi günü bir değişiklik yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu bu değişikliğe göre artık Türkiye'nin 81 ilindeki vaka sayıları iki haftada bir açıklanacak. 100 Bin'lik hesapla oluşturulan iki haftalık vaka sayısı tablosunun ilki geçtiğimiz hafta Pazartesi günü açıklandı. İl il vaka artış haritası normalleşme adımları için çok kritik bir kriter vazifesi görecek.

İLLER 4 GRUBA AYRILACAK!

Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu öncülüğünde almış olduğu karar ile artık iller 4 ana grupta sınıflandırılacak. Buna göre iller 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek' riskli olarak değerlendirilecekler. İllerin normalleşme takvimi de bu gruplandırmadan yola çıkılarak hazırlanacak. 100 Bin kişilik hesaplamada ortalama vaka sayısı 10'un altında olan iller düşük riskli olarak gruplanacak ve bu illerde 1 Mart'tan itibaren normalleşme adımları atılacak. 100 Bin kişilik hesaplamada ortalama vaka sayısı 11 ile 35 arasında olan iller orta riskli, 100 Bin kişilik hesaplamada vaka sayısı ortalama 36 ile 100 arasında olan iller yüksek riskli ve 100 Binlik hesaplamada ortalama vaka sayısı 100'ün üzerinde olan iller ise çok yüksek riskli olarak değerlendirilecekler.

NORMALLEŞEN İLLER YENİDEN KAPANABİLECEK!

Türkiye'de işletmeler için uygulanan kısıtlamalar ile alakalı güncelleme yapılacak rakamlar Sağlık Bakanlığı tarafından iki haftada bir açıklanacak. Bir ilde vaka sayıları düşüşe geçerse gereken normalleşme adımları atılacak. Ancak normalleşen bir ilde de vaka sayıları yükselişe geçerse bu sefer tam tersi uygulanarak kısıtlamalar yeniden devreye sokulacak. Bu şekilde kısıtlamaların yönüne bizzat o ilin vatandaşları karar verecekler. Koronavirüs tedbirlerinin elden bırakıldığı illerde çok daha sert kısıtlamaların kapısı aralanabilecek.

EĞİTİMDE NORMALLEŞME TAKVİMİ!

Yüz yüze eğitim de normalleşme takviminden etkilenecek. Salgın tedbirlerini tam anlamıyla uygulayan ve bunu koronavirüs vaka sayısına yansıtan illerde 1 Mart'tan itibaren tüm sınıflarda yüz yüze eğitim başlayacak. Ancak kademeli normalleşme de denilen bu yeni sistemde dönüşümlü eğitim modeli uygulanacak. Tüm sınıflar ikiye bölünerek gruplar halinde eğitimlerine devam edecekler. İlk grup Pazartesi ve Salı günleri okula gidecek ikinci grup ise perşembe ve cuma günleri yüz yüze eğitim alacaklar. Çarşamba günleri ise tamamen okulun dezenfekte edilmesi için ayrılacak.

KISITLAMALAR İLK OLARAK HANGİ İLLERDE KALDIRILACAK?

Son açıklanan haftalık vaka sayısı haritası ile normalleşmeye en yakın olan iller de belli oldu. Eğer bu illerde önemli bir vaka artışı meydana gelmezse 3 il en düşük risk grubunda yer alacak. 9 il ise en yüksek risk grubunda bulunacak. 27 ilin orta riskli ve 42 ilin ise yüksek riskli olduğu bildirildi. Şu anda açıklanan son verilere göre normalleşmeye aday en yakın üç il Şırnak, Hakkari ve Bitlis olacak. Bu illerde normalleşmek için adımların atılmaya başlandığı ve bu anlamda hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

KONTROLLÜ NORMALLEŞECEK İLLERİN LİSTESİ!

Orta riskli olan iller ise tam anlamıyla normalleşmeyecekler. Ancak yine de bazı kısıtlamalarda gevşemeler yapılabilecek. Kontrollü normalleşme ise kısıtlamaların hafifleyeceği iller de Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars, Siirt, Afyonkarahisar, Çankırı, Iğdır, Gaziantep, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Uşak, Kastamonu, Kırşehir, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Çorum, Aydın, Bursa, Karabük, Isparta, Sivas ve Denizli olacak.

NORMALLEŞMEK İÇİN BEKLEYECEK İLLER!

Kısıtlamaların kaldırılması için vaka sayılarında düşüş beklenecek olan yüksek riskli iller ise Gümüşhane, Amasya, Aksaray, Konya, Mersin, Kocaeli,Balıkesir, Sinop, Artvin, Antalya, Sakarya, Burdur, Yalova, Nevşehir, Ardahan, Edirne, Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, manisa, Kırıkkale, Düzce,İzmir, Bartın, Bolu, Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt ve Hatay şeklinde açıklandı.

NORMALLEŞMEDE UMUTSUZ VAKA OLAN İLLER!

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında en olumsuz sonuçların alındığı ve normalleşme adımlarının atılması için çok büyük vaka sayısı düşüşünün bekleneceği çok yüksek riskli iller ise Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Samsun, Adıyaman, Tokat, Karaman ve Osmaniye oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@