Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hamdolsun Herkes İnandığı Gibi Yaşama Hakkına Kavuştu

İSTANBUL (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılı açılış tör...

Haberler 28.09.2015, 13:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hamdolsun Herkes İnandığı Gibi Yaşama Hakkına Kavuştu

İSTANBUL (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Düşünebiliyor musunuz? İmam hatip liselerinde dahi kız öğrencilerin örtüleriyle uğraştılar. Bunları yaşarken tabi ki çok çok üzgündük. Ama hamdolsun herkes inandığı gibi yaşama hakkına kavuştu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde 2015-2016 eğitim öğretim yılı açılış törende gerçekleştirdiği konuşmada, imam hatiplerle birlikte tüm meslek liselerini cazip hale getirecek tedbirlerin hayata geçirildiğini belirterek, “Mesleki ve teknik eğitimin yüzde 35’i kadar düşen oranını biz yüzde 58’e çıkardık. Batıda meslek liselerinde okuma oranı yüzde 30 yüzde 75 civarındadır. Düz liselerde yüzde 25 yüzde 30 bu civardadır. Biz ne yaptık düz liselerden 952’sini anadolu lisesine, 379’unu mesleki ve teknik liseye, 73’ünü de imam hatip lisesine dönüştürdük. Böylece öğrencilerimizin ortaöğretim düzeyindeyken ilerideki mesleki tercihlerini şekillendirmelerinin önünü açtık. Kuran-ı Kerim ve Siyar derslerinin tüm okullarda seçmeli olarak okutulabilmesine imkân sağladık. Bakın zorunlu değil. İsterse okur. Var mı talep var. Çünkü bu milletin mayasında var.  Ortaokul ve liselerde başörtüsü yasağına son vererek kız evlatlarımızın üzerindeki baskıyı kaldırdık. Düşünebiliyor musunuz? İmam hatip liselerinde dahi kız öğrencilerin örtüleriyle uğraştılar. Bunları yaşarken tabi ki çok çok üzgündük. Hamdolsun herkes inandığı gibi yaşama hakkına kavuştu. Buralara kolay kolay gelinmedi. Nasıl ki insanımız başına açma hürriyetine sahipse başını örtme hürriyetine de sahiptir. Benim başı açık kardeşim de bir vatandaşım olarak kendilerine hizmet vermede ayrımcılık yapmamam gereken bir sorumluluktur. Bugüne kadar bunu yaptık. Onun için de talebe bağlı olarak serbest kıyafet uygulamasını başlattık” dedi.

Konuşmasında, iki kızının da Kadıköy İmam Hatip Anadolu Lisesinden mezun olduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ben tabi bu vesileyle özellikle Ahmet Sani Gezici beyefendiye Allahtan Rahmet diliyorum. Sizlerden de ricam Ahmet Sani beyefendiyi sizler hiç unutmamalısınız. Onun ruhunu aziz edecek şekilde inanıyorum ki onu unutmayacaksınız” dedi.

-"BUGÜN ONLARIN UTANÇ GÜNÜDÜR”-

“Ülkemizde ki her güzel hizmet gibi bu okulu da dillerine dolayanlar burası üzerinden bizi yıpratmaya, kendilerine rant getirmeye çalışanlar oldu” diyen Erdoğan, “Bugün ayrıca okulun yapıldığı arazi üzerinde ahlaksız iftirayı gündeme getirmeyi, hatta meseleyi meclis gündemine taşıyanların utanç günüdür. Ama biliyoruz ki onların karakterinde utanma duygusu maalesef yok. Onlar bizim muhatabımız değil. Bizim muhatabımız işte buradaki pırıl pırıl gençlerimizdir” ifadelerini kullandı.

-“O NE BÜYÜK GARABETTİ!”-

Türkiye’de mücadele etmeden, cesaret göstermeden, gücünüzü ve inancınızı sağlam tutmadan, değil dev eserlere imza atmak bir çakıl taşının yerini değiştirebilmenin mümkün olmadığını söyleyen Erdoğan, “Bunun için biz 40 yıllık siyasi hayatımız boyunca kesintisiz bir mücadele içinde olduk. Bizim diğerlerinden farkımız bu mücadeleyi milletimiz için veriyor olmamızdır. Bugüne kadar hangi eseri Türkiye’ye kazandırdıysak, hangi hizmeti milletimizin istifadesine sunduysak hepsini de birilerine rağmen yaptık. Hep engellemeye çalıştılar. Ama biz azmettik. Sadece milli eğitimde yaptıklarımız dahi inanıyorum ki milletimizin nezdinde bizi ibran etmeye yetecektir. Yola çıkarken bir şey söyledik. Önce eğitim dedik. Türkiye ülkenin ihtiyaçlarıyla hiç uyuşmayan bir sekiz yıllık bir kesintisiz eğitim garabeti yaşadı. O ne büyük garabetti. Adeta şah damarımızı kestiler. Şah damarı kesilen bir insan yaşayabilir mi yaşayamaz. O zaman 6 yüz bin imam hatip öğrencisi vardı. Bir anda bu sayı 60 bine düştü. Bunun neticesinde bu geldi. Sabrın neticesinde şuanda imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı. Bunlar dayatmayla olmadı. Zorlamayla olmadı. Bir taraftan getirdiler katsayı engelini koydular, bir taraftan imam hatipte okuyanların istedikleri bölümleri seçemesinler diye bu kat sayıyla önünü kestiler. Benim şimdi kartal Anadolu lisesine giden evladım Boğaziçi üniversitesine gidebilecekken gidemedi. Aynı şekilde kızlarım bu akıbete uğradı. Ama kötü komşu ev sahibi yaptırır meselesi gibi bizde çocuklarımızı yurt dışına göndermek suretiyle orda okudular” dedi.

-“İMAM HATİPLERİ SADECE ÖLÜ YIKAYICILARI OLARAK GÖREN ANLAYIŞI…”-

Herkesin istediği okulu okuması gerektiğini ve önünün kesilmemesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, “Adeta zincirlere bağlamayın. Eğitim özgürlüğünün önünü kıstınız. Ne adına kıstınız? Güya özgürlükten yanayız diyerek kestiler. Ama gerçek özgürlükten yana kimlerin olduğu ortaya çıktı. Sırf imam hatip okullarını bitirmek için tüm eğitim sistemini adeta felç ettiler. İmam hatip okullarında milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkenin tarihiyle kültürüyle yoğrulmuş gençler yetişmesinden rahatsız olanlar meseleyi nerelere getirdiler hatırlayın. Biz imam müezzin parantezine sıkıştırmayız dediler. Türkiye’nin bu kadar imama ve müezzine ihtiyacı yok dediler. Ya bu okulların hedefi sadece imam ve müezzin yetiştirmek değil ki. Biz İstanbul’da tek olan imam hatip lisesine gittiğimizde hocalarımız bize sorardı, ‘Oğlum buraya niye geldiniz’, ‘Okumaya geldik’ derdik. Bize ‘Ölü yıkayıcısı mı olacaksınız’ derlerdi. Biz ağlardık çünkü biz ölü yıkayıcısı olmak için oraya gitmedik ama bu ülkede ölü yıkayıcılarına da ihtiyaç var aslında. Zira bunların ölüleri de kimin önüne geliyor imamın önüne geliyor. Hâlbuki bir Müslümanın imam ya da müezzin aramaması lazım. Bir Müslüman kendi ölüsünü yıkayabilecek bilgiye erişmiş olması lazım. Yoksa ölüleriniz ortada kalır. İmam hatipleri sadece ölü yıkayıcıları olarak gören anlayışı 28 Şubat’ta yeniden gördük. Bunun için imam hatiplerle birlikte tüm imam hatipleri bozmayı göze aldılar” diye konuştu.

-“BİLHASSA KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE ÇOK ÖNEM VERDİK”-

Bilhassa kız çocuklarının eğitimine çok önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, “Bu doğrulta da her türlü teşviki yaptık. Bu sayede kız evlatlarımızın ilköğretimde yüzde 97,1 düzeyinde, ortaöğretimde yüzde 79,4 düzeyinde ve yükseköğretimde de yüzde 39,5 düzeyinde bir okullaşma oranına ulaşmasını temin ettik. Şartlı eğitim yardımı ile 12 yılda 21 milyon çocuğumuzun annelerine 4 katrilyon lira ödeyerek eğitimlerinin aksamamasını sağladık. Burs alan ilk ve ortaöğretim sayısı 245 bin oldu. Aynı zamanda milli eğitim sistemimizin fiziki alt yapısında da devrim niteliğinde hizmetleri hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz 2003 yılında ülkemizde 347 bin derslik vardı. 79 senede bu kadar derslik yaptılar. Biz 12 yılda buna 234 bin derslik ilave ettik. Sekiz derslik ve üzeri okullarımızda sayısı 30 bini bulan bilim teknoloji sınıfları kurduk. Fatih projesi kapsamında şuana kadar 187 bine yaklaşan etkileşimli tahta sınıflara yerleştirildi. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıtılan tablet bilgisayarların sayısı 900 bine ulaştı. Hedef 10 milyon tablet bilgisayarı öğrenci ve öğretmenlerimize ulaştırmak. Okul öncesi eğitimi de hızla yaygınlaştırıyoruz” diye konuştu.

-“TERÖRE SARILANLAR BUNUN KADİR KIYMETİNİ BİLMEZLER”-

Erdoğan, “Göreve geldiğimizde Türkiye’de 76 tane üniversitemiz vardı” hatırlatmasında bulunduğu konuşmasında, “Ama şuan da 81 vilayetimizin tamamında 193 üniversitemiz var. Artık üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Ta Hakkari’de, Van’da ‘acaba ben çocuğumu nereye göndereceğim” diye düşünenlerin üniversiteyi ayaklarına götürdük. Fark bu işte. Bu teröre sarılanlar bunların kadir kıymetini bilmezler. Varsın bilmesinler. Onlar ne yazık ki okulları, camilerimizi, hastanelerimiz bombalayanlardır. Ama inanıyorum ki bunların da kadri kıymeti anlaşılacak” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@