Cumhurbaşkanı Erdoğan: G20'ye Önemli Görevler Düşüyor

İSTANBUL(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel ekonominin temellerinin sağlamlaştırılması, yapısal sorunlarla mücadele edilmesi ve işsizliğin azaltılması konularında G20’ye önemli görevler düştüğünü söyledi. Cum

Haberler 08.05.2015, 19:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan: G20'ye Önemli Görevler Düşüyor

İSTANBUL(ANKA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, küresel ekonominin temellerinin sağlamlaştırılması, yapısal sorunlarla mücadele edilmesi ve işsizliğin azaltılması konularında G20’ye önemli görevler düştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, B20 Türkiye İş Dünyası Liderleri Forumu’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonominin yeniden güçlü bir büyüme sürecine girmesi doğrultusunda G20 çatısı altında önemli adımların atıldığını söyledi.

G20 çatısı altında alınan kararların tüm dünya tarafından takip edildiğini kaydeden Erdoğan, “Aktif bir G20 olarak bizde bu çatı altındaki çalışmalara ciddi bir katkı verdik, veriyoruz. G20 hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren platform olarak kapsayıcı bir uluslararası yapıya sahip. Bu yapı farklı kültürleri ve farklı politik sistemleri olan ülkelerin karşılaştıkları sorunlara ortak çözümler üretmeleri bakımından büyük önem taşıyor” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin büyümenin yavaşladığı, finansal piyasalardaki hareketliliğin tüm ekonomiyi etkilediği zorlu bir süreçten geçildiğini ifade eden Erdoğan, “Bu süreçte küresel ekonominin temellerinin sağlamlaştırılması, yapısal sorunlarla mücadele edilmesi ve işsizliğin azaltılması konularında G20’ye önemli görevler düşüyor. Türkiye işte böyle bir dönemde G20 Dönem Başkanlığını üstlendi.  Bütün muhataplarımızla istişare halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. G20’nin küresel ekonomik sistemdeki önemli rolüne vurgu yapan bir yaklaşım benimsedik. Çalışmalarımız birçok kulvar da büyük bir hızla devam ediyor. Başkanlığımız dönemindeki çalışmalarımızın nihai hedefini 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da tapılacak G20 Liderler Zirvesi oluşturuyor. G20 Liderler Zirvesi bugüne kadar yapılmış olan tüm zirvelerden çok daha farklı, çok daha dolu dolu çok daha geleceğe yönelik farklı bir milat oluşturacaktır” dedi.

-“ KADIN20 İLK DEFA TÜRKİYE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞİYOR”-

Zirve sonunda yayınlanacak Antalya bildirgesiyle yapılan çalışmaların nihai sonuçlarının tüm dünyaya duyurulacağını belirten Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Antalya zirvesine giden süreçte, diğer ülkelere ve taraflara yönelik açılım çabamız G20’nin meşruiyetinin güçlendirilmesi için özel bir önem taşıyor. Dışa acılım çalışmalarımızı, üye olmayan ülkeleri, uluslararası kuruluşları, STK temsilcilerini, ticaret birliklerini, araştırma merkezlerini kapsayacak şekilde yürütüyoruz. İş dünyasının, işçi temsilcilerinin, düşünce kuruluşlarının, STK’ların ve genç nüfus temsilcilerinin görüş ve önerileri bizim için çok kıymetli. Bu görüş ve önerilerin bizi daha kapsayıcı, daha demokratik bir G20 idealine yaklaştıracağına inanıyorum. Biz her zaman özel sektör yolu ile büyümeden ve istihdam oluşturmadan yana olduk. Bu süreçte en önemli adımlardan bir tanesi de KADIN20 ilk defa Türkiye Antalya’da gerçekleşiyor.”

-“ B20 TARAFINDAN KAYDEDİLEN İLERLEME BİZİM İÇİN MEMNUNİYET VERİCİDİR”-

“Ülkemizde son yıllarda istihdamın ağırlığının özel sektöre kaymış olması bunun en önemli göstergesidir. Küresel ekonomi de büyümeye ulaşmak için özel sektörün daha çok yatırım yapması, daha çok istihdam sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler hükümetler ve devletler olarak sizin yolunuzu açmak, önünüzdeki engelleri temizlemek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Daha çok büyüme için, istihdam için, vatandaşlarımızın refah düzeyini artırmak için iş dünyamızın bizimle birlikte hareket ettiğinden emin olmalıyız. Siyasi irade olarak kararları ve uygulamaya koyduğumuz politikaları iş dünyası tarafından şarttır. G20’nin küresel ekonominin daha sağlıklı bir yapıya kavuşması için yürüttüğü çabalarda B20’nin oluşunun katkılarını önemli buluyorum. Dönem başkanlığımızda önceliklerimiz çerçevesinde oluşturulan çalışma alanlarında B20 tarafından kaydedilen ilerleme bizim için memnuniyet vericidir. İş dünyasını çok daha güçlü bir şekilde temsil eden B20 ekibimize güveniyoruz.”(ANKA)

(HSN/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@